Blog użytkownika Damiaantt

Damiaantt Damiaantt 17.04.2018, 03:31
Wsteczna kompatybilność następnej generacji
197V

Wsteczna kompatybilność następnej generacji

Witam ponownie! Tym razem chciałbym powiedzieć parę słów odnośnie wstecznej kompatybilności następnych konsol. Temat pewnie dla wielu oczywisty, ale i tak zapraszam do zapoznania sie z blogiem i do dyskusji!
MYŚLĘ ŻE WAS ZACIEKAWI!

Jak już zaznaczyłem w temacie, dla wielu z użytkowników wsteczna kompatybilność w PS5 i XB2 jest zapewne czymś oczywistym, ale chciał bym rozwinąć myśl czemu uwżam to za pewniak.

W przypadku XB2 raczej nikt nie ma wątpliwości. MS pokazał już w tej generacji że mocno stawia na możliwość odpalania gier z x360. Mało tego, XOX potrafi odpalać część gier w wyższych rozdzielczościach, jak chociażby RDR w natywnym 4K, a w bardzo wielu poprawiać framerate. MS odwalił kawał dobrej roboty i jestem pewien, że będzie ją kontynuować wraz z kolejna generacją. 

Nie wiemy jeszcze czy XB2 będzie natywnie podbijać rozdzielczość itp. w grach z XO, ale myślę że jest to bardzo możliwe, zwłaszcza w tytułach z dynamiczna rozdzielczością. 

 

Przejdźmy jednak do mniej oczywistej sprawy, czyli kompatybilność w PS5. Na początek warto zaznaczyć , że zmienił się rynek sprzedaży gier i bardzo dużą część stanowi sprzedaż cyfrowa. W związku z tym, że gracze nie posiadają fizycznej kopii, będą bardzo przywiązani do swojego konta na którym zgromadzili wiele gier, a więc zainwestowali sporo gotówki. Nie będzie możliwości po prostu pozbyć się PS4 i sprzedania gier, więc Sony jakoby zobligowane jest do zapewnienia płynnego przejścia konta wraz z grami na nową maszynkę. Nie tylko ze względu na dobro graczy, ale przede wszystkim na zachęcenie ich do kontynuowania przygody z konsolą na ktora mają wiele gier cyfrowych. Oczywiście to samo tyczy się posiadaczy XO.

Myślę, że właśnie powyższe (sprzedaż cyfrowa) jest największym gwarantem wstecznej kompatybilności.

Inną natomiast sprawą jest wsteczna dotycząca PS3. W tym przypadku myślęm że nic się nie zmieni i PS5 nie zaoferuje wsparcia dla gier z PS3. Nie tylko ze względu na trudności technologiczne/programistyczne, ale również, a może przede wszystkim, że wzgledu na usługę PS NOW. Myślę że Sony będzie dalej ją rozwijać i wprowadzać w kolejnych krajach.

Jeśli chodzi o gry z PS4 - identycznie jak w przypadku XB2, PS5 powinni zapewniać 4K/wyższy FPS w grach z odblokowanym frameratem oraz dynamiczną rozdzielczoscia. Niepewne jest jedynie natywne ulepszanie (bez patchy od tworcow) gier bez powyżej wymienionych funkcji. Osobiście liczę że coś tam im się uda rozkminić w tym temacie, ale więcej nie mam zamiaru się nad tym rozpisywać, bo za cienki że mnie Bolek w tej kwestii :p

Oczywiście kontynuowanie współpracy z AMD w ramach x86 powinno zapewnić to co wyżej opisałem.

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do moich spostrzezeń, chętnie wysłucham Was w komentarzach!

 

Ps. Blog powstał z nudów na nocnej zmianie :) 

PS2. Pisane na telefonie. Proszę, wybaczcie ewentualne literówki i słabą interpunkcję!

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +7 -

Oceń profil
+ +38 -
Damiaantt
Ranking: 158 Poziom: 61
PD: 29888
REPUTACJA: 12462