Z gier cyfrowych ciągnione treści

czyli moje inspiracje, przemyślenia i pohukiwania

Zax Zax 23.05.2011, 07:52
Muzyczne covery - wywiad z Lutherem
1183V

Muzyczne covery - wywiad z Lutherem

Obiecywałem Wam 2 tygodnie temu na blogu, że przeprowadzę wywiad z Lutherem, polskim muzykiem, który tworzy covery utworów z gier wideo. Przed Wami krótki zapis rozmowy z naszym uzdolnionym rodakiem, a także dawka wybranych utworów skomponowanych przez Adriana!

Obiecywałem Wam 2 tygodnie temu na blogu, że przeprowadzę wywiad z Lutherem, polskim muzykiem, który tworzy covery utworów z gier wideo. Przed Wami krótki zapis rozmowy z naszym uzdolnionym rodakiem, a także dawka wybranych utworów skomponowanych przez Adriana!xxxxxLuthera powinniście już kojarzyć z aranżacji tematu przewodniego amigowego Jaguara. Swego czasu Ściera mocno promował ten świetny cover, przyznając się, że słucha go obsesyjnie od rana do wieczora. Wsłuchując się w kolejne aranżacje Luthera uznałem, że temat trzeba zbadać trochę głębiej - wszystkie covery Adriana wykonane są z dobrym smakiem i po prostu dobrze się ich słucha. Wywiad okrasiłem wybranymi utworami Luthera - miłego słuchania i czytania!
 

 WYWIAD Z LUTHEREM

Zax: Kto kryje się pod pseudonimem "Luther"? Opowiedz nam o sobie.

Luther: Pod projektem "Luther" kryje się Adrian L. Jego przygoda z tworzeniem muzyki zaczęła się podczas wakacji, 8 lat temu - kiedy to rodzice kupili dla niego PlayStation 2 wraz zestawem gier, wśród których znalazł się 'Magix Music Maker'. Część tych wakacji spożytkował na zabawę w tym programie. Druga część wakacji przyniosła coś nowego. Luther wraz ze swoim znajomym znalazł program Fruity Loops 3. Początki były bardzo trudne zważywszy na ograniczenia sprzętowe jak i bardzo skompliwany interfejs. Ta krótka historia zaowocowała plagiatem jakiegoś "cool stuffa" z tamtej wersji FLa. Obowiązki szkolne spowodowały, że Adrian był zmuszony porzucić tworzenie muzyki. Zdał wszystkie egzaminy i poszedł do szkoły średniej. Ktoś zaproponował mu sprawdzenie Traktor Dj Studio 2. To był właśnie ten moment, kiedy Luther zdecydował się zając muzyką na dobre. Wykorzystując ten soft, nagrał w kafejce internetowej - nie posiadał wówczas jeszcze swojego komputera - 5 tandetnych składanek. Pod koniec 2004 roku zdecydował się na tworzenie własnej muzyki wykorzystując poznanego wcześniej FLa. Na szczęście w 2007 roku przeniósł się do 'domowego studia'. Obecnie student ETI na Akademii imienia Jana Długosza w Częstochowie. Jeżeli wszystko pójdzie po jego myśli, pod koniec przyszłego semestru będzie bronić pracę inżynierską – wizualizacja budynku mieszkalnego w programie graficznym 3D. Ponadto miłośnik zwierząt, wielbiciel grillowanej karkówki, a od trzech lat uczy się gry na gitarze. :)

 

 Zax: W jaki sposób tworzysz swoje muzyczne covery? Jakie narzędzia wykorzystujesz w procesie twórczym?

Luther: Nie wiem jak do działania biorą się inni, ale ja potrzebuję natchnienia – bez tego ani rusz. Z natchnieniem jest bardzo różnie jednego razu uroi mi się coś w głowie idąc do sklepu po ziemniaki, innym razem gdy siedzę na Youtubie i słucham/oglądam coś. Mając już pomysł co chcemy zrobić potrzebujemy do tego odpowiednie narzędzie (Cubase SX, FL Studio, Ableton, Logic Pro etc) w którym odbywa się cały proces układania aranżacji utworu. Układanie melodii gdzie każda nuta zwizualizowana jest jako klocek, a jego długość to zwyczajnie długość wybrzmiewania dźwięku.

Mając gotową melodie, dokładamy do tego akordy według tego co obowiązuje w danej skali (akordy molowe, durowe itp). Gdy melodia i pady tworzą ładną harmonie, uderzamy z częścią perkusyjną, a więc stopa (kick) werbel (snare) i jakieś talerze (ride, opened i closed haty, crashe itd), a na sam koniec dodajemy instrument łączący wszystkie elementy – chodzi o bassline. Gdy zrobimy już główną część kawałka należy ją upiększać i budować cały utwór dookoła (dodawanie efektów na dany instrument jak np reverb, delay, phasery czy flangery; wrzucanie fxów dla przykładu uderzenia piorunów, skwierczące ognisko czy chociażby syntetyczne pierdy ;). Zeby brzmiało to jako tako, należy oczywiście ustawić poziomy głośności instrumentów względem siebie, tak by nie brzmiało to kiczowato. Dla przykładu: nie można pozwolić żeby bass grał najgłośniej powodując przymulenie reszty materiału. Jeżeli ktoś jest zainteresowany dogłębnie tym procesem, to odsyłam do forum Wortalu Muzyki Klubowej (dział Kompedium wiedzy na forum).
Zax: Od ilu lat jesteś graczem?


