Polowanie na Giercowy Październik

Gwiezdne Wojaże

willie html (Rikimaru) willie html (Rikimaru) 03.12.2019, 18:07
Here They Lie - Recenzja
257V

Here They Lie - Recenzja

Kilkanaście lat temu lubiłem horrory. Klimat płynący z Silent Hill czy też Raccoon City wsysał mnie powodując silną immersje. Jakiś czas później moje drogi z grami grozy się rozeszły. Może to z powodu większej dosadności. Nie wiem. Co jednak mi pozostało to zainteresowanie mroczną stroną gier z dreszczykiem.  I to właśnie to przyciągnęło mnie do Here They Lie. 

Here They Lie jest grą FPP, gdzie wcielamy się w mężczyznę w średnim wieku o imieniu Buddy. Od samego początku gry towarzyszy nam czarnoskóra kobieta z którą najwyraźniej coś nas łączy bądź też łączyło. Wyglada na to że zawiodła się na nas i prosząc o to żebyśmy sami przekonali się o tym czy mamy jeszcze szansę być razem, wsiadamy do SKM-ki (Szybkiej Kolei Miejskiej). Ta zawozi nas do miejsca, które przywodzi na myśl tylko jedno słowo - PIEKŁO. 

Róbta co chceta!

Czym jest to miejsce przekonacie się sami podczas swojej wędrówki. To co jednych odrzuci a drugich przyciągnie do ekranu to dosadność przekazu. Autorzy nie patyczkują się i ukazują relacje między postaciami w brutalny sposób. Wszystko wskazuje na to że brak tam jakichkolwiek konsekwencji dla popełnianych czynów. Mieszkańcy tego padołka oddają się zabawom cielesnym i mają nawet oryginalne fetysze! Co ciekawe, to sposób ich ukazania jako zwierząt, który przy głębszym zastanowieniu się ma też swoje znacznie.

Jako typowy symulator chodzenia i nie mamy tu broni. Naszą jedynym sposobem wyjścia z opresji są sprawne nogi. Choć dość często nawet i one nie są nam w stanie pomóc. Posiadamy także latarkę do której tu i ówdzie zbieramy baterie. Te są w stanie pomóc nam znaleźć drogę w bardziej mrocznych lokacjach. Ma to również znaczenie jeżeli naszym celem jest odnalezienie wszystkich zdjęć/nagrań głosowych oraz notatek pozostawionych przez zezwierzęconych mieszkańców.

Gra ma kilka mocnych patentów które potrafią zasklepić się w zwojach naszego mózgu i nie odpuścić przez dłuższy czas. Takie momenty tworzą niepowtarzalny klimat i budują napięcie. W grze zaś dominuje szaro-bura kolorystyka i zwolennicy kolorytu rodem z platformówek mogą poczuć się nieswojo, obco. Ten surowy design ma swój odpychający charakter oraz potęguje wrażenie nijakości tego świata.

Zbieram… więc jestem.

Coś co w wielu grach jest żmudnym zapychaczem czasu (hi Assassin's Creed 3) czyli znajdźki, tu ma dość istotne znaczenie w celu poznania co się właściwie stało i pozwala lepiej zrozumieć wizję twórców gry.

Here They Lie zdecydowanie nie jest grą dla każdego. Wielu odłoży pada po pierwszych dwóch rozdziałach. A ci co wytrwają mogą się zrazić jeżeli sięgną po wersję VR. Sam grałem w wersję bez gogli i gra wyglądała dobrze. Lecz patrząc na materiały z wersji której zamiarem było zaoferowanie bardziej immersyjnego doznania, widać że tła są rozmyte i tekstury raczej nie zachęcają do dalszej eksploracji.

Sami twórcy wypowiedzieli się że ich celem było stworzenie gry, która wpływa na graczy niczym sen. W tym celu musieli posłużyć się symboliką która jest właśnie językiem którym posługują się sny. W ten oto sposób wszechobecny symbolizm stał się narzędziem interpretacji świata i doświadczeń na które zostajemy wystawieni. I w rzeczy samej, grając mamy wrażenie nieprawdziwości, jakby nasze największe obawy zostały rozdmuchane i zamknięte w bańce mydlanej która w każdym momencie może prysnąć budząc nas z mrocznego snu. Jak sami przyznali, ich celem było stworzenie gry która umożliwiłaby graczowi spojrzenie na ten tytuł z różnych perspektyw, skłaniając do myślenia jak i podważania tego co poprzednio wydawało się nam pewnikiem. 

Tagi: Here they lie horror recenzja

Werdykt
Here They Lie - Recenzja
Grałem na: PS4
  • + klimat
  • + mało "jump scare'ów" i budzenie lęku poprzez narastające napięcie
  • + otwarte podejście do brudu jaki panuje w społeczeństwie
  • + pod toną kału jest przekaz który skłania do refleksji
  • - długość gry
  • - ograniczona możliwość eksploracji
7.0
willie html (Rikimaru)
willie html (Rikimaru) Do zakupu przymierzałem się od jakiegoś czasu i nie żałuje wydanych pieniędzy choć zdecydowanie polecam obadać demo albo filmiki na necie aby nie obudzić się z ręką w nocniku.
Oceń notkę
+ +1 -

Oceń profil
+ +39 -
willie html (Rikimaru)
Ranking: 887 Poziom: 45
PD: 12247
REPUTACJA: 2642