How to be a renegade

snake18011992 snake18011992 13.01.2018, 14:22
The Enigma TNG - Muzyka inspirowana anime Dragon Ball Z
497V

The Enigma TNG - Muzyka inspirowana anime Dragon Ball Z

Youtuberów zajmujących się Dragon Ballem, zarówno w Polsce, jak i za granicą jest bardzo wielu. Wypada docenić ich zaznajomienie z tematem oraz wiedzę o uniwersum, jednak niewielu posiada prawdziwy talent, wychodzący poza robienie min i gadanie do kamery. Na rodzimym poletku ze świecą takich szukać, jeśli jednak wyjrzymy poza granice naszego kraju, znajdziemy prawdziwych "Super Wojowników Czwartego Poziomu", takich jak Melavelli czy... The EnigmaTNG.

The Enigma TNG to twórca szeroko pojętej muzyki elektronicznej, którego twórczość można znaleźć na Youtube i iTunes. Jak zapewne większość z nas tj. osób odwiedzających tego bloga, jest on fanem Dragon Balla, ale jego doświadczenie w oglądaniu anime znacząco różniło się od naszego. Różnica polegała na klimatycznie i warsztatowo odmiennych soundtrackach w naszej wersji i wersji amerykańskiej. Enigma oglądając za młodu DB i DBZ miał przyjemność słuchać amerykańskiej, elektronicznej wersji OST skomponowanej przez Bruce'a Faulconera i Scotta Morgana, podczas gdy my - Polacy - słyszeliśmy oryginalną, japońską ścieżkę dźwiękową autorstwa Shunsuke Kikuchiego. Co prawda, OST przewijał się gdzieś pod polskim lektorem nałożonym na francuski dubbing, ale tak dobrze oddawał "ducha" serii, że nawet dziwne nazewnictwo postaci, czasem całkiem odjechane tłumaczenie oraz ten językowy miszmasz, nie były w stanie zepsuć jego odbioru. W mojej opinii, wersja amerykańska nie ma startu do japońskiej, ale EnigmaTNG zapewne myślał inaczej, inspirując się pracą amerykańskich kompozytorów.

 

 

Inspiracje Enigmy są czasem bardzo bezpośrednie. W kawałkach poświęconych Vegecie czy Gohanowi, niemal kopiuje on motywy z oficjalnego OST'u i nic w tym złego, bo wplata je on umiejętnie we własne kompozycje. Robi to, by wywołać w słuchaczu swego rodzaju uczucie nostalgii i nawiązać do konkretnych momentów z anime. Dzięki tym inspiracjom, jego motyw przemiany Goku w SSJ Goda jest wariacją na temat klasycznego, najbardziej rozpoznawalnego motywu z amerykańskiego OST'u, a mianowicie tego towarzyszącego przemianie Goku w SSJ3. Enigma ciekawie postąpił w kwestii utworów odnoszących się do postaci z filmów kinowych, których amerykańskie wersje miały swoje własne ścieżki dźwiękowe składające się z mniej lub bardziej znanych utworów rockowych i metalowych. Chociażby w pierwszej kinówce o Brolim (The Legendary Super Saiyan) można wyłapać utwory takich zespołów jak Pantera czy Slow Roosevelt. Enigma nawiązał do tych utworów w kawałku o przemianie Broliego w LSSJ3 dorzucając ciężki wokal, trochę screamu i kładąc nacisk na gitarę. Najbardziej wyczuwalne jest tutaj "10s" Pantery ze względu na tekst utworu utrzymany w podobnej konwencji oraz o podobnej tematyce. Z "cięższych" kawałków wyróżnia się ten o postaci Xicora, pochodzącej oryginalnie z fanowskiej mangi Dragon Ball AF autorstwa Toyotarou - obecnego autora oficjalnej mangi Dragon Ball Super. Postać Xicora, jak i utwór skomponowany przez Enigmę pojawi się w fanowskiej serii animowanej Melavelliego pt. Dragon Ball Absalon, o której napiszę za jakiś czas osobnego bloga.

 

 

Prócz motywów inspirowanych oryginalnym OST, są również autorskie, mające towarzyszyć całkowicie "fanowskim" sytuacjom, postaciom oraz walkom, a nawet kawałki inspirowane najnowszą serią Dragon Balla, czyli Super. Enigma pozostaje w kontakcie z jednym z twórców amerykańskiego soundtracku - Scottem Morganem, który skomponował utwór specjalnie na jego kanał. Obaj panowie współpracowali też przy kilku utworach. Na kanale Enigmy znajduje się wzbogacona przez Scotta wersja utworu poświęceonego fuzji Gohana z Goku, a na kanale tego drugiego można znaleźć motyw walki Gohana SSJ2 z Majin Vegetą, podobnie skomponowany przez Enigmę, ale z dograną gitarą od Scotta.

 

Według mnie, utwory skomponowane przez Enigmę przeskoczyły oryginalną amerykańską ścieżkę dźwiękową o parę długości pod względem dynamiki i skomplikowania kompozycji, chociaż oczywiście również nie są przesadnie skomplikowane. Utwory te można traktować jako lepszą, udoskonaloną ścieżkę dźwiękową do Dragon Balla, ale też bronią się jako "stand alone'y" tj. kawałki, które można spokojnie wgrać na odtwarzacz i słuchać dla czystej przyjemności. Polecam główny kanał EnigmyTNG, gdzie można znaleźć kawałki inspirowane grami (choćby genialny "Round 3" z Mortala), a także ten poświęcony wyłącznie utworom inspirowanym Dragon Ballem (Saiyan Enigma). Na drugiej stronie zamieszczam moje Top 10 kawałków z kanału Saiyan Enigma. Miłego słuchania!

Tagi: anime Broly dragon ball Dragon Ball GT Dragon Ball Z EnigmaTNG muzyka snake snake18011992 Vegeta Xicor

Przejdź do strony
Oceń notkę
+ +9 -

"Ore ga bakemono? Chigau... Ore wa akuma da!"
Oceń profil
+ +85 -
snake18011992
Ranking: 53 Poziom: 71
PD: 45120
REPUTACJA: 24230