Z gier cyfrowych ciągnione treści

czyli moje inspiracje, przemyślenia i pohukiwania

Zax Zax 25.06.2011, 21:07
Zdjęcia Vivian Maier - czasy kiedy królowała estetyka Noir
1435V

Zdjęcia Vivian Maier - czasy kiedy królowała estetyka Noir

Czytelnicy, którzy śledzą moje blogowe wypociny, na pewno pamiętają gawędę o Vivian Maier. To całkiem romantyczna historia: pewna niania z Nowego Jorku całe życie skrywała się ze swoją wielką, fotograficzną miłością, robiąc zdjęcia na ulicach amerykańskich metropolii. Przez kilkadziesiąt lat kobieta wykonała prawie 100 tysięcy zdjęć w stylu streetphotography - większość z nich w ogóle nie została wywołana. Ludzie, u których pracowała Maier wiedzieli o jej hobby, któremu oddawała się po pracy, ale nigdy nie dostrzegli w jej pracach czegoś wyjątkowego. Dopiero po śmierci Maier okazało się, że jej fotografie mają artystyczną wartość.

Czytelnicy, którzy śledzą moje blogowe wypociny, na pewno pamiętają gawędę o Vivian Maier. To całkiem romantyczna historia: pewna niania z Nowego Jorku całe życie skrywała się ze swoją wielką, fotograficzną miłością, robiąc zdjęcia na ulicach amerykańskich metropolii. Przez kilkadziesiąt lat kobieta wykonała prawie 100 tysięcy zdjęć w stylu streetphotography - większość z nich w ogóle nie została wywołana. Ludzie, u których pracowała Maier wiedzieli o jej hobby, któremu oddawała się po pracy, ale nigdy nie dostrzegli w jej pracach czegoś wyjątkowego. Dopiero po śmierci Maier okazało się, że jej fotografie mają artystyczną wartość.xxxxx

 

 

 

 

Vivian Maier odkrył dwa lata temu pewien młody jegomość w Stanach Zjednoczonych. John Maloof rzucił posadę związaną z handlem nieruchomościami i zajął się wyłącznie skanowaniem i archiwizowaniem prawie 100 tysięcy zdjęć fotografki-niani. Historię w szczegółach opisałem w tym miejscu – zapraszam do lektury, jeśli jeszcze tego nie czytaliście.
 

 

 

 

 

 

 
Teraz zdęcia Vivian Maier pokazywane są na wystawach w całych Stanach Zjednoczonych. W jej pracach znajdujemy nie tylko świetną kompozycję, wyczucie geometrii i ulotnej chwili, ale również wspomnienie czasów, które minęły i już nigdy nie powrócą. To lata 40. i 50. w Stanach Zjednoczonych - czasy, w którym na ekranach kin królowały filmy noir... i o którym traktuje dzieło zespołu Team Bondi!


 

Ponad 100 zdjęć Vivian Maier w wysokiej rozdzielczości znajdziecie w tym miejscu, na oficjalnej stronie artystki, którą niedawno uruchomił John Maloof. Miłego oglądania!

 


 

  

Tagi:

Oceń notkę
+ 0 -

Oceń profil
+ -4 -
Zax
Ranking: 1362 Poziom: 41
PD: 9936
REPUTACJA: 503