Blog użytkownika Matador

Matador Matador 24.07.2020, 18:12
Pokaz gier Microsoftu - co poszło nie tak?
1798V

Pokaz gier Microsoftu - co poszło nie tak?

Nie ukrywajmy, każdy czekał na pokaz Microsoftu, bo po pokazie Sony które wyszło tak sobie - z powodu małej ilości gier i pokazanych gameplayów, każdy chciał zobaczyć co przygotuje Microsoft.

A oczekiwania były duże, mnóstwo kupionych studiów, zainwestowanych pieniędzy i świetnie zapowiadającą się next-genową konsolą - wiec co mogło by pójść nie tak?

Sam pokaz uważam za udany w sensie ilości zaprezentowanych gier, mało gadania, dużo pokazywania, ok. Ale kiedy myślę o pokazywaniu, to chciałbym zobaczyć coś, co naprawdę spowoduje opad szczeki, ta owszem opadła, ale z innych powodów. Pierwszym z nich jest topowy tytuł Microsoftu "Halo Infinity", to ze gra będzie hitem na konsoli Microsoftu, to jestem pewien, bo każdy kto lubi tą serie i sobie postrzelać - pewnie zagra. Niestety według mnie z pokazanym "Halo..." jest coś nie Halo. 

Bo jak mogę nie skrytykować tej porażki graficznej, którą widziałem. Wielki pop-up dorysowywujących się tekstur, niedopracowanych fizjonomii wrogów, czy nawet naszego towarzysza. Którzy wyglądają praktycznie jak z ps3. Gdzie ten next-genowy sznyt?. Nie ma! i nie rozumiem dlaczego nie ma!. Przecież po tylu latach i szumnych zapowiedziach nawet fani Halo poczuli cios w szczękę, ja co prawda fanem "Halo" nie jestem, ale gdybym był, to chyba bym się wkurzył. Do tego,  dlaczego tak się z Halo stało - jeszcze powrócę.

Z całej reszty pokazu wpadł mi w oko "Crossfire X" od Remedy, który wyglądał bardzo dobrze, co nie dziwi, bo Remedy ma talent do robienia dobrej grafiki, co pokazało "Control", które przynajmniej na Pc z włączonymi wodotryskami wygląda świetnie. Był "Stalker 2", co jest świetną wiadomością, bo jedynka była sporym wydarzeniem w świecie gier i fajnie że kontynuacja wpada na konsole - na gameplay niestety musimy poczekać. Była "Forza Motorsport" - niestety bez gameplaya, ale za to filmik na silniku gry - wiec spodziewam się olśniewającej grafiki. Pojawiło się ponownie "Everwild" i znowu brak gameplaya, gra zapowiada się świetnie wizualnie, ale co z tego, jak nadal nic nie zobaczylismy z rozgrywki.

"Stay of Decay 3" fani zombi będą ukontentowani, ale czy next-genowi? niewiadomo. "Tell Me Why" to zupełnie nowe IP studia od Life is Strange, już nie wnikam w fabułę, która opowiada historie transpłciowego mężczyzny, to choć graficznie nie ma żadnej tragedii, to next-gen z tego żaden. "Avowed" to pierwszy raz zapowiedziane nowe IP od Obsidian Entertainment!  super sprawa! tylko ze znowu brak gameplaya - wiec czekamy. "Warhammer 40.000 Darktide"  które zapowiada się dość fajnie, ale jak wyżej, czekamy na więcej wieści i gameplay. No i nasze polskie "Medium" które pomysł ma fajny, ale nie widzę tam next-genowej grafiki. No i "Fable" choć jeśli się potwierdzi że to będzie gra sieciowa, to wtedy Damn You - Microsoft. 

Było jeszcze trochę innych pozycji, ale głownie się skupiam na nowych i największych tytułach, szczególnie tych, które miały pokazać moc konsol. Pisze konsol, bo wiele z tych gier wyjdzie też na ps5 - wiec sprawa dotyczy 2 obozów.

