Polowanie na Giercowy Październik

Gwiezdne Wojaże

willie html (Rikimaru) willie html (Rikimaru) 19.10.2020, 17:35
Recenzja gry Observation
133V

Recenzja gry Observation

Często gdy spoglądam w niebo zaczynam rozmyślać nad tym jakby to było gdybyśmy mogli postawić nogę na Księżycu. Wiem że mogę sobie wygooglować jak czuł się Neil Armstrong ale...

...nie o takie poznanie mi chodzi. Empiryczne. Zobaczyć pył na obcej planecie spojrzeć w niebo pełne gwiazd czy też wejść kupę obcej formy życia. 

O krok bliżej ode mnie do spełnienia tego marzenia są astronauci, którzy spędzają miesiące w klaustrofobicznych stacjach kosmicznych i wychodzą na kosmiczne spacery w jeszcze bardziej klaustrofobicznych kombinezonach. Ale o oni nie narzekają więc musi być dobrze. Różne media pokazały jednak bardziej mroczną stronę pobytu w kosmosie. Film Grawitacja, czy też gra Deliver Us The Moon pokazują że kosmos potrafi być cichą bańką gdzie samotny astronauta może bardzo niewiele.

Observation jest thrillerem, która koncentruje się na członkini załogi na międzynarodowej stacji Observation - Elenie Fisher, zaraz po tym jak następuje awaria. Nawiązania do Międzynarowej Stacji Kosmicznej są jak najbardziej na miejscu ponieważ Observation tak jak ISS jest podzielone na moduły zbudowane przez poszczególne kraje. ​Nad grą sprawowali pieczę niektórzy z twórców Alien Isolation i już patrząc na ekran tytułowy można poczuć się jak w domu. 

W grze wcielamy się w AI (sztuczną inteligencję) która wspomaga załogę stacji kosmicznej. Jako że na stacji nastąpiła awaria, a gra jest thrillerem warto nadmienić że gra dobrze buduje klimat stopniowo dawkując nam informacje. Początkowo mamy możliwość przemieszczania się po stacji/obserwacji za pomocą rozmieszczonych na stacji kamer. Z pomocą Eleny z czasem mamy możliwość bardziej swobodnej eksploracji podczas której jako AI staramy się uzyskać dostęp do komputerów czy też pomóc Elenie w oszacowaniu zniszczeń jakich doznało Observation. 

Gra świetnie oddaje emocje bohaterów (w końcu to thriller!) i jest to też zasługa voice actingu. Efekty dźwiękowe, a czasem po prostu cisza w eterze lub szumy potęgują wrażenie samotności i bezradności. Dlatego też osoby które widzą swoją przyszłość na stacjach kosmicznych muszą przejść rygorystyczne testy psychologiczne które sprawdzają nasze predyspozycje do pobytu w "puszcze rybnej umieszczonej w próżni".

Bardzo spodobał mi się też pomysł umieszczenia gracza jako AI. Co ciekawe, można tu zaobserwować budowanie relacji pomiędzy nami (sztuczną inteligencją), a główną bohaterką, która jest niejako zdana na nas. 

Graficznie gra prezentuje się bardzo ładnie. Wykonanie elementów otocznia z dbałością o szczegóły typu notatki innych członków załogi sprawia że eksploracja nie nuży a grając musimy być uważni żeby właśnie nie przeoczyć wskazówek które pozwolą nam popchnąć fabułę dalej. I tu właśnie jest jedyny pstryczek w nos. Ci, którzy lubią różne ścieżki do celu tudzież większe replayability, poczują się zawiedzeni. Po ukończeniu głównego wątku nie ma tu powodów żeby ponownie powrócić do gry. 

Na koniec dodam że ukończenie gry zajęło mi około 11 godzin nie kwalifikuje Observation jako gry na jedną noc... ale też pozostawia trochę niedosyt. ​

Tagi:

Werdykt
Recenzja gry Observation
Grałem na: XONE
  • + klimat zagubienia w kosmosie
  • + dialogi - voice acting
  • + efekty dźwiękowe
  • + historia która trzyma w napięciu
  • + kreatywność: jesteśmy AI
  • + grafika
  • + więź między bohaterami
  • - liniowość i długość gry
  • - niskie replayability
8.7
willie html (Rikimaru)
willie html (Rikimaru) Ukończenie gry zajęło mi około 11 godzin nie kwalifikuje Observation jako gry na jedną noc... ale też pozostawia trochę niedosyt. ​
Oceń notkę
+ +5 -

Oceń profil
+ +50 -
willie html (Rikimaru)
Ranking: 837 Poziom: 47
PD: 13829
REPUTACJA: 3093