Blog użytkownika Gomlin

Majkelx88

Gomlin Gomlin 10.01.2020, 15:10
Kultura na weekend 3.0 [ BEZ GRANIA ] #128
253V

Kultura na weekend 3.0 [ BEZ GRANIA ] #128

Zapraszam do nowego odc kulturki!

 

Gomlin

 

 

Witam wszystkich,

Emocje po zabawach już opadły...a może nie? W końcu mam czas karnawałowy, więc hulaj dusza ile wlezie ;) Kto hula temu udanej zabawy, a my tu kulturalnie sobie podyskutujmy o tym co u nas nowego ;) Zapraszam !

 


 


 

FILM/SERIAL: Przede mną kontynuacja jednej z najlepszych animacji ostatnich lat - Kraina Lodu II. Słyszałem wiele opinii, że dwójka jest znacznie słabsza no ale cóż....muszę się sam przekonać ;)

CZYTADŁO: Póki co kończę czytać pierwszy z trzech tomów o wampirze. Po raz kolejny się przekonuję o tym jak wiele dobrego czeka mnie jeszcze w polskiej fantastyce ;)

        

           

 

 

P-chan

 

Witam !!!

Gdy oddawałem ostatni tekst do poprzedniego odcinka kultury, nic nie zapowiadało że przyjdzie mi zakończyć go w dość podłym nastroju. To właśnie pod koniec zeszłego tygodnia polski fandom komiksowy obiegła informacja o śmierci Bogusława Polcha, który powinien polskiemu fanowi komiksów być dobrze znany i kojarzony z takich komiksów jak Kapitan Żbik, Funky Koval, czy Wiedźmin. Na których wychowało się wielu starszych fanów historii obrazkowych. Ja jednak w tych smutnych okolicznościach chciałbym przybliżyć tu jeden z komiksów, od którego za dzieciaka zaczynałem swoją przygodę z tym medium. Komiks ów nie tylko został zainspirowany twórczością Ericha von Danikena, ale także był jednym z największych sukcesów w dorobku Bogusława Polcha.

Komiks rozpoczyna się w momencie gdy przed tysiącami lat przybysze z planety Des dotarli na Ziemię z misją rozwinięcia na niej inteligentnej cywilizacji. To właśnie za ich pomocą prymitywne małpoludy, miały przekształcić się w homo sapiens, i zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności do dalszego rozwoju i przetrwania gatunku. Dowództwo powierzono młodej, ambitnej kobiecie imieniem Aris, absolwentce prestiżowej Akademii Władców, której towarzyszy błyskotliwy naukowiec Zan oraz nieobojętny sercu niewiasty Chat. Niestety misja jaką im powierzono dość szybko się komplikuje, gdzie nie tylko zostają zmuszeni zmierzyć się ze zbuntowanymi członkami załogi, i wrogo nastawioną rasą insektoidów.  Ale także z Sathamem, który wobec Niebieskiej Planety ma całkowicie odmienne plany, chcąc z niej uczynić laboratorium dla swoich zdeprawowanych eksperymentów.

Ekspedycja to na dobrą sprawę pełna przygód, awanturnicza opowieść science fiction, podszyta co nie co pewnymi teoriami paleoastronautycznymi. W której nie brakuje również pewnych odniesień do legend i mitów z rożnych stron świata. Więc w opowieści o starożytnych kosmitach został wpleciony choćby wątek Atlantydy, intrygujące petroglify z płaskowyżu Nazca, motyw nawiązujący do kryształowej czaszki, czy szereg motywów biblijnych opisanych w Księdze Ezechiela. Mieszanka ta sprawia, że mimo pewnych :mielizn fabularnych" komiks nadal czyta się z przyjemnością i zaciekawieniem, kibicując samym bohaterom tej powieści. O ile przymknie się oko na pewne teorie, zaczerpnięte jak już wcześniej wspominałem z książek Danikena. 

Co jednak nie podlega dyskusji to sama warstwa graficzna komiksu, która mimo upływu lat do dziś się niezestarzała, i nadal cieszy oko jak kilkanaście lat temu. Widać to choćby w precyzji ujmowania szczegółów świata przedstawionego, oraz przedmiotach używanych przez kosmitów. Gdzie sam Bogusław Polch zapewne nie szczędził swoich narzędzi chcąc pokazać czytelnikowi przekonująco wyglądające wytwory Sathama, jak i mimikę i gestykulację samych bohaterów. Zaskakuje również zastosowanie dynamicznego kadrowania, co w tamtym czasie gdy powstawała Ekspedycja praktycznie nie istniało.

Komiks mimo tego, że dziś może trochę "trącić myszką", szczególnie od strony fabularnej uważam za wart ponownego przeczytania. Tym bardziej że jest to kawał historii polskiego komiksu, na którym nie jeden czytelnik się wychował.  Przy okazji będąc miłym powrotem do młodzieńczych lat, gdzie nie jednego dzieciaka urzekały różne teorie spiskowe.  Tym samym stając się również pewną wizytówką samego Bogusława Polcha, ukazując nam kształtowanie się jego warsztatu jaki wypracował sobie przez te wszystkie lata. Polecam.

Pozdrawiam.

 

Darek79r19

 

Heja heja!

Wracam po kilkudniowej banicji, jeszcze nie zostawiam Goma, ani milionów słuchaczy... czy jak to tam szło...

W tym tygodniu dobre słowo dla Mandaloriana. Nie ukrywam, że ostatnim filmem, który mi sie podobał w tym uniwersum był Rogue One. Następne nie podobały mi się tak bardzo, że Mandaloriana łykałem w ciemno, aby tylko czymś zagryźć smak zażenowania.... I na całe szczęście pomogło. Czy jest to serial idealny ? Nie, zdecydowanie nie. Ale ma w sobie więcej klimatu SW, niż trzy ostatnie filmy kinowe razem wzięte. Tak, powiedziałem to, możecie płakać w komentarzach nad przewidywalną fabułą i brakami budżetowymi, ale ten serial pokazał pazur. Mały "Yoda" jest kozak, a takie momenty, jak "przebudzenie" AT-ST, czy walka robota łowcy to wisienki na torcie dla fanów. Polecam serial, pewnie znajdą się maniacy Gwiezdnych Wojen, którym wiele rzeczy nie będzie pasowało, ale o wiele więcej trzeba wybaczyć Wiedźminowi w kwestii klimatu i wierności uniwersum. A więc oglądajcie - tak każe obyczaj ;)

 

 

Coś dla ucha:

 

Ankieta :)

Czy patrząc na to zdjęcie robi się bardziej zimno, czy gorąco ?

 

 

Odpowiadajcie w komentarzach :)

pozdro


 

 

Gomlin

 

Kolejny blog za nami ;) Pozdrawiam serdecznie Darka I Pchana, RasMassa którzy jeszcze się trzymają i co jakiś czas wrzucają coś do kulturki ;) Oraz dzięki dla garstki komentatorów! Dzięki wam jest tu kulturalnie!

Pozdr, Gom.

Kulturalne ogłoszenie CrossPlay:

Przy okazji, wszystkich spragnionych tekstów o grach  w ciągu tygodnia
( w weekend tylko kulturka!)  zapraszam na CP

W tym tyg pojawiły się:

Wybrane gry lat 2010 – 2019 [Redakcja i Sympatyczne Luje z Discorda]
Timespinner [Recenzja - Ndl]


www.crossplay.pl

 

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +17 -

Należę do rasy starożytnych smoków
Oceń profil
+ +148 -
Gomlin
Ranking: 28 Poziom: 80
PD: 64274
REPUTACJA: 37018