Z gier cyfrowych ciągnione treści

czyli moje inspiracje, przemyślenia i pohukiwania

Zax Zax 23.04.2011, 13:57
C-64 wiecznie żywe – współczesne aranżacje słynnych utworów
1177V

C-64 wiecznie żywe – współczesne aranżacje słynnych utworów

Wracam do najlepszego tematu na świecie: muzyki z gier! Takiej prawdziwej, z własnym charakterem. Twierdzę, że dawniej utwory gamingowe były ciekawsze właśnie przez to, że były unikalne. Dzisiaj zbyt często deweloperzy i wydawcy na siłę starają się upodobnić muzykę z gier do tej filmowej. Nic nie pobije jednak klasycznych chip-tunes z epoki 8-bitów.

Wracam do najlepszego tematu na świecie: muzyki z gier! Takiej prawdziwej, z własnym charakterem. Twierdzę, że dawniej utwory gamingowe były ciekawsze właśnie przez to, że były unikalne. Dzisiaj zbyt często deweloperzy i wydawcy na siłę starają się upodobnić muzykę z gier do tej filmowej. Nic nie pobije jednak klasycznych chip-tunes z epoki 8-bitów.xxxxx
Kiedy słucha się tych utworów nie można mieć żadnych wątpliwości. To na pewno melodia z jakiejś gry - myślę, że do takiej konstatacji dojdzie nawet osoba niewtajemniczona w nasze hobby. SID w C-64- o czym już pisałem wielokrotnie na moim blogu (poszukajcie wpisów z grupy MUZYKA) - był niezwykle udanym układem mizycznym. Zmiótł całą 8-bitową konkurencję. Ludzie do dzisiaj słuchają utworów sprzed 25 lat. Więcej! Gracze kochają te melodie na tyle, że tworzą ich liczne remake'i.

Na początek zaserwuję Wam cover autorstwa Machinae Supremacy. Posłuchajcie oryginalnej wersji przewodniego motywu z Giana Sisters, który napisał Chris Hülsbeck(oczywiście w wersji na C-64; utwór na Amidze 500 nie brzmi tak dobrze)...

 

 

 

 

  

 
A teraz cover...

 

 
Przeskakujemy do innego wirtuoza epoki 8-bitów. Martin Galway stworzył wiele genialnych kompozycji na C-64 (większość z nich znajdziecie na moim blogu, w kategorii tematów MUZYKA). Takim utworem był temat przewodni do Wizball (niestety nigdy nie grałem w tę perełkę).

 

 
Oryginalny temat z Wizball:

 

 
...i współczesna aranżacja znakomitego mulitiinstrumentalisty, Reyna Ouwehanda:

 

 

 

 Na koniec trochę "jajów". Temat Martina Galwaya z Comic Bakery....

 

 ...przerobiony na pieśń pochwalną dla C-64! Pastiszowy wideoklip nawiązujący do boybandów takich jak Take That i Backstreet Boys.

 

 

  

 
Niedługo powrócę do tematu coverów klasycznych retro utworów! Na tapetę weźmiemy kilka perełek z Amigi. Jeśli znacie jakieś fajne aranżacje czy remiksy utworów z epoki 8-bitów, to podzielcie się nimi w komentarzach. Dzień bez kilku takich melodii, to dzień stracony!

Tagi:

Oceń notkę
+ 0 -

Oceń profil
+ -4 -
Zax
Ranking: 1362 Poziom: 41
PD: 9936
REPUTACJA: 503