Blog użytkownika Ashin

Ashin Ashin 13.07.2021, 19:14
Nintendo Switch Oled – Moja opnia
171V

Nintendo Switch Oled – Moja opnia

Od dłuższego czasu słyszy się plotki o Nintendo Switch Pro, które ma zaprezentować wielkie N i nieco dogonić aktualne konsole na rynku. Co rusz jakiś ‘montry’ jutuber mówi o ‘wiarygodnych źródłach’, które ‘o dziwo się nie sprawdzają’. Czy w ogóle ogłoszenie o pstryku oled powinno kogokolwiek dziwić?

Jeżeli chodzi o przecieki zawsze staram się zachować zdrowy dystans. Mówienie o tym, że to wiarygodne źródła jest dla mnie słabe i dość szybko przekreśla rozmówcę, lub news. Oczywiście część z takich przecieków jest wiarygodna i niektóre takie źródła mają dość dużą ilość trafnych przewidywań, ale warto jednak pamiętać, że większość z nich to domniemania. Nie można im ufać w stu procentach, ani niepotrzebnie się hypować. Fani Nintendo bardzo mocno nakręcają się na pogłoski o wersji Pro i od dobrego roku wróżą, że to tak ten moment, on już nadchodzi! Zaraz będziemy grać na lepszej konsoli przenośnej. Jednak gdy spojrzymy na to trzeźwym okiem czy Pstryk Pro jest potrzebny?

 

Jedni powiedzą, że tak bo przecież konsole rozwijają się, PC już dawno wybiegło przed szereg swoimi możliwościami i wiem, że jest to prawda. Tylko, że nie cytując klasyka. Dlaczego? Nintendo od dawna porzuciło wyścig zbrojeń i właściwie widzimy to już od czasów Wii, czy DS’a. Od dłuższego czasu nie pakują w swoje konsole najnowszych bebechów, bo sparzyli się na tym w przypadku Gamecube’a. Nintendo nie ma startu do Sony, oraz Microsoftu, chociażby ze względu na dość specyficzne podejście do wydawania gier. Nintendo nie często pozwala na wydawanie gier multiplatformowych, chociaż trend nieco się odmienia, to dalej biblioteka konsoli Switch’a w dużej mierze to produkcje ekskluzywne. Nintendo nie musi się zbroić, bo i ich gry są dopasowane do konsoli i jej możliwości. Dzięki temu gry dalej wyglądają bardzo ładnie i działają płynnie.

 

Tworzenie nowej generacji to także szukanie nowych klientów i w przypadku walki niebieskich i zielonych, nie rzadko zdobycie przewagi na rynku. Konsola pozostająca dłużej na rynku często zdobywając większą bazę klientów potrafi osiągnąć lepsze wyniki sprzedaży. Ponadto na bardziej popularne konsole producenci chętniej będą tworzyć gry, czy nawet zgadzać się na produkcję ekskluzywne, a te nie rzadko nabijają kolejną sprzedaż. Jednak czy Nintendo celuje na główną konsole hardkorowego gracza? Ilu z nas posiada Switcha jako konsolę dodatkową. Targetem również stają się dzieci, dla których często te konsole są kupowane. Bezpieczna inwestycja dla młodego człowieka, gdy nie chcemy, aby grał w brutalne gry, których jest znacznie mniej na konsolach od Nintendo. Wspomniane produkcje ekskluzywne nadają sensu posiadania tej konsolki jako dodatkowej platformy do grania. Bo ilu tak naprawdę z nas kupowało XBO i PS4? Ilu kupi XSX, oraz PS5? Jasne są tacy gracze, ale jest to raczej mniejszość i nie rzadko ludzie kupują konsolę aby ograć te 2-3 produkty ekskluzywne i odsprzedać konsolę, zanim straci na wartości. W przypadku Switcha sprawa ma się inaczej, możemy śmiało wierzyć, że konsola tego typu tytuły będzie nam dostarczać przez całą swoją żywotność.

 

Rozdrabnianie się na kolejne wersje konsol to także utrudnienie procesu tworzenia gier. O ile twórcy gier na komputery osobiste muszą brać pod uwagę dużą ilość konfiguracji, o tyle każdy komputer rozmawia w bardzo podobnym języku. Tworzenie kolejnych konsol może owocować kolejnymi systemami, do których osobno należy tworzyć gry. O ile możemy podejrzewać, że SwitchPro posiadałby ten sam system co jego poprzednik, to większość gier i tak tworzona byłaby z myślą o platformie słabszej, z małym upłynnieniem działania na mocniejszej konsoli. Skupienie się na wersji mocniejszej zmusiłoby fanów do zakupu nowej platformy, a na konsolach często się nie zarabia, więc czy rezygnowanie z tak dużej bazy klientów, którzy cały czas się powiększają jest ruchem rozsądnym? Nawet jeśli znaleźliby się klienci, którzy dla 60fps’ów kupiliby nową konsolę, tak potencjalnie kolejnym zainteresowanym odsprzedaliby konsolę co zmniejszyłoby szanse na zakup nowej konsoli u dystrybutora.

