Blog użytkownika Matador

Matador Matador 11.10.2020, 16:44
Muzyka - siła która zmienia człowieka...
207V

Muzyka - siła która zmienia człowieka...

Muzyka - jeden z najpotężniejszych i najstarszych środków przekazu jaki zna człowiek...

"Muzyka (ze stgr. μουσική mousiké „sztuka Muz”) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki."

(Jeśli chcecie przeżyć tą podróż ze mną, to włączcie Outro-M83, które jest pod tekstem - lub muzykę którą lubicie)

Muzyka - to nie tylko stworzone przez człowieka zaaranżowane w odpowiedniej kolejności nuty. Muzyka rodzi się wszędzie i wypełnia wszechświat. Śpiewają odległe gwiazdy i galaktyki, humbaki w głębinach mórz, otaczająca nas przyroda. To szum morza, wiatr śpiewający o swoich podróżach, to ptaki radośnie oznajmiające światu swoje podboje miłosne, to piękne wzniosłe słowa dodające nam skrzydeł. Muzykę można czerpać ze wszystkiego i wszystko zamienić w muzykę. 

Bo muzyka to drgania, a drgania to życie! to swoisty świat fizyki atomowej i kwantowej, a jednocześnie magicznych uniesień. Nie bez powodu jak pisze Biblia, na początku była ciemność, a potem było słowo. To właśnie słowo zaczęło życie, bo życie to drgania - a drgania to energia. Energia cząsteczek i atomów całego otaczającego nas świata, tworzy cały znany nam wszechświat, jeśli ta energia zaginie, świat jaki znamy zniknie i wszystko co żyję umrze.

Nie bez powodu człowiek od kiedy powstał, używał dźwięków. Zaczął od najprostszych, mających informować jego pobratymców o zadowoleniu, gniewie lub  niebezpieczeństwie. Z czasem człowiek zaczął śpiewać i tańczyć, nauczył się tworzyć proste instrumenty jak tamtamy/bębny czy piszczałki. A na przestrzeni wieków stworzył przeróżne instrumenty, dzięki którym, siła przekazu muzyki wzrosła niewspółmiernie.

O sile muzyki pisze się od lat, wspominają o niej legendy o Syrenim śpiewie - uwodzącym marynarzy, bajka Braci Grimm w której  Szczurołap z Hameln, grając na flecie, ratuje miasto od plagi szczurów. Czy przytaczana wcześniej  Biblia, gdzie znajdziemy Chóry anielskie czy Trąby Jerychońskie, które zburzyły mury Jerycha - to oczywiście tylko bajki i biblijne podania. Ale dzisiaj wiemy, że odpowiednio dobrana modulacja, wpływa na struktury atomowe. Że istnieje specjalna bron dźwiękowa do walki z tłumem, mająca negatywnie wpływać na ludzi. I nagle za pomocą fizyki kwantowej, odkrywamy ze nawet w biblijnej przypowieści - może być ziarno prawdy ;) .

Bo dźwięki to energia, energia to życie, a życie to ludzie. Dlatego dzisiaj w czasach rewolucji cyfrowej i globalizacji, kiedy miliony osób tworzą muzykę, której pełno w sieci. Żyjąc w ciągłym pospiechu i tym biegu do nikąd, zawsze możemy liczyć na naszego najwierniejszego kompana, który nas nigdy nie zawiedzie - na Muzykę. 
Muzyka to nie tylko chwila uniesienia, melancholii czy pocieszenia, dla nas samych. To również swoisty emocjonalny most łączący ludzi. To wspólne przezywanie, dzielenie się radością czy smutkiem. Najbardziej uniwersalny i najmocniejszy środek przekazu jaki stworzył człowiek. 

A kiedy połączymy dźwięk z obrazem, który jest pod względem wpływu na człowieka, zaraz za muzyką. Otrzymujemy prawdziwą mieszankę wybuchową. Bo chyba każdy z nas czuł silne emocje, oglądając Gladiatora, Człowieka w Ogniu, Rocky'ego, Titanica, Street of Filadelfia i wiele innych filmów. Gdzie muzyka podkreślała każdą scenę, gdzie rozpaczaliśmy lub śmialiśmy się radośnie, przezywając razem z bohaterami ich, ale jednocześnie - nasze emocje.

Pisze ten tekst właśnie w takiej chwili uniesienia, kiedy skończyłem oglądać film "Hazardzista" a na końcu zaczęło lecieć Outro-M83, to siła tego utworu była tak silna, że siedzę teraz i pisze ten tekst - odtwarzając go w pętli. I choć już od dawna, chciałem napisać taki tekst, to widocznie musiałem czekać na tą jedną, jedyną chwilę - magiczny moment, kiedy wibracje utworu zsynchronizowały się z moimi.

To ściśniecie w krtani, kiedy wyobraźnia leci gdzieś przez odmęty Wszechświata, unosi się nad falami oceanu i pustyniami, nad skutymi lądem lodowcami, nad łąkami pełnymi złotych zbóż i migającymi liśćmi drzew ciepłego lata. To uczucie spełnienia, ale i nostalgii, ze to wszystko kiedyś przeminie, swoiste katharsis, które wdziera się w nas, kiedy słuchamy naszych ulubionych piosenek. Lub kiedy czujemy się Gigantami, zdolnymi pokonać każdą przeszkodę, czy tez wypłakując nasze cierpienie i kojąc żal, czujemy,  że muzyka to nasz wielki przyjaciel - zawsze gotowy przyjść nam z pomocą.

Muzyka - pełna żaru, smutku i radości. To miłosne wyznanie człowieka do świata i drugiego człowieka, bo choć świat jest różny i wszyscy mamy swoje życie, to wszyscy należymy do jednego świata, świata którym rządzą wibracje, a wibracje  to energia, energia to życie, a życie to ludzie. Z muzycznym pozdrowieniem.

Matador

ps. Musicie mi wybaczyć tą nostalgiczną podróż i pewnie zbyt pompatyczny i osobisty tekst - ale to nie ja jestem winien, tylko Ona - Muzyka ;) 

 

Trochę muzyki filmowej i nie tylko, oraz sonda do zagłosowania :) 

 


 

 

 

 

 

Tagi: Człowiek i muzyka Kosmiczne wibracje muzyki. Siła Muzyki

Oceń notkę
+ +17 -

Oceń profil
+ +110 -
Matador
Ranking: 89 Poziom: 69
PD: 41264
REPUTACJA: 46766