Blog użytkownika Viqing

Viqing Viqing 16.12.2013, 12:00
Jak Wam się mieszka na portalu ?
247V

Jak Wam się mieszka na portalu ?

Grasuję już tutaj od jakiegoś czasu i zauważyłem kilka elementów działania portalu które dosyć często poruszacie w komentarzach. Chciałbym podzielić się swoimi sugestiami i poznać Wasze zdanie na tematy techniczne i nie tylko.

1. Komentarz

Chyba najważniejsza i najciekawsza rzecz na portalu. Nie wyobrażam sobie jego działania bez tej możliwości. Od strony technicznej jest ok.

- Tworzenie komentarza - jest proste i wygodne. Bez zbędnych dodatków. Czysty tekst i fajnie że jest słownik (przynajmniej u mnie działa bez zarzutów)

- Edycja i usunięcie

Po dłuższym czasie od sporządzenia komentarza z wiadomych przyczyn te funkcje wygasają. Początkowo to było dziwne i nawet trochę irytowało, ale idzie się do tego przyzwyczaić. Obecnie nie mam z tym żadnego problemu.

2. System ocen

Drugi jak dla mnie pod względem ważności i atrakcyjności system. Kontrowersyjna sprawa. Z wielu komentarzy można wywnioskować, że przydała by się tutaj jakaś zmiana.

- Był pomysł z uzasadnieniem minusa bądź plusa. Zauważyłem, że niektóre komentarze mają kilkadziesiąt plusów lub minusów. Wyobrażacie sobie sytuację w której każdy oddany głos miałby być uzasadniony ? Wg mnie totalny chaos i masa niepotrzebnego tekstu.

- Drugi wychwycony pomysł - ewidencja ogólna na profilu ile kto dał plusów i minusów. Też porażka w moich oczach, bo co to da że będziemy wiedzieli, że przykładowo koleś dał 1268 plusów i 569 minusów, lub odwrotnie. To mi nic nie mówi, bo nie znam treści ocenianych przez niego komentarzy. Tylko dodatkowa niepotrzebna funkcja zawalająca niepotrzebnie system.

Moim zdaniem trudny temat i śliska sprawa, bo każda ingerencja może zaburzyć równowagę na portalu. Utrata anonimowości w ocenach może się przyczynić do już i tak napiętych fanboy-skich sytuacji i nie tylko. Ciężko ocenić skutki takiego posunięcia. Nawet nie jestem pewien czy chciałbym być światkiem takiego kroku. Jedyne co bym poprawił, to zamknięcie komentarza po 5 minusach. Podwyższył bym ten limit do -10. Minus pięć sprawdzało się na początku przy mniejszej ilości użytkowników, teraz wydaje mi się, że to trochę mało.

3. Reklamy

Z tym nie mam przynajmniej na razie żadnego problemu. Dopóki nie wyskakuje mi po 15 okien na raz, reklama nie ingeruje w odbiór treści i nie jest skrajnie nachalna, to mogę z tym żyć. Jeśli chodzi o sam fakt ich istnienia, to myślę że niema o czym dyskutować. Portal jak każda instytucja musi się z czegoś utrzymywać. Nie znam się na zasadach funkcjonowania tego typu działalności, ale myślę, że reklamy to główne źródło dochodu.

4. Szybkość działania stronki

U mnie niema tragedii, ale ucieszyłbym się jakby działało to wszystko trochę szybciej. Ciężko ocenić czy przyczyną dosyć wolnego ładowania portalu jest jego rozbudowana struktura, parametry kompa, używana przeglądarka, czy szybkość łącza. Nie ważne. Nie będę tutaj się zagłębiał w szczegóły, bo jest tego tyle, że można by oprzeć o to następny blog. Powiem tylko, że jeśli by była w przyszłości możliwość optymalizacji (przyspieszenia), może odciążenia portalu z najbardziej zasobożernych elementów byłbym bardzo szczęśliwy.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomimo wszystko jest mi tu bardzo dobrze i na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez Was i bez portalu. Przy okazji chciałbym Wam podziękować zarówno za aprobatę (plusy) jak i krytykę (minusy). Miło mieć Wasze poparcie w komentarzach. Przy kilkudziesięciu plusach pojawia się konkretny banan na twarzy, ale Wasza krytyka też jest konstruktywna. Oceny pod komentarzem pozwalają porównać moje zdanie z ogółem i w przypadku większej ilości minusów zastanowić się dlaczego tak jest i skąd ta rozbieżność ? Może przez ten czas problem ewoluował, a ja jestem nie na bieżąco, albo po prostu widzę sprawy z innego punktu widzenia . Bywa też że się mylę, a Wy macie większą wiedzę, lub doświadczenie w danej kwestii. Nieraz sprawa się wyjaśnia podczas samej dyskusji z Wami, a nieraz sam grzebię, zagłębiam się w temat i uzupełniam wiedzę.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nie jestem tutaj żadną decyzyjną osobą. Mam zerowy wpływ na sprawy techniczne. Blog ten powstał, bo zwyczajnie byłem ciekaw Waszego zdania na ten temat. Chciałem skonfrontować swoje spostrzeżenia z Waszymi. Chcecie, to napiszcie, czy macie podobne odczucia, czy jest Wam tu dobrze, czy macie jakiś pomysł na zmiany i optymalizację. Zaledwie drasnąłem temat, ale nie chcę Was zanudzać. Te cztery poruszone punkty to kropla w morzu przy tak rozbudowanej strukturze jaką jest portal. Można by pisać o blogach (nawet teraz miałem problem z formatowaniem tekstu, numeracją i odstępami), o powstałym od niedawna sklepiku, o kwestii wygody, rozmieszczenia linków, odnośników, samym wyglądzie, kolorystyce itp. Może kiedyś. Teraz idę grać :)

Tagi:

Oceń notkę
+ +9 -

Oceń profil
+ +111 -
Viqing
Ranking: 32 Poziom: 75
PD: 53076
REPUTACJA: 53976