Jedno wiem na pewno, abyśmy zobaczyli naprawdę next-genowe gry, to musza powstać specjalnie do tego stworzone silniki, jak np. UE 5 które zobaczylismy już w demie na ps5, a na którym powstaje aktualnie Hellblade 2 na XSX. Dopiero taki silnik w pełni wykorzysta moc nowych konsol, no bo po cóż nam, jakieś super szybkie dyski SSD , dobre procesory, czy mocne karty grafiki, kiedy będą musiały pracować na silnikach starej generacji.

A jeśli nie UE5 to co? bo wiadomo ze gry na tym silniku, pojawia się najwcześniej za rok - otóż autorskie silniki, ale celujące w next-genowe doznania. Wiemy że Guerrilla Games - autorzy "Horizon Zero Dawn 2" tworzą kontynuacje na własnym autorskim silniku. A skoro zrobili tak piękną graficzne - pierwszą cześć na ps4, to jestem spokojny o to co pokażą na ps5. Tym bardziej, że kilka małych fragmentów już widzieliśmy, a te - wyglądają bardzo obiecująco. Dlatego HZD 2 jest na liście moich priorytetowych zakupów :).

Dlatego własnie żadne stare silniki gier, nie zamienią żadnej gry w next-gena, bo zwyczajnie się do tego nie nadają. Tak własnie ucierpiało Halo, niby 4K, niby 60fps, ale cała reszta jak z tej generacji. I jakby nie zakłamywać rzeczywistości, to za cholerę, ten tytuł nie powinien być grą na premierę XSX. Bo już pokazane ulepszone "Gearsy 5" - wyglądały 3 klasy wyżej. Co zmierza do kolejnej konkluzji - że nie każde studio - tworzące gry, będzie potrafiło wykorzystać next-geny. 

Na rynku jest bardzo dużo developerów, którzy zajmują się tworzeniem gier, jedni lepiej - drudzy gorzej. Podobnie jeśli chodzi o umiejętność wykorzystywania zasobów sprzętu. "God of War, Horizon Zero Dawn, Spiderman, Ghost of Tsushima, Death Stranding" - gry które wyglądają świetnie, choć to stare dobre ps4. Wydawać by się mogło, że ich autorzy dokonali cudów, tworząc tak wysmakowane graficznie gry. Otóż nie - to nie żaden cud, tylko w pełni wykorzystanie zasobów i dobrych silników gry. Co jak już wspominałem, niestety - nie potrafią wszyscy. 

Dlatego będziemy jeszcze jakiś czas po premierze next-genów - otrzymywać średniaki graficzne. Dopiero wyjście i spopularyzowanie się UE5, czy podobnych silników, da wszystkim równe szanse, a nam dostęp do gier, które graficznie pokażą pazur.

Wiem że Sony jeszcze ma swoje asy, wiem że Microsoft jeszcze będzie pokazywał schowane gry, ale jedni i drudzy już mnie meczą takimi zagrywkami. Wiem też że to biznes i kasa, ale im bliżej nowej generacji tym tracę nadzieje, że na koniec roku zagram w coś zniewalającego graficznie i znowu będę czekał.

Na koniec - jedynym póki co dla mnie system sellerem na tą chwile jest...Game Pass, bo wszystkie zapowiedziane gry tam się pojawią, a kupując XSX i za grosze Passa, stajemy się posiadaczami wielkiej listy gier. A później kiedy pojawią się pierwsze exy na ps5 - na moim biurku stanie konsola Sony. Do tej pory, będę miał tylko nadzieje, że prawdziwe next-genowe gry - w końcu nadejdą
 

Tagi: Pokaz gier Microsoft

Oceń notkę
+ +15 -

Oceń profil
+ +103 -
Matador
Ranking: 113 Poziom: 66
PD: 36608
REPUTACJA: 36242