Blogi Fostera.

Foster93 Foster93 08.03.2017, 14:48
Po co nam recenzje?
228V

Po co nam recenzje?

Wydawałoby się że w dzisiejszych czasach nie da się przejść obojętnie obok premiery najnowszych gier, bez zerknięcia na recenzje od naszego ulubionego portalu. Czy aby na pewno słusznie robimy?

Na początek należy wyjaśnić, czym jest recenzja. W wielkim skrócie jest to analiza oraz ocena, która ma nas zachęcić lub zniechęcić, w tym wypadku, do zakupy gry na którą tak czekamy. Ja sam osobiście nigdy nie spoglądałem na oceny oraz recenzje ani na PPE, ani na innych portalach, które się tym zajmują. Z bardzo prostej przyczyny, gdyż są one w większości albo nietrafione, albo nieobiektywne.

W ostatnim czasie obserwowałem noty jakie otrzymują premierowe gry i zauważyłem niezły rozjazd, co poniektórych redakcji, w tym samego PPE. O jednej z tych redakcji było nawet głośno przy ostatnich premierach, mowa tutaj o USgamer. Jednak oprócz niej porównam też jedną z innych kontrowersyjnych redakcji, która najwyraźniej pogubiła się w swoich ocenach. 

USgamer:
50/100 Horizon Zero Dawn
80/100 Ghost Recon Wildlands
100/100 Overwatch
100/100 Diablo III
100/100 Hearthstone

Stevivor:
70/100 Horizon Zero Dawn
90/100 For Honor

PPE:
70/100 For Honor
80/100 Star Wars: Battlefront
95/100 Overwatch

Zacznijmy może najpierw od USgames. Ocena jednej z najlepszej gry tego roku, jakkolwiek to nie zaboli przeciwników Sony i Playstation 4, na poziomie niezłej średniawy, a ocena takich gier jak Overwatch na poziomie idealnej, bez skazy, zasługującej na najwyższą notę, jest dla mnie żartem i to mało zabawnym.
Stevivor również się nie popisał i również daję ocenę gorszą Horizon Zero Dawn, gry która zasłyneła nie tylko z niezłej oprawy graficznej, ale również i świetnej, klimatycznej fabuły, której w takim For Honor brakuje. Nie twierdze że For Honor nie zasługuję na taką notę, bo jest moim zdaniem świetną grą multiplayer, jednak ocena Horizon Zero Dawn w tym przypadku to kpina.
Kończymy na PPE i ich ocenie Overwatch, gry w której nie ma żadnego trybu fabularnego i porównanie oceny z For Honor, który niczym nie odstaje od Overwatch jeśli chodzi o multiplayer, a dodatkowo ma całkiem fajny tryb fabularny. Dla przykładu również ocena Star Wars: Battlefront. Gra bez trybu fabularnego, z równie dobrym multiplayerem jak w For Honor, z oceną lepszą (no bo kto w końcu nie lubi strzelających blasterów i mieczy świetlnych?).
Podsumowując, ta konfrontacja ocen miała na celu pokazać, jak często oceny nie pokrywają się z rzeczywistością. Gdzie pozornie bardzo podobne gry, dostają zupełnie inne noty. I nie twierdzę że taki Overwatch nie zasługuje na oceny wysokości 95,100 - jednak gdy inne gry, które wydają siębyć o niebo lepsze, dostają notę 50, to coś jest nie tak...

Tego typu przykładów, można tutaj wymieniać i wymieniać. Jaki jest z tego morał? Jak dla mnie recenzje, niezależnie od kogo, czy to nasz ulubiony YouTuber, czy może ceniony recenzent w swoim środowisku, są nic warte. Nie należy ich nawet brać pod uwagę, ponieważ są w wielu przypadkach nieobiektywne i nietrafione. Powyższe oceny jak i analiza, to tylko moja opinia i mam tą świadomość, że ilu graczy, tyle wariantów ocen. W końcu każdy ma swój gust i jednemu gra podejdzie, a drugiemu nie. Chyba się z tym każdy zgodzi? Tak więc jaki jest sens opierania się na opinii i ocenie pismaków, którzy również mają swoje gusta, niekoniecznie pokrywające się z naszymi? Jak dla mnie jest to na prawdę niezrozumiałe, dlaczego tak wielu graczy przywiązuje tyle uwagi ocenie. Zamiast samemu sprawdzić tytuł, ograć go, a następnie wypowiadać się na jego temat, internet zalewa fala krytyków, którym wydaje się, że mają swoje zdanie na temat konkretnej produkcji, w rzeczywistości nie mając go w ogóle, ponieważ hejtują tytuł tylko dlatego, że recenzent na chociażby takim PPE, wystawił mało zadowalającą notę, by sięgnąć po ten tytuł i w niego zagrać. A tymczasem, mogła to być gra, przy której ogralibyście rekordowo dużo czasu, przy tym świetnie się bawiąc!

Dajcie znać co o tym sądzicie. Czy podzielacie moje zdanie w tej tematyce, czy może sami mieliście okazję zobaczyć recenzje na łamach cenionego portalu o grach, który waszym zdaniem w negatywny sposób działał na wizerunek gry.
Jak dla mnie, nie należy opierać się na tym, jaką ocene otrzyma gra, która nas interesuje, ani to co na jej temat napisze inny użytkownik w internecie. Każdy z nas ma swój ulubiony klimat gry, ulubiony gatunek jak i tytuły, dla których gramy i nie dajmy się zwariować takim stronom jak metacritic.
 

Tagi: metacritic oceny gier recenzje

Oceń notkę
+ +11 -

glory is the color of blood
Oceń profil
+ +14 -
Foster93
Ranking: 1547 Poziom: 37
PD: 7245
REPUTACJA: 2387