 

No i właśnie przechodzimy do najważniejszej kwestii – Switch dalej sprzedaje się bardzo dobrze. Co rusz pojawiają się nowi użytkownicy tej platformy, tworzenie nowszej droższej konsoli mogłoby wprowadzić chaos, a tak Nintendo na spokojnie może odczekać i reagować na decyzje konkurencji i dopasować swój produkt do rynku. W momencie gdy sam rynek nasyci się na tyle, by sprzedaż i powiększanie się bazy klientów znacznie spadnie.

 

Patrząc na aktualny trend wśród konsol ja osobiście podejrzewam, że jeszcze minimum dwa lata będziemy dalej korzystać z klasycznych switchów. W jaką stronę pójdzie Nintendo ciężko przewidzieć, bo już nie raz pokazali, że ich wizjonerzy naprawdę potrafią stworzyć nowe trendy. Bo ilu z was sądziło, że będzie mieć w torbie obok komórki konsolkę z dwoma ekranami w tym jednym dotykowym? Ilu z was przewidywało, że pełnoprawna konsola będzie hybrydą konsoli stacjonarnej i przenośnej? Mnie osobiście Nintendo zawsze zaskakuje i jestem ciekaw co w końcu przedstawią, ale wiem, że nie będzie to wcale tak szybko.

 

Podsumowując przewidywania co do nowej wersji moim skromnym zdaniem są raczej przesadzone i osobiście wylałbym na głowę kubeł zimnej wody i na spokojnie poczekałbym na ruch Japończyków. Przewidywania możemy uzależnić od poziomu sprzedaży Pstryka. Bo sam projekt nowej konsoli na pewno istnieje i jest udoskonalany. Póki nie ma potrzeby, ani ma sensu wydawania kolejne wersji. Switch nie próbował nigdy aspirować do możliwości ‘głównych konsol’ i dzięki temu jest to tak ciekawą opcją na zakup.

 

Co do samej wersji Oled – jej najważniejszym elementem będzie wyświetlacz Oled i jest to zmiana dość ciekawa. Wyświetlacze Oled cechują się przede wszystkim lepszym odwzorowaniem kolorów, oczywiście będą one posiadać także szerokie kąty widzenia, co nie dziwi ze względu na zastosowaną technologię. Czy jest to zmiana, która sprawi, że porzucimy swoje konsole na rzecz nowej? Oczywiście, że nie przynajmniej w przypadku większości użytkowników. Jeżeli ktoś gra tylko mobilnie i ciężar klasycznej konsoli nam nie przeszkadza to jest to ciekawa opcja ze względu na dużo lepszy technologicznie wyświetlacz. Jednak jest to opcja dla dużych entuzjastów. Sama konsola jest jednak dedykowana głównie dla nowych użytkowników Switcha. Interesując się zakupem nowej konsoli zdecydowanie najlepszą opcją będzie odświeżona wersja konsoli. Jest to na pewno ciekawa modyfikacja konsoli, ale czy potrzebna? Być może Nintendo chciało po prostu pokazać jakąś nową wersję konsoli, by zakończyć dywagacje na temat wersji pro konsoli. Co jednak często zarzuca się wielkiemu N to brak modyfikacji w kwestii kontrolerów joy-con. Czy jest to tak dziwna decyzja? Bardzo ciężko ocenić, musielibyśmy poznać decyzję, która stoi za tym ruchem. Może okazać się, że ten problem jest problemem konstrukcyjnym i bez całkowitego przebudowania kontrolera byłoby to niemożliwe. Zmiana konstrukcji mogłaby wymusić całkowitą zmianę w konstrukcji samej konsoli i być może wiązałoby się to z zrezygnowaniem z możliwości. Sam osobiście podchodzę do tego bardzo ostrożnie, ale rozumiem dlaczego ludzie mają o to pretensje do ojców Mario.

 

Podsumowując, zmiany są raczej kosmetyczne i nie przekonają wielu aktualnych użytkowników. Jest ona raczej dedykowana dla nowych użytkowników i może stanowić ciekawą alternatywę przy dobieraniu nowej konsoli. Nie jest to zmiana jednak znaczna. Sama decyzja niespecjalnie mnie dziwi i była do przewidzenia moim skromnym zdaniem. Czy był to ruch wywołany plotkami? Czy raczej wykalkulowana decyzja ze strony Japończyków? Oceńcie sami, ja osobiście kierowałbym się ku pierwszej odpowiedzi.

 

Dla chętnych, jutro będę od 18 streamować Shenmue wersję z PS4 i z niej bezpośrednio będę go streamować. Jestem strasznie ciekawy produkcji, ze względu na to, że od lat tak naprawdę obserwowałem sam tytuł i chciałem go ograć, ze względu na brak makarona nie miałem możliwości i w końcu pękłem i postanowiłem zakupić wersję odświeżoną. Cały czas zastanawiam się, czy przemogę się przez jej archaizmy. Zobaczymy, a dla chętnych zapraszam na moje konto : )

 

https://www.twitch.tv/ashinekk

Tagi:

Oceń notkę
+ +3 -

Oceń profil
+ +78 -
Ashin
Ranking: 1525 Poziom: 42
PD: 10188
REPUTACJA: 6145