Random Sanity

sweet moon sugar
Rankin Rankin 18.12.2018, 07:54
Rozgryzanie Marathon - rozdział 1 - Arrival
293V

Rozgryzanie Marathon - rozdział 1 - Arrival

Witam witam w nowym cyklu wpisów, wpisów poświęconych grze, grze znanej jako Marathon. Być może słyszeliście o niej, wspominałem raz czy dwa.

Wydany na koniec 1994 roku Marathon wprowadził wiele nowatorskich rozwiązań w gatunku FPS i opowiadania historii w grach video. Jakkolwiek wydanie wyłącznie na macintoshe sprawiło, że wielkiego szumu gra nie narobiła, to zdołała się dorobić fanatycznych nieomal wyznawców, którzy od 1995 roku wspólnym wysiłkiem głowią się nad fabułą. W ramach tego cyklu postaram się nieco przybliżyć - o co chodzi, po co i dlaczego, przynajmniej na tyle na ile mi wydaje się prawdopodobne i najlogiczniejsze. Żeby jednak nie zawracać głowy ludziom, którzy bardziej interesują się samą grą, lub upadli na głowę i chcą sami porozkminiać, każdy z 6 rozdziałów gry otrzyma dwa filmiki. Pierwszy filmik zawiera gameplay z okazjonalnym komentarzem dotyczącym tylko i wyłącznie rozgrywki plus co mamy zrobić na aktualnej/następnej mapie; wszelkie terminale  tekstowe jakie uda mi się znaleźć pokażę zostawiając dość czasu na samodzielne przeczytanie. Drugi filmik będzie próbował wyjaśnić co gdzie i dlaczego akurat tak i będzie raczej pokazem slajdów skaczącym między tym co było w aktualnym rozdziale, a także tym co było wcześniej, ale jeszcze wtedy nie miało zbyt wiele sensu.

Jasne? Tja. Jasne. Może lepiej od razu tak:

Arrival to pierwsze trzy poziomy: Arrival, gdzie, cóż, postać arrivuje na Marathon; Bigger Guns Nearby, gdzie znajduje karabin/granatnik, oraz Never Burn Money, gdzie podnosi trzy czipy komputerowe, a także gdzie jest ukryty jeden z najzłośliwszych sekretów w całej grze (ze względu na treść ważną fabularnie a niezbyt ważną od strony rozgrywki ominąłem go w części gameplay, ale wróciłem później, jak była pora na sklejenie części ~fabuła~).

Część fabularna jest na razie względnie prosta i nieskomplikowana, głównie jest podstawowy background z manuala i pierwszego terminala, który będzie rozwijany później, a także parę bardziej ezoterycznych terminali, z których jeden łatwo rozgryźć, drugi (kwiat) ma znacznie mniej sensu, a trzeci (za tym sekretem) jest jedną z wielkich zagadek gry.

Tagi: rozgryzanie marathon

Oceń notkę
+ +8 -

DA NYA
Oceń profil
+ +84 -
Rankin
Ranking: 238 Poziom: 56
PD: 23104
REPUTACJA: 12945