Blog użytkownika Gomlin

Majkelx88

Gomlin Gomlin 03.04.2014, 21:00
O wersjach HD/Remaster i jak je "recenzować"  [moje przemyślenia]
315V

O wersjach HD/Remaster i jak je "recenzować" [moje przemyślenia]

Wolna chwila, czytam właśnie sobie dwusetnego szmatławca i zatrzymuję się na recenzji FF X/X-2 R... Nie nie, nie mam nic do jakości tekstu ale dało mi to trochę do myślenia nad "recenzjami" gier wydanych w HD itp.

 

 

Co dzisiaj na obiad? To samo co wczoraj...

Powiem szczerze - nie dziwię się twórcom, że co jakiś czas wchodzę na ppe, otwieram nowego szmatławca i czytam albo recenzję albo zapowiedź odgrzewanego kotleta czyli wersję HD starszego tytuły/tytułów. W obecnej sytuacji na rynku zainwestowanie w zupełnie nowe tytuły często jest ryzykowane - nawet jeżeli gra wyjdzie super to i tak są sytuacje, że produkcja może nie zwrócić włożonej kasy a o kosztach już nie wspominając.

Tu z pomocą idą stare tytuły, które w czasach swojej młodości były (przeważnie) hitami więc dlaczego by nie zarobić dwa razy na tym samym ? Trochę żeruje się tym na sentymentach graczy aczkolwiek czasami warto wracać do starszego tytułu gdy nie ma się już np PS2. O zysk stara się również od graczy, którzy po prostu nie mieli okazji zagrać w starsze tytuły z racji swojego wieku - ale mi się wydaje, że mało graczy (gimbazy i troszkę starsi) wraca np do starszych Hitmanów - kiedy to przyzwyczajeni są do nowości zarówno pod względem grafiki, modelu sterowania czy rozwiązań.

Odgrzewany Kotlet? Zależy jak mi go podasz:

I w tej kwestii zaczynami dostrzegać to jak bardzo Twórcy chcą na Nas żerować byle tylko zarobić a kiedy naprawdę chcą Nam w przyjemny sposób umilić wspomnienia.

HD:

Kiedy wychodzi edycja HD - osobiście rozumiem to jako jako podanie gry dosłownie identycznej w jakiej została wydana - tyle, że na tv FullHD nie uświadczymy formatu 4:3 z pasami po bokach bądź rozciągniętych pysków i temu podobnych. Jeżeli chodzi o moją osobistą opinię to niby rozdzielczość jest podbita (przeważnie do 720p) to dla mnie gra i tak wygląda staro. W wersjach typowo HD - idzie się chyba najbardziej na łatwiznę jak się da i nie zmienia się kompletnie nic -od polepszenia modeli postaci do wyeliminowania wszelkiej maści bugi występujących w grach - no cóż chcesz grać w retro ? Musisz czuć się dokładnie tak samo! Dla mnie nie zawsze to przechodzi. Gdy wracam do starszych gier na ps2 u kumpla nie mam z tym problemów. Jednak gdybym chciał zagrać u siebie na ps3/x360 wydając za to z 70 zeta - nie bardzo to do mnie przemawia. Nawet to, że dostajemy często kolekcję  "trilogy" - mało mnie to rusza. 

Remaster:

