Blog użytkownika lordeon

lordeon lordeon 26.01.2017, 14:12
Wake up Tenno. It is time
529V

Wake up Tenno. It is time

Kosmiczny ninja uzbrojony w miotacz płomieni, pistolet maszynowy i młot dwuręczny, walczący z setkami różnorakiego kosmicznego tałatajstwa. Czy trzeba czegoś więcej, by zachęcić graczy do tej gry? Pierwszy - i raczej nieostatni wpis o grze Warframe.

Warframe - jednych ta gra zachwyca swoją prostotą, innych odpycha koniecznością grindu i wiecznej walki z rng, wielu zaś pierwszy raz będzie o niej słyszeć. Gra jest w czołówce najchętniej granych gier na platformie steam - w dniu pisania tego wpisu grało w nią 35 tysięcy indywidualnych użytkowników. W wersję steam, który nie zlicza graczy uruchamiających grę z "oficjalnego" launchera oraz graczy na PS4 i X1. 

 

Warframe - z czym to się właściwie je?

Warframe to sieciowy shooter z elementami MMO (handel z innymi graczami, zdobywanie "poziomów" ekwipunku, ulepszanie broni i nie tylko broni...). Run`n`gun w najczystszej postaci. Choć nie, nie tylko gun, bo w końcu są też wspomniane młoty dwuręczne, miecze, kosy... Ale po kolei. Całość jest wysokich lotów sci-fi, gdzie podróże po naszym układzie słonecznym to w sumie norma. Gracz wykonuje pojedyncze misje (eksterminacja, pochwycenie vipa, szpiegowanie baz wrogów, sabotaże itp...) sam lub w maksymalnie 8 osobowych drużynach. Przeciętnie jest to 4 graczy, 8 graczy może brać udział tylko w raidach. Wcielamy się w przedstawiciela rasy będącej na granicy wyginięcia - Tenno. Naprzeciwko gracza stają do walki trzy (też nie do końca prawda, bo po pewnym queście można trafić na przedstawicieli pradawnej rasy, ale trochę wybiegam w przyszłość) frakcje - grineer (niezliczona armia klonów, która agresywnie dąży do przejęcia władzy w układzie słonecznym), corpus (zaawansowana technologicznie frakcja kosmicznych handlarzy, którzy czerpią zyski z wszystkiego co się da) oraz infected (ofiary nanowirusa, przekształcającego wszystko - również rzeczy nieorganiczne pokroju całych statków kosmicznych - w bezrozumne zwierzęta nastawione tylko na eksterminację innych). Do tego dochodzą też przedstawiciele każdej z tych ras obecni w pustce, gdzie ich wypaczone umysły są kontrolowane przez specjalne maszyny. Sama rasa Orokin jest wymarła, ale to właśnie z ich technologi wywodzi się większość ekwipunku Tenno, w tym tytułowe warframes. 

Tenno, grineer, corpus oraz infested.

Z czym do ludzi?

Dostępne uzbrojenie można podzielić na broń główną, poboczną i służącą do walki w zwarciu. Brzmi to strasznie ubogo, ale... No właśnie, ale. Samych broni głównych jest ponad 60, podzielonych na karabiny maszynowe, bronie posiadające tryb ciągłego prowadzenia ognia (lasery, miotacz ognia...), wyrzutnie wszelakiej maści (od standardowej wyrzutni rakiet, przez należące do grineerów wyrzutnie dysków po inspirowane mutacją wyrzutnie biologicznych granatów), shotguny, łuki i kusze, snajperki... Każdy znajdzie sobie coś dla siebie, każda broń jest użyteczna, choć oczywiście są bronie bardziej i mniej przydatne w konkretnych sytuacjach. Podobnie z broniami pobocznymi, te dzielą się tylko na 5 kategorii (pistolety zwykłe, podwójne, shotguny, bronie z opcją ciągłego prowadzenia ognia i shurikeny). Cała zabawa zaczyna się jednak przy broniach białych. 23 rodzaje broni, wśród których są miecze (zwykłe i podwójne), katany, sztylety, nunchako, bicze, maczety, szpony, rapier... Do tego każda kategoria broni białej ma unikalne dla niej postawy walki (czasem dwie lub nawet trzy, w zależności nawet od konkretnej broni), które determinują jakie combo będziemy w stanie wykonać. Na brak narzędzi zagłady nie ma co narzekać.

Soma prime - jedna z najpopularniejszych broni dostępnych w grze

Nie inaczej jest z warframes, tych jest 31 + wersje prime, które można zdobyć dzięki wykonywaniu odpowiednich misji i przy odrobienie szczęścia. Każdy z nich jest inny od pozostałych, każdy z nich ma swoje zalety i wady oraz każdy z nich naprawdę znajduje swoje zastosowanie na polu walki. Ba! Można mieć w drużynie dwa takie same warframe i jednocześnie będą się one od siebie różniły wszystkim. Weźmy np. taką Novę. Jest to postać (w sumie to jest to pancerz, ale to w innym wpisie, w którym z grubsza wyjaśnię lore gry) która w założeniu wspiera inne postacie. Jej czwarta umiejętność może mieć jednak dwa tryby działania, w zależności jakie mody użyjemy na niej (o tym za chwilę). Jeśli wybierzemy modyfikacje, które zwiększą moc umiejętności to przeciwnicy zostaną znacząco spowolnieni, dodatkowo po śmierci eksplodują, raniąc przeciwników i (jeśli eksplozja będzie odpowiednio silna) spowodują reakcje łańcuchową, czyszczącą całe zastępy wrogów. Możemy też zainstalować modyfikacje, które zmniejszą moc umiejętności i zwiększą zasięg jej działania. Taki build to speednova, która swoim ultimatem przyśpiesza swoich wrogów. Bardzo przydatna rzecz podczas misji obrony , jeśli chcemy jak najszybciej sprowadzić zainfekowanych do nas, dzięki czemu będzie można się z nimi szybciej rozprawić przy pomocy mieczy.

