Z gier cyfrowych ciągnione treści

czyli moje inspiracje, przemyślenia i pohukiwania

Zax Zax 01.02.2014, 00:55
"Pojedynek"
1741V

"Pojedynek"

Miłośnicy filmów science-fiction doskonale znają „Obcego” i „Łowcę androidów” Ridleya Scotta, które zapisały się w annałach kina jako dzieła klasyczne. Scott stworzył jednak więcej wartościowych obrazów - niekoniecznie podejmujących futurystyczne tematy.

Jednym z najciekawszych dokonań sławnego reżysera jest "Pojedynek" ("The Duellists") z 1977 roku.

 

Epoka wojen napoleońskich. Dwóch oficerów lekkiej kawalerii prowadzi ze sobą pojedynek honorowy. Sprawa jest z pozoru błaha, ale przeradza się ostatecznie w serię walk odbywanych przez ponad 15 lat. Kwestia zatargu między żołnierzami zaczyna dominować nad całym ich życiem.

"Pojedynek" oparto na prostej koncepcji fabularnej, zainspirowanej przez krótkie opowiadanie Conrada pod tytułem "The Duel". Próżno tu szukać bardzo skomplikowanych elementów psychologii postaci, albo niespodziewanych zwrotów akcji. Film posiada jednak wyjątkową siłę przyciągania, mocny magnetyzm. Każda scena i ujęcie przygotowane zostały w najmniejszych detalach. Reżyser tak zręcznie poprowadził całe przedsięwzięcie, że ani przez chwilę nie razi w oczy "budżetowość" tego historycznego obrazu. Szermierka i kostiumy trzymają najwyższy poziom. A najbardziej smakowite w tym wszystkim są wprost genialne zdjęcia, z nienaganną kompozycją i wyczuciem światła, jakim cechuje się oko Ridley Scotta. Obejrzałem niedawno "The Duellists" po raz pierwszy i mogę tylko napisać - żałuję, że nie widziałem tego wcześniej. Nie jest to z pewnością epickie kino akcji, ani sensacji, tylko wysublimowana i wyciszona opowiastka o odwadze i o tym jak traktowano sprawy honoru na przełomie XVIII i XIX wieku. Kto przyzwyczaił się do bombastycznych wizji Scotta, może się mocno zdziwić odmiennym charakterem filmu. Warto zobaczyć!


Tagi: alien aliens film obcy Ridley Scott

Oceń notkę
+ +8 -

Oceń profil
+ -4 -
Zax
Ranking: 1362 Poziom: 41
PD: 9936
REPUTACJA: 503