Dumny Gracz

Nigdy nie wstydź się tego, że jesteś graczem

Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 08.12.2018, 23:45
Jak poprawnie pisać blogi - poradnik dla czytelników
1246V

Jak poprawnie pisać blogi - poradnik dla czytelników

Jakiś czas temu Musiol, który przejął po Rozbo obowiązki sprawdzania i przyklejania Waszych blogów na główną stronę PPE, napisał wpis wyjaśniający nowe zasady, jakie będzie stosował podczas selekcji wybieranych materiałów. Dostałem wtedy informację od jednego z Was, że nie do końca ogarnia ten nowy system reguł.

Tuż po blogu Musiola zgłosił się do mnie Maciej2801, z którym podyskutowałem sobie na temat wymagań, jakie postanowił ustalić mój nowy redakcyjny kolega. Maciek był nieco zdziwiony wprowadzonymi restrykcjami, więc poświęciłem trochę czasu na to, aby mu to wszystko ładnie wyjaśnić. Doszliśmy wtedy również do wniosku, że przydałby się osobny blog na PPE, aby przekazać te porady wszystkim zainteresowanym.

Blogi społeczności - informacje i zasady wyróżniania - Wpis Musiola

Aby zachować porządek w tym tekście, omówię każdy z wymogów Pawła punkt po punkcie.

1. Obrazek główny

Musiol napisał tak:

  • Wpis MUSI mieć wgrany główny obrazek o rozmiarach 790x380px, będąc przyzwoitej jakości w formacie JPG.

W tym punkcie chodzi przede wszystkim o to, że nasza strona została zaprojektowana wizualnie tak, aby okienka na obrazki do wszystkich wpisów, miały dokładnie wymiary 790x380 pikseli - jeśli zatem wrzucicie coś co będzie za duże bądź za małe, będzie to albo rozciągnięte to tej wartości albo też ucięte, aby pasować do tego, co zostało zaprogramowane przez naszego dewelopera.

Ponadto obrazki muszą być w formacie JPG, ponieważ silnik strony nie zawsze radzi sobie z rozpoznaniem grafik na przykład w formacie PNG, a do tego jpegi są po prostu lekkie, dzięki czemu wasz tekst załaduje się potencjalnemu czytelnikowi szybciej.

2. Tytuły i wstęp

Musiol napisał tak:

  • Tytuł musi być powiązany z treścią wpisu, by zainteresowani wiedzieli czego dotyczy

Jako czytelnicy sami doskonale rozumiecie, że wpadnięcie na tak zwany "clickbait" nie jest niczym przyjemnym, za co obrywa nam się od czasu do czasu z Waszej strony - czasem zasłużenie, czasem wychodzi to przez przypadek. Jednakże niezwykle ważne jest to, aby tytuł Waszego bloga był treściwy, odnosił się do tego o czym piszecie i po prostu brzmiał zachęcająco.

Jeśli zaś chodzi o akapit wstępny, Musiol napisał tak:

  • We wstępie nie tworzymy cudów w formatowaniu, nie robimy wielu akapitów i nie bawimy się we wstawianie obrazków, to nie jest na to miejsce

W tym punkcie chodzi przede wszystkim o zachowanie odpowiedniej, przyjemnej dla oka estetyki. Po pierwsze nie bawimy się w formatowanie tekstu jakimiś ładnymi czcionkami, ponieważ tworzy to sporo problemów technicznych. Dlaczego? Sam web deweloperem nie jestem, więc jak walnę gafę, niech mnie ktoś poprawi. Nasza strona oparta jest na kilku łączących i przenikających się technologiach i językach programowania, takich jak HTML (tak wiem, to nie język), CSS oraz JavaScript. 

Tutaj najważniejszy jest ten drugi, albowiem odpowiada on za wygląd strony. Generalnie cały mechanizm z czcionkami działa tak, że Wasza przeglądarka, na przykład Chrome, Mozilla, Opera, Edge, ma wgrany skrypt, który domyślnie wyświetla absolutnie wszystkie widoczne na ekranie litery we własnej czcionce. Następnie kod CSS napisany przez dewelopera danej strony, czyli PPE, Faceboooka itd, wyświetla te litery według własnej czcionki. Na końcu łańcucha jest zaś Wasza preferowana czcionka, jaką wstawiacie w tekst bądź robicie w tej kwestii coś innego.

Jeśli Wasza czcionka jest niekompatybilna z biblioteką danej wersji CSS, skrypt usuwa Wasz format i ustawia swój, jeśli zaś coś pójdzie przy tym nie tak, przeglądarka wymusza własną czcionkę, przez co z tekstem dzieją się magiczne cuda na kiju, jakie wyglądają po prostu źle.

Przykład 1

Ponadto prosimy o nie używanie we wstępie wielu akapitów, albowiem to też na stronie głównej wygląda dosyć kiepsko

Przykład 2

No i pozostaje kwestia obrazków we wstępniakach. Wrzucenie obrazka w to miejsce sprawia, że wszechświat eksploduje, a biedne jednorożce tracą rogi crying Zadbajcie o nie, proszę sad

Przykład 3​​​​​​

Tagi: blogi poradnik ppe społeczność

Przejdź do strony
Oceń notkę
+ +11 -

Oceń profil
+ +21 -
Igor Chrzanowski
Ranking: 363 Poziom: 57
PD: 24724
REPUTACJA: 2261