Polowanie na Giercowy Październik

Gwiezdne Wojaże
willie html (Rikimaru) willie html (Rikimaru) 26.06.2019, 17:55
#1 Cześć, jestem Edith…czyli „What Remains of Edith Finch” bez większych spojlerów
628V

#1 Cześć, jestem Edith…czyli „What Remains of Edith Finch” bez większych spojlerów

Tak wiem co pomyślisz, "Kolejny symulator chodzenia? Mam już ich po dziurki w nosie." Ale nawet jeżeli ograłeś przykładowo Ethana Cartera, to i tak znajdziesz tu coś dla siebie. Wysłuchaj mnie.

“I don’t want you to be sad I’m gone,

I want you to be amazed any of us had a chance to be here at all.”

Screen Shot 2019-06-26 at 20.13.09

 

To wszystko zaczęło się od mojego przyjazdu do domu rodzinnego pod Waszyngtonem. Miejsce to od zawsze wzbudzało we mnie mieszane uczucia. Mieszkałam tutaj do jedenastego roku życia ale miałam zakaz wejścia do połowy z naszych pokoi. Trudno mi to opisać słowami. Cisza i spokój wokół tego miejsca, oraz dom którego architektura może budzić niepokój sprawiały że wówczas trudno mi było nazwać to co czułam przebywając tam. W miejscu gdzie powinniśmy czuć się akceptowani i bezpieczni. Teraz już wiem że był to strach.

And for awhile, things were good. Almost normal. But it didn't last.

Sami chyba przyznacie że kolejne pokoje pnące się ku niebu niczym latorośl po ścianie są czymś nietuzinkowym, czyż nie? Moja rodzina od zawsze była jakaś taka dziwna więc niejako zdążyłam się do tego przyzwyczaić. "Dziwna"... to może powiedziane troche na wyrost. Ale to co działo się w mojej rodzinie do normalnych raczej nie należy. Każdy członek mojej rodziny: Calvin, Barbara, Gregory, Gus, Sam, Walter i inni ma swoją historię, która rzuca trochę światła na to co wydarzyło się w rodzinie Finchów - mojej rodzinie. Niezależnie od tego jak różne te historie by nie były to tym co nas łączy jest śmierć.

Zanim powiesz że każdy kiedyś umrze więc nie ma w tym nic nadzwyczajnego to musisz wiedzieć że w mojej rodzinie dzieje się to nadzwyczaj często... jakby coś za tym stało. Musiało być to szczególnie trudne dla naszej mamy bo po śmierci członka rodziny, zasklepiała drzwi tak aby nikt nie był w stanie wejść do środka,  zamrażając w ten sposób niejako ich wspomnienia oraz wszelkie niedokończone sprawy. Może w ten sposób jest łatwiej poradzić sobie z utratą kogoś? Może w ten sposób mama chciała zachować rodzinę przy sobie? Nie wiem. Trudno mi powiedzieć.

Screen Shot 2019-06-26 at 20.15.24

 

Moja historia nie należy do długich i poniżej pięciu godzin zdecydowanie wystarcza do obejrzenia napisów końcowych jak i zdobycie 100% trofeów (brak platyny). Z ciekawością i uporem maniaka wyszukiwałam ukrytych przejść między pokojami i z wypiekami na policzkach czytałam różne dzienniki, pamiętniki oraz oglądałam zdjęcia moich "bliskich"...? Chyba tak mogę ich nazwać choć tak naprawdę czuję się trochę obca i zobojętniała. Historia mojej rodziny jest swoistą analogią dotyczącą tego co po sobie zostawiamy. Ci z Was którzy grali we wcześniejszą grę studia The Giant Sparrow mogą również miło się zaskoczyć ze względu na ciekawy wątek łączący obie produkcje. Wielkie brawa za narrację oraz kreatywne przedstawienie całej historii gdzie trudne wątki są podane w sposób lekkostrawny i to od gracza zależy stopień immersji. To gracz zadecyduje czy w emfatyczny sposób będzie starał się zastanowić jak ciężki do udźwignięcia jest przedstawiony emocjonalny bagaż, czy też spojrzy na całą historię jak na pokaz slajdów.   

Co jednak jest nieodzowne to fakt że przed naszym przeznaczeniem nie jesteśmy w stanie uciec. Nawet bajecznie wykreowany z pomocą naszej wyobraźni świat, gwarantuje nam tylko tymczasową ulgę od dnia codziennego. Mój dom rodzinny niejako sam jest przykładem tego jak doświadczenia które gromadzimy z czasem zaczynają zaśmiecać nasze życie.

Nie jesteśmy w stanie uciec od przeszłości. Ja nie mogłam. Może Wy będziecie mieli więcej szczęścia...


Kim chcielibyście żebym był następnym razem?
  • Tidusem - Final Fantasy X
  • Milesem - Outlast
  • Garrettem - Thief: The Dark Project
  • Gangsterem - Kingpin: Life of Crime

Tagi: What Remains of Edith Finch

Oceń notkę
+ +23 -

Oceń profil
+ +27 -
willie html (Rikimaru)
Ranking: 1013 Poziom: 41
PD: 9934
REPUTACJA: 2199