Luther: Teraz do mnie dotarło ile siedzę w grach wideo... 17 lat!

 

 

 
 Zax: Od kiedy interesujesz się tematem muzyki z gier?


Luther: Moja fascynacja muzyką jako taką zaczęła się we wczesnym dzieciństwie gdzie po zmianach ustrojowych w Nadwiślańskim Kraju media zaczęły atakować nas popularną w tamtym okresie muzyką Disco Polo. W tym czasie zaczął się kształtować mój gust muzyczny. Na pierwszą komunię świętą od swoich dziadków dostałem Amigę 500 (chyba 97 rok), w zestawie z wieloma grami. Między innymi z Lotusem 3, którego genialny soundtrack zapewne zna większość, o ile nie każdy z nas. Utwory bardzo łatwo wpasowały się w mój gust i myślę, że to był właśnie ten moment bądź co bądź zainteresowaniem muzyką z gier. Nawet w okresie gimnazjum napisałem do PSX Extreme list dot. "Zmiany stylu muzycznego w grach", a dokładnie odbieganie od nutek vide tekken 3, do produkcji rodem z hollywood :)

 

 

  
Zax: Czy pamiętasz czasy C-64 i ZX-Spectrum czy też poznałeś 8-bitowe gry i ich specyficzną muzykę później?

ZX-Spectrum kojarzę z opowieści; nigdy nie miałem z nim osobiście styczności. U znajomego szarpałem coś na C64, tzn. szarpaliśmy się o kasety którą włożyć do napędu. I tak ostatecznie wychodziło na to ze nie mogliśmy nastroić głowicy i tyle było mojego grania na tej platformie. W tamtym okresie nie interesowała mnie muzyka jako taka, a poza tym dźwięki z SIDa zamiast bawić przyprawiały mnie o uczucie strachu i dreszcze – nie wiem skąd to się brało. Natomiast od 4-5 lat banan mi się na twarzy pojawia gdy słyszę takie arcade'owe dźwięki. Wiele z nich pojawia się również w mainstreamowych kawałkach electrohouseowych.

Jeżeli chodzi historie z muzyką ośmiobitową, to wygląda to następująco. Bodajże Szwed w 1996 roku (możliwe ze się mylę co do tych dwóch informacji) stworzył album (zdaje się dwupłytowy) zatytułowany Instant Remedy, na którym możesz znaleźć remixy utwór z czasów świetności Roba Hubbarda. Natrafiłem na cover International Karate (C64) w stylu "danceowatym" i wpadłem na pomysł: "ej, czemu by nie zrobić w chilloucie?!" No i zrobiłem...

 

 

 


Dużo wcześniej natrafiłem na portal Amigaremix.com - nazwa portalu mówi sama za siebie :) - na którym wystawiłem swój pierwszy remix. Remix tytułowego wątku z Jaguara XJ220! Przekopywałem się przez zawartość najlepszych kawałków i trafiłem na utwór "Budokan cośtam", w którym usłyszałem  podobny motyw do tego z International Karate przez co załadowałem swój remix, jako "budokan remix". Poskutkowało to odpowiedzią ze strony serwisu, że jest to jednak przeróbka International Karate i skierowali mnie na remixy z c64. W taki oto sposób zrobiłem cover utworu z „Komodorki”.

 

 

 Zax: Przy jakich platformach się bawiłeś i na czym aktualnie grasz?


Luther: Zaczęło się od 'Rambo' (taka podróbka Atarynki 2600), które dostałem od dziadka na szóste urodziny. Następnie Amiga 500 na komunie. Po zdobyciu świadectwa z czerwonym paskiem w 5 klasie podstawówki rodzice kupili dla mnie PSXa którego sprzedałem po 3 latach, aby mieć więcej środków na dodatkowe gry na PS2, które posiadam do tej pory i bawię się przy nim wyśmienicie. Ponadto telefon komórkowy, PC, od miesiąca PSP no i praworęczna gitara – Stratocaster na licencji Fendera :). Po wakacjach mam cichą nadzieje na PS3.

Pozdrawiam grono redakcyjne PSX Extreme, PPE i czytelników. Dzięki za wywiad!

Jeśli macie propozycje utworów, którymi powinien zainteresować się Luther, to dajcie znać w sekcji komentarzy! Im mniej znany i oklepany utwór tym lepiej dla Luthera, który może zabłysnąć czymś świeżym, a nie wykonywać 105 aranżację tematu przewodniego z Zeldy :)

Tagi:

Oceń notkę
+ 0 -

Oceń profil
+ -4 -
Zax
Ranking: 1362 Poziom: 41
PD: 9936
REPUTACJA: 503