Blog użytkownika sezam

sezam sezam 13.04.2020, 16:50
Najrzadsze Gry na PC z Polskiej Dystrybucji
324V

Najrzadsze Gry na PC z Polskiej Dystrybucji

W jaki sposób stwierdzić jakie Polskie retro gry są rzadsze od innych? Mało kto podejmuje ten temat, dlatego postanowiłem opisać własne indywidualne przemyślenia na temat dostępności polskich gier.

Wpływ na dostępność gry moim zdaniem mają minimum trzy czynniki: 

 1. Dostępność rynkowa gry - czym mniej sprzedawanych kopii gry w wydaniu fizycznym bądź cyfrowym tym większa wartość gry. 
 2. Niedostępność gry na stronach typu abandonware - jeżeli danej gry nie da się pobrać z internetu za darmo na "nielegalnych" stronach www, wartość takiej gry drastycznie rośnie. 
 3. Kolekcjonerskie wydanie gry: Big Box Premierowe Wydanie > Big Box Reedycja > DVD Box Wydanie Premierowe > DVD Box Reedycja > Jewel Case z Płytą > Sama Płyta. Im bardziej kolekcjonerskie wydanie gry tym mniejsza dostępność na rynku tego wydania gry. Big Boxy gier na PC wychodziły w limitowanej ilości egzemplarzy! 

Lista rzadkich gier na 04.2020: 

 1. Proncisław (EXE, PC) - gra dostępna wyłącznie w wersji cyfrowej na stronach typu abandonware. Nigdy nie widziałem jak wygląda legalne wydanie tego tytułu nawet w postaci płyty CD-ROM. 
 2. Proncisław II (EXE, PC) - ciężko dostępna gra wydana w DVD Boxie. Gra nigdy nie została udostępniona na stronach typu abandonware, co oznacza że nie da się jej pobrać. Jedną sztukę nową w folii posiada mój kolega z neta Mateusz Cieniu :), natomiast samą płytę posiadał kolekcjoner, którego poznałem na portalu "Łowcy Gier". 
 3. A.D COP (1996, DOS) - ciężko dostępna gra polsko-tajwańska wydana w Big Boxie "Kolekcja za Grosik". Jestem posiadaczem tego tytułu. Z tego co wiem jest on też dostępny na stronach typu abandonware. 
 4. A.D COP Overseas Mission (1997, DOS) - ciężko dostępny dodatek do podstawowej wersji gry A.D COP. Dodatek jest znacznie rzadszy od podstawowej wersji i bardzo ciężko go znaleźć w polskiej wersji językowej! Nie wiem czy można go pobrać ze stron abandonware. 
 5. Stone Axe: Search For Elysium (1997, PC) - ciężko dostępna gra polsko-koreańska. Jestem posiadaczem tego tytułu. Gra nigdy nie została udostępniona na stronach typu abandonware w polskiej wersji językowej, co oznacza że nie da się jej pobrać. Płyta, którą posiadam okazała się niegrywalna!
 6. Roly-Polys World Tour (1997, PC) - lost media, zaginiona gra grafika komputerowego Osamu Sato. Tytuł o bardzo dużej wartości kolekcjonerskiej. Gry dla dzieci to zupełnie odrębny temat i takie mało znane tytułu dla dzieci są również polskimi grami na PC. Niestety nie jestem znawcą tej tematyki. 
 7. Tahl: Uncover The Evil Within (1999, PC) - koreańska gra, która nie została nigdy wydana w polskiej wersji językowej. Jest to klon Diablo wersja od skośnookich xd. Gra jest bardzo ciężko dostępna nawet w wersji cyfrowej. 
 8. Private Investigator (1996, PC) - gra z elementami erotycznymi dla dorosłych odbiorców. Nie została nigdy wydana w polskiej wersji językowej. Tytuł jest bardzo rzadki nawet w wersji cyfrowej! 
 9. Ogniem i Mieczem (2000, PC) - najmniej znana gra Nekrosoftu twórcy między innymi rezerwowych psów. OIM na pewno zostało wydane w Big Boxie w Polskiej wersji językowej, natomiast o innych wydaniach nie słyszałem i ich nie widziałem. Jest to ekstremalnie rzadki tytuł i pojawił się na Allegro tylko jeden raz w ciągu kilka lat. Gra nigdy nie została udostępniona na stronach typu abandonware, co oznacza że nie da się jej pobrać w grywalnej wersji. Jedną sztukę nową folii posiada "Szafa z grami" - Łukasz Unter.
 10. Faq Dodgers (2000, PC) - mało znana gra typu erotyczny FPS. Bardzo ciężko będzie dostać oryginalne premierowe wydanie tej gry. Gra jest dostępna na stronach typu Abandonware, a nawet idzie dostać wydanie gazetowe z płytą! Sam jestem posiadaczem tej gry w wydaniu z gazety "Joker Mania-CD".
 11. Golem (2003, PC) - ciężko dostępna gra wydana w DVD Boxie. Gra raczej nigdy nie została udostępniona na stronach typu abandonware, co oznacza że nie da się jej pobrać. 
 12. Airlines 69: Powrót Do Casablanki (2003, PC) - ciężko dostępna gra wydana w Big Boxie. Gra raczej nigdy nie została udostępniona na stronach typu abandonware w polskiej wersji językowej, co oznacza że nie da się jej pobrać. Grę posiada sprzedawca z Borucina - Kamil Jureczka. 
 13. The Banished (2004, PC) - ciężko dostępna gra wydana w DVD Boxie. Gra raczej nigdy nie została udostępniona na stronach typu abandonware, co oznacza że nie da się jej pobrać. Poszukiwanie gry w polskiej wersji językowej jest bardzo problematyczne. 
 14. Jasiu Spacerowicz (2004, PC) - ciężko ciężko dostępna gra wydana w DVD Boxie. Gra nigdy nie została udostępniona na stronach typu abandonware, co oznacza że nie da się jej pobrać. Grę posiada sprzedawca z Borucina - Kamil Jureczka. 
 15. Włatcy Móch: Magiczny Wojownicy (2006, PC) - gra wydana tylko w wersji cyfrowej. Aktualnie jest praktycznie nie do pobrania! 
 16. King's Bounty Ścieżki Przeznaczenia (2012, PC) - gra dystrybuowana za darmo wyłącznie w wersji cyfrowej. Aktualnie jest to bardzo rzadka, której praktycznie nie da się pobrać z legalnego źródła.

Znasz inne rzadkie gry na platformę PC, jakiej nie wymieniłem? Napisz w komentarzu!!! 

Tagi:

Oceń notkę
+ +5 -

Oceń profil
+ +3 -
sezam
Ranking: 51504 Poziom: 16
PD: 770
REPUTACJA: 115