Excalibur niosący na rękach Nyx - jeden z licznych fanartów tej pary (oryginał tutaj http://chunkyboi.deviantart.com/art/Warframe-Too-late-547958120 )

W tekście wspomniałem o modyfikacjach. Każda broń, każdy pomocnik, każdy warframe może (i musi) zostać ulepszony przy użyciu modyfikacji znajdowanych przy pokonanych wrogach, zdobywanych podczas misji specjalnych, znajdowanych w skarbcu orokinów etc. Wszystkie mody dzielą się na kategorie, w zależności w jakim rodzaju broni możemy je zainstalować, dodatkowo dochodzą też modyfikacje, które można zainstalować tylko w konkretnej broni. Jednak żeby nie było zbyt łatwo, każda broń (oprócz do walki w zwarciu) ma tylko 8 gniazd na modyfikacje oraz maksymalną pulę punktów modyfikacji, która ogranicza ilość modyfikacji. Z każdym poziomem broni dochodzi dodatkowy punkt modyfikacji, dodatkowo po użyciu odpowiedniego przedmiotu można podwoić maksymalną liczbę punktów modyfikacji (z 30 na 60), do tego dochodzą gniazda spolaryzowane, które obcinają koszty modyfikacji o połowę, jeśli zainstalujemy w nim moda o pasującej polaryzacji. Brzmi skomplikowanie, prawda? No to zaraz wytłumaczę to bardziej łopatologicznie.

Na zdjęciu widać panel ulepszeń broni. Cztery gniazda na dole mają dodaną polaryzację vazarin, dzięki czemu mogę zwiększyć ilość modów do 8. Gdyby nie to, nie mógłbym zainstalować tych modyfikacji, przez co moja broń była by znacznie słabsza.

Tu zaś jest panel broni białej. Jak widzicie na górze ma dodatkowy slot na modyfikację postawy. Zauważcie też, że modyfikacja zainstalowana w tym miejscu ma czerwoną polaryzację, czyli nie pasuje do polaryzacji slotu w którym się znajduje. Smutek, bo efektywność tego moda została obcięta o pół. Z tą różnicą, że postawa bojowa (stance) ZWIĘKSZA maksymalną pojemność broni białej. W tym wypadku tylko o 4 zamiast o 10.

Tak jak tutaj widać, postawa bojowa została zainstalowana w slocie o odpowiedniej polaryzacji, dzięki czemu maksymalna ilość punktów została zwiększona o 10.

Tu jest zaś panel modyfikacji naszej postaci. Na samej górze ma miejsce na aurę (która działa tak jak postawa bojowa, dzięki dopasowaniu odpowiedniej aury maksymalna pula punktów zostaje zwiększona. Obok jest miejsce na adapter exilusa (nie mam pojęcia jak to zostało przetłumaczone na polski język), czyli na specjalne mody, które są IMO nieco za słabe by stosować je w mniej wyspecjalizowanych postaciach. I te nie dodają punktów, tylko je zabierają. Ergo - jeśli nie musisz, nie ma sensu stosować exilus adaptera, bez tego też daje się radę.

Gdzie ci ludzie

W kosmosie krótko mówiąc. 

Tu widać całą mapę  kosmosu

A tu wybór misji pojedynczej planety - w tym wypadku ziemi. Są planety mniejsze i większe, każda różni się nieco klimatem oraz dostępnymi na jej powierzchni przeciwnikami oraz surowcami które znajdziemy na ich powierzchni. Do tego dochodzą stacje przekaźnikowe z dodatkowymi atrakcjami typu void tradera czy syndykatami. No i jest jeszcze Maroo`s Bazaar, gdzie gracze mogą handlować ze sobą. Planety odblokowują się z postępami misji, do odblokowywania planet trzeba spełnić odpowiednie wymagania (np. zabić bossa, ukończyć 5 misji uzbrojonym tylko w broń białą czy przetrwać 10 fal wrogów podczas obrony).

Wspomniany bazar, jedyne miejsce w kosmosie (oprócz klanowych dojo) gdzie można swobodnie handlować między sobą.

 

W tym momencie utnę moją proradniko-recenzjo-wypominkę. W następnym odcinku - nieco więcej o lore, trochę mniej o mechanikach i tyle samo o warframe. Stay alert Tenno!

Tagi: rng shooter steam tps Warframe

Oceń notkę
+ +6 -

Oceń profil
+ +4 -
lordeon
Ranking: 53805 Poziom: 15
PD: 644
REPUTACJA: 90