Dla mnie osobiście zupełnie innym pojęciem jest wydanie gry z takim fajnym dopiskiem Remaster - zgodnie z tym co mi się kojarzy jak również przywodzi Nam sam słownik wyjaśniając, że słowo to głównie odnosi się do muzyki - nagrać nową wersję utworu czy digitally remastered - przetwarzany cyfrowo.  Mówiąc krótko, zremasterowane czyli zrobione na nowo . Gry z takim oznaczeniem chciałbym  kojarzyć te gry z tym, że dostaniem kotlecika podanego naprawdę w wykwintny sposób. Dla mnie prawdziwie zremasterowanymi grami są np DuckTales Remastered, Castle of illusion HD (miłe zaskoczenie - nie HD a remaster) czy Fable Anniversary. Rzeczywistość niestety nie zawsze jest kolorowa i takie np Fajnale dla mnie się pod tą klasę nie kwalifikują a przy tytule powinien pozostać sam znaczek HD.Dla mnie właśnie FF X/X-2 jest taką idealną wersją HD, gdzie nie podbito tylko rozdziałki do wyższej ale zajęto się lekko poprawą postaci, kontrastu (dla mnie na gorsze...), animacji,  muzyka, dodatki z japońskiej wersji itp. W takim przypadku już warto rozważyć zakup. Według mnie ten przypadek nie jest typowym skokiem na kasę tylko porządną wersją HD. Skąd jednak Remastered w tytule? Chyba dla przyciągnięcia graczy, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z różnicy. Ilu z Nas takiej dziesiątki nie chciałoby nowej wersji gry naprawdę zrobionej na nowo ? Grafika wyciskająca soki z 7 generacji - do tego świetna historia jaką posiada gra i system ? To wymaga dużo więcej nakładów od twórców ale myślę, że i zyskałoby więcej klientów. Chociaż nie jestem marketingowcem i nie znam się więc może i dobrze robią. Wystarczy jednak spojrzeć na miliony próśb o zupełnie odświeżoną wersję FF VII - być może SE kiedyś się zdecyduje.

Jak recenzować takie gry?

Myślę, że gry pokroju HD nie powinny być brane jako typowe tytuły do recenzji. Otóż chyba w każdej recenzji jaką czytam o odświeżonym tytule - tekst skupia się na stałych elementach typu: "gra ma nadal wciągającą fabułę", " To wciąż wspaniała gra", "Zachowała klimat" , "Oprócz pewnych nowinek nic nadzwyczajnego" Tak naprawdę większość tekstu opiera się na porównaniu do starej wersji, podsumowania tego, że gra ma świetną fabułę jak miała czy ocenie dodatków i tego co w niej zrobiono. No właśnie - ja na to patrzę w ten sposób, że nie ma sensu recenzować gier HD - choć fakt faktem i tak poświęca im się mniejsza ilość tekstu niż zwykłym recenzjom. Aczkolwiek dla mnie to nie powinna być w ogóle recenzja a ocenienie tego co gra wnosi bądź, że nic nie wnosi i wystawienie temu właśnie oceny. Nie wiem skala nie musi być od 1-10 a może być od 1-5, która obejmowałaby "nową jakość", czy naprawdę widać HD, ilość wprowadzonych dodatków (misje, muzyka itp), wyeliminowanie bugów. Może niepotrzebnie się bawię w coś co nie ma sensu jednak tak właśnie to widzę - być może głupio ale chciałem się tym spojrzeniem podzielić.

Co do Remaster - tutaj zgodzę się z pełnoprawnymi reckami - wszak mamy do czynienia tu (przynajmniej teoretycznie) z grami zrobionymi naprawdę na nowo. Można oceniać wtedy grę jako "nowy" tytuł ze znaną już fabułą.

Słowem podsumowania:

Nie mam nic przeciw wersjom HD - jeżeli naprawdę włożono w ich wydanie jakiś trud jak choćby wspomniane FF-y a nie perfidne skoki na kasę dostarczając Nam  brzydką grę z brzydkimi babolami- z którymi absolutnie nic nie zrobiono. Widzę natomiast dla siebie chęć kupowania gier Remastered. Osobiście bardziej porywa mnie przeżyć jeszcze raz ciekawą historię w naprawdę nowej oprawie i nowszymi rozwiązaniami. Co do recenzji - jak wspomniałem typowe recki dla Remastered - jestem na tak a dla wersji HD po prostu ocenić jakość odświeżenia + oferowane Nam dodatki.

Na dzisiaj to tyle moich przemyśleń.

Pozdrawiam - Gomlin.

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +8 -

Należę do rasy starożytnych smoków
Oceń profil
+ +147 -
Gomlin
Ranking: 26 Poziom: 79
PD: 60863
REPUTACJA: 36519