Blog użytkownika Gomlin

Majkelx88

Gomlin Gomlin 03.07.2020, 17:35
Kultura na weekend 3.0 [ BEZ GRANIA ] #150
128V

Kultura na weekend 3.0 [ BEZ GRANIA ] #150

Witam i zapraszam na kolejny odcinek kulturki na weekend!

Witam serdecznie!

Ostatnia kulturka wyleciała, gdyż burza odcięła mi dostęp do internetu. Dzisiaj siedzę już sobie w ogrodzie z laptopem i na spokojnie składam nowy numer. Zapraszam do przeczytania i pochwalenia się co tam kulturalnego sobie porabiacie. 


POLECAM


Wielki Szu (1982)

Ostatnimi czasy przypomniałem sobie film "Śmierć nadejdzie jutro". Pomyślałem, że obejrzałbym coś co również ma pewien motyw dnia świstaka. Tak przypadkiem trafiłem w telewizji na film Przeczucie. Akurat film był już w połowie, ale zczaiłem motyw i teraz na weekend postanawiam sobie ten film obejrzeć w całości. Po za tym lubię filmy z udziałem Sandry Bullock, a ten jakoś mi umknął, zatem dodatkowa motywacja by nadrobić film z jej udziałem.

 


Witam !!!

Początkowo chciałem tu polecić całkowicie inny komiks który chodził mi po głowie, jednak doszedłem do wniosku że przedstawię zgoła coś odmiennego, bardziej bliskie naszej jeszcze tak niedawnej historii, którą osobiście pamiętam jak przez mgłę. W końcu wówczas byłem tylko dzieckiem, i mało mnie obchodziło co się dzieje wokoło mnie. A to wszystko dzięki kolejnemu komiksowi Alan'a Moore'a.

Pod koniec XX wieku Wybucha II Wojna Światowa, której konsekwencje nie były tak ogromne jak w naszej rzeczywistości. Przynajmniej dla reszty świata, bowiem w wyniszczonej przez konflikt Wielkiej Brytanii do władzy dochodzą skrajne ugrupowania faszystowskie. Początkowo nic jednak nie zwiastuje tragedii, a sami ludzie nawet są im przychylni. Jednak po pewnym czasie okazuje się, że ludzie zaczynają obawiać się nowego narzuconego reżimu. Tym bardziej że władza zaczyna kontrolować swoich obywateli,  za pomocą superkomputera i rozbudowanego aparatu represyjno - kontrolnego, na czele której stoi Wódz. Trzymając dość twardo całą Wielką Brytanię w swoich ryzach. Jednak ktoś postanowił się im postawić, i wypowiedzieć wojnę reżimowi. A zwie się on V, który dość skutecznie paraliżuje dobrze naoliwiony mechanizm władzy.

V jak Vendetta, to jedno z najbardziej znanych dzieł Alana Moore'a, które ukazuje nam alternatywną rzeczywistość po II Wojnie Światowej i jej konsekwencje, głównie dla Zjednoczonego Królestwa. Sam komiks jest swoistym komentarzem autora odnośnie systemu totalitarnego. Jednak myli się ten kto postrzega ten komiks, jako swoiste ukazanie walki człowieka z władzą. Mamy tu bowiem tą samą dekonstrukcję istoty zła i dobra, z jaką mieliśmy do czynienia choćby w "Zabójczym Żarcie". W końcu mamy tu bardziej wątek czystej zemsty na władzach, aniżeli szczytny cel, co sprawia że główny bohater tej opowieści jest tak naprawdę obdarty ze swojego "romantyzmu". Zaś sam czytelnik zaczyna zastanawiać się, czy przypadkiem nie ma tu styczności tak naprawdę z psychopatą.

Na sam odbiór komisu mają również wpływ rysunki Davida Lloyd'a, które idealnie wkomponowały się w opowiadaną tu historię. gdzie mamy świetnie przedstawioną tu Anglię, pozbawioną swojej chwały, której odpowiedniej tonacji nadają odpowiednio rozmieszczone cienie, i kadrowanie nadające dość klaustrofobiczny klimat całości.

V jak Vendetta to komiks, ciężki w odbiorze, posiadający tak naprawdę drugie dno, które na samym początku jest nie do końca zauważalne. ale gdy zagłębimy się w tą historię głębiej to  da nam sporo możliwości jej interpretacji. Choć może nie wszystkim się spodobać, że względu na swój ideologiczny wydźwięk. To jest to jednak historia warta poznania. Polecam.PODSUMOWANIE


Dziś na placu boju zostałem sam z Pchanem, dlatego tym bardziej liczę, że podzielicie się tym co Wy oglądacie/czytacie w weekend. Ja Stawiam właśnie lapka na stoliku w ogrodzie i odpalam film.  

Pozdr., Gom


KULTURALNE OGŁOSZENIA CROSS-PLAY


Nasza strona również przeszła wiele zmian od czasu startu. Kilka razy zmieniliśmy layout, aż w końcu udało nam się uzyskać to czego od początku oczekiwaliśmy. Gruntowny remont przeszło również nasze logo, a ostatnio dzięki świetnej robocie jaką wykonał dla nas Adam11,  posiadamy fantastyczny banner (zapraszamy po 21 na jego nocną wersję!). 
Miło mi poinformować, ze User Guile, który opuścił PPE zgodził się podjąć z nami współpracę. Jeżeli dopisze wena, to możecie się spodziewać od czasu do czasu jego tekstu na CP. 

Jeżeli jesteście żądni świetnych tekstów, do których wkładamy nasze serducha to zapraszamy do kulturalnego poczytania nowości w tym tygodniu:


- Urban Reign [Recenzja - Iron]
- Rodzeństwo alchemików zmienia świat. Atelier Iris 2: The Azoth of Destiny [Mini serie - Astarell]
- Skies of Arcadia [Recenzja - Ndl]
Space Jam [Recenzja - Gomlin]
Wolfenstein: The new order [Recenzja - MSaint]
-Zakupy Growe #12 [Kącik Kolekcjonerski - Redakcja]
-Valkyrie Profile: Covenant of the Plume [Recenzja - Guile]
​​​​​​​


www.crossplay.pl

   

Tagi:

Oceń notkę
+ +10 -

Należę do rasy starożytnych smoków
Oceń profil
+ +150 -
Gomlin
Ranking: 27 Poziom: 79
PD: 62502
REPUTACJA: 37604