Blog użytkownika WildGee

WildGee WildGee 15.09.2018, 02:00
Acta 2.0 - Tłumaczenie na język poslki cz.1
167V

Acta 2.0 - Tłumaczenie na język poslki cz.1

W internecie krąży teraz milion informacji odnośnie nowo przepchanej ustawy. Mnie raczej nie interesują nagłówki i hasła skandowane przez tłumy, bo zawsze za takim kryje się ignorancja czy też niewiedza, ale obywatelem internetu staram się być, trochę za późno wypiłem kawę i spać nie mogłem więc stwierdziłem - przeczytam tą ustawę, bo tylko tak się dowiem. Muszę przyznać na starcie, nie jestem prawnikiem i poniższe tłumaczenie traktujcie z zapasem i dystansem. 

Język tej ustawy jest wyjątkowo urzędowy i rzeczy niezwykle drobne są parafrazowane na wyniosłe, żeby nie było za łatwo. Mogłem w wielu miejscach się pomylić więc jak ktoś bardziej światły to przeczytał i ma inne uwagi, z chęcią przyjmę to do wiadomości. To jest część jedna z wielu bo już wymiękłem, a to dopiero 20%. Miłej zabawy. I wybaczcie składnie, błędy, czy cokolwiek innego, jest za późno żeby się tym przejmować.

 

 1. Kontekst wniosku

  1. Czasy się zmieniają i sposób użytkowania sieci też się zmienia, więc trzeba się dostosować do nowych realiów, bo teraz to się międzynarodowo ogląda rzeczy, a nie tylko u siebie.

  2. Prawo względem cyfrowego dobra jest różne w każdym kraju więc w państwie A czynności przez nas wykonywane mogą być zgodne z prawem (lub nie być objęte przez prawo), gdzie w państwie B z którego sobie coś oglądamy, np. Trzeba za to zapłacić by móc korzystać, a tamtejszy kodeks prawny jasno ma zapisane, że to piractwo, to u nas działa to inaczej - upraszczając, obywatela A mogą pocałować w pompkę twórcy z kraju B bo i tak nic nie wskórają.

  3. Jeśli muzea/teatry/archiwa etc. mają coś w swoich zasobach, ale żodyn nie wie skąd, za ile i po co, bo nie są w sprzedaży, czasem nie mogą ich udostępniać w archiwach online. Przepisy mają ułatwić nadanie takich praw, by można je było udostępnić.

  4. Płacz, że tylko ⅓ rynku VOD to materiały z UE i to podobno przez lewy proces weryfikacji, więc wiele tworów nie ma szans się tam pojawić.

  5. Twórcy treści pikietują, że co to za używanie ich twórczości, a gdzie prawa autorskie? Tam jest wzmianka, że im nikt nie płaci i należy im otrzymanie wynagrodzenia zapewnić. Później wstawka mówiąca mniej więcej o tym, że będzie to działało jak monetyzacja na Youtubie, jak masz coś nie swojego i udostępniasz to nic nie dostaniesz, a autor czerpie z tego korzyści.

  6. Ma to się tyczyć “wydawców treści”, czyli jak Janek użyje zdjęć z artykułu na PPE o Forzie Horizon 4, tak samo jak “pożyczy” treść tego artykułu, będzie musiał zapłacić. Oczywiście nikt nie powiedział, że nie może to działać w drugą stronę.

 

 1. Spójność z przepisami i podstawa prawna

  1. Coś tam o wnioskach i korzyściach dla niewidomych i niedowidzących - i to z 6 różnych ustaw

  2. Przepisy wchodzą i Państwa nie mogą się nie dostosować bo to im zniszczy wizję jednego prawa dla całej europy, a kilka państw próbowało takie przepisy u siebie wprowadzić i tak średnio bym powiedział.

  3. Chyba zniknie potrzeba stosowania VPN, bo teraz będą licencje na prawa autorskie dla ludzi z UE, a nie konkretnie z jakiegoś kraju, np. Polski, więc “treść zablokowana w Twoim kraju” odejdzie do lamusa

  4. Kraje jednak mogą po swojemu niektóre rzeczy interpretować, ale to pojedyncze przypadki, żeby się pominięte nie czuły

  5. Nie będzie żadnego automatu europejskiego do sprawdzania licencji, tylko to kraje muszą o to zadbać i ustalić jak to ma działać, ale będą mogły odstąpić od stosowania przepisów w uzasadnionych przypadkach (na tym etapie jeszcze ich nie podano w tej ustawie) lub dać komuś wewnątrz państwa możliwość przydzielania licencji.

  6. W podsumowaniu jest uzasadnienie dlaczego ta dyrektywa jest taka ważna i potrzebna i jedynie słuszna

 2. Opis wyników badań nad tematem

  1. Podają badania, które przeprowadzili, przeczytałem z ciekawości numer 19 i nie jest to obszerna lektura zawierająca jakieś niesamowite informacje, a wręcz jedna A4 z czego 90% to interlinie.

  2. W sprawie wideło piszo, że odrzucili jakiś tam wariant 1 na rzecz wariantu 2 w celu zmniejszenia przypadków z blokadami regionalnymi.

  3. W sprawie ebooków nie będących w sprzedaży jest tutaj wzmianka, że wszystkie rodzaje utworów mają podlegać temu prawu więc, choć takiej nie znam, chyba biblioteki udostępniające zasoby on-line będą musiały pobrać opłatę na rzecz autora dzieła jeśli taki się znajdzie.

  4. Później jest wzmianka, że nie ma to zastosowania jeśli chodzi o cele dydaktyczne i naukowe, nawet jeśli to nauka komercyjna, ale jak zarabiasz na badaniach w oparciu o wiedzę z dóbr cyfrowych to płacisz autorowi procent

  5. Wybrano wariant 2 polegający na wprowadzeniu obowiązkowego wyjątku do celów zachowania przez instytucje dziedzictwa kulturowego. - Jest 1:30, nie śpię od 6:30, sami wyciągnijcie wnioski z podpunktu “5”.

  6. Tak w skrócie jeśli chodzi o strony internetowe - Jak portal zarabia na treściach użytkowników, to ma im za to bulić, Niektóre portale mają obowiązek wdrożenia “odpowiednich technologii” - które oczywiście na tym etapie nie są wyszczególnione. Nie można korzystać z twórczości portali, bez uzyskania licencji na prawa autorskie, czyli tak jak pisałem z PPE i Forza Horizon 4

  7. Jeśli chodzi o publikacje prasowe to nie można z niczyjej korzystać bez udzielonej przez niego zgody, a co ważniejsze, jak ktoś jakiś czas temu dokonał jumy artykułu i na nim zarobił, to można się ubiegać o rekompensatę.

  8. Zastanawiali się nad wprowadzeniem ustalenia wynagrodzenia za dzieło Państwo, ale stwierdzili, że to chore i sami wprowadzą mechanizmy dostosowania wynagrodzenia oraz mechanizm rozstrzygania sporów.

Ogólnie na tym etapie wydaje mi się, że to nie jest jakaś cenzura słowa, czy koniec memów bo autor musi się odnaleźć żeby wnioskował o swoje wynagrodzenie, raczej chodzi o kradzież treści i bezprawne korzystanie z czyjejś twórczości, a szary człowiek ich nie obchodzi bo nic nie tworzy, oprócz kilku komentarzy i mema z generatora lub painta.

Tagi: acta internet przepisy

Oceń notkę
+ +8 -

Oceń profil
+ +9 -
WildGee
Ranking: 3581 Poziom: 26
PD: 2821
REPUTACJA: 727