Blog użytkownika kudziowa

kudziowa kudziowa 20.03.2019, 13:17
Stadia - czyli o streamingu słów kilka
267V

Stadia - czyli o streamingu słów kilka

Parę zdań w formie przemyśleń na temat "przyszłości" gamingu.

Pierwszym graczem, ku mojemu zdziwieniu, który wprowadza usługę streamowania gier okazało się być google. Co prawda sony pozwala na streaming w swojej usłudze PS NOW ale nie jest to ten etap, którego ludzie się spodziewali po tym jak Japończycy kupili gaikai. Sam myślałem, że ps4 będzie ostatnią konsolą fizyczną/stacjonarną a następna generacja przeniesie się do chmury i zostaniemy skazani wyłącznie na abonament.
Jak już wiemy tak się nie stanie (byłby to zbyt radykalny krok dla producenta) więc ewentualna opcja streaming'u w nowych konsolach będzie wprowadzana stopniowo. To tak jakby nagle jakiś producent konsol miał zerwać ze sprzedażą pudełkowych wersji gier na rzecz cyfrówek lub w przemyśle filmowym netflixy i vod wyprze płytki dvd czy blureje. Wiemy, że to kiedyś nastąpi, ale nie zostanie to wprowadzone od razu.

Wracając jednak do samego googla i ich usługo-sprzętu Stadii, wydaje mi się, że jest to dość pochopna decyzja bez żadnego asa w rękawie. Mówiąc prościej: nic specjalnego. Chyba każdy z nas wie lub przynajmniej przypuszcza, że przyszłością gier będzie streaming. Jak wspomniałem na początku, pierwszy do tego wyrywa się google, który proponuje .... no właśnie, co?
4K, 60fps'ów, HDR, i pewnie wszystkie inne highendowe efekty znane z najdroższych kart graficznych. Bardzo spoko tylko to jest podstawowe założenie stremingu: dać jakość grafiki bez żadnych kompromisów. Sony czy ms również stworzą sobie odpowiednie maszyny, które sami będą modernizować i dostosowywać do wymogów czasu tak by zapewnić najlepszą jakość (czyli wspomniane 4k 8k ... 60, 120fpsów ... etc). To powinien być standard.
Mając to na myśli (każda usługa od konkurencyjnych korporacji będzie taka sama lub niemal zbliżona pod względem technicznym) można spojrzeć na kolejne aspekty jak cena oferowanego abonamentu i jakieś inne pierdoły ... dla nas graczy, najistotniejszą rzeczą w tym wszystkim będą gry. Pewnie już wiecie do czego zmierzam.
Netflix ma swoje programy, filmy i seriale na wyłączność, hbo tak samo ... Tak, tutaj pojęcie ekskluzywności będzie odgrywać jeszcze ważniejszą rolę niż dotychczas.
Google wychodzi na rynek jako pierwszy (to duża przewaga) dodatkowo z budżetem, serwerami i ... brakiem gier. Oczywiście exy powstaną ale na to jak wiemy potrzeba czasu. Czy google zna branże i ma to "know how" by zrobić masę nowych niezwykłych IP, dzięki którym miliony osób sięgną po portfele?
Do tego czasu powstanie nowa generacja konsol a wraz z nimi kolejne usług, w których na pewno możemy się spodziewać stremingu gier.

 

PS. Później zedytuje wpis o screeny i ewentualne błędy ;)

 

Tagi: gaikai google ps now Sony Stadia

Oceń notkę
+ +4 -

Oceń profil
+ +17 -
kudziowa
Ranking: 518 Poziom: 53
PD: 20000
REPUTACJA: 5706