RetroSzmelc

polygonom i shaderom mówimy stanowcze "NIE"!

lghost lghost 12.11.2015, 23:02
Second Reality
196V

Second Reality

Disclaimer: w tym demie *nie* występuje atomowy playboy.

To co widzicie powyżej, to historia, kamień milowy i początek pewnej ery. Second Reality, opublikowane w październiku 1993 roku podczas party Assembly, pomogło PC doścignąć dotychczas rządzące na rynku komputerów osobistych Amigi, i w połowie dekady wreszcie przejąć ten rynek (prawdopodobnie Doom i podobne miały też w tym duży udział). Co prawda demoscena jeszcze przez parę lat pozostała żywa na Amidze, ale wreszcie i to programistyczne podziemie przeszło na znienawidzone "klony" (sporo udziału w tym miał fatalne zarządzanie rozwojem Amigi w drugiej połowie dekady do początku obecnego stulecia).

Wróćmy do "drugiej rzeczywistości". Nawet wtedy mówiono, że kod tej produkcji nie jest niczym nadzwyczajnym - solidna robota, oczywiście, ale nawet na PC istniały efektowniejsze dema. Pomogło jednak wykorzystywanie rzadko używanych trybów graficznych, łączenie różnych języków programowania oraz tricków typu niekwadratowe piksele (sic!).. Jednak to właśnie Second Reality zostało symbolem, głównie dzięki swej znakomitej reżyserii i absolutnie genialnej muzyce Petera "Skavena" Hajby i Jonne "Purple Motion" Valtonena - ich odważne połączenie muzyki techno z symfoniczną wielu osobom uświadomiło, jaką potęgą może być dobrze użyty tracker. Obydwaj panowie do dziś pracują przy udźwiękowieniu gier.

A reszta Future Crew? Ich talent nie był niedostrzeżony - w drugiej połowie dekady rozeszli się do różnych firm software'owych - najbardziej z nich znane to Futuremark, Bugbear Entertainment, Recoil Games i przede wszystkim, duża część FC stanowiło trzon studia Remedy. Ich pierwszą produkcją było Death Rally, wydane przez Apogee. Ich ostatnią - cykl Alan Wake, i teraz pracują nad Quantum Break.

Samo Second Reality było potem kilkakrotnie przenoszone na inne komputery, do najbardziej udanych należą porty na Commodore 64 (sic!) i Atari ST. Są też inne, ale o nich nie będę pisał. W 2011 roku Nectarine Records (część kultowego scenowego radia Nectarine) wydała album CD z utworami duetu Skaven/Purple Motion, który obecnie można pobrać za darmo. A w pierwszą rocznicę wydania dema, Jussi "Abyss" Laakkonen udostępnił kod źródłowy w domenie publicznej. 

Tagi:

Oceń notkę
+ +4 -

Oceń profil
+ +17 -
lghost
Ranking: 3455 Poziom: 27
PD: 3135
REPUTACJA: 1420