SKLEP

Blog użytkownika repip

repip i jego literki
repip repip 06.08.2018, 09:43
Retro Rozmaitości | Lipiec
153V

Retro Rozmaitości | Lipiec

Lipiec dawno za nami, pora podsumować co działo się w ten upalny czas w retro światku.

 Chaos na Komodzie

Ktoś kojarzy amigowego Chaos Engine od Bitmap Brothers? Pewnie tak, a gdyby gra wyszła też na C64? Jak by wyglądała? Już wiemy coś więcej o tym ;).

Gra jest w bardzo wczesnej fazie i nie wiadomo w sumie czy będzie dokończona. Prace można śledzić na forum Lemona64.


Toki na Przełącznika

Miesiąc temu donosiłem o tym, że klasyczny Toki będzie portowany przez zapaleńców na Amstrada. Okazuje się, że nie tylko maniacy chcą na 30 rocznicę coś ekstra zaserwować, otóż nadchodzi odświeżona wersja na Nintendo Switch.

Nad grafiką czuwa Philippe Dessoly, twórca oryginalnej szaty graficznej z Amigi. Premiera planowana jest na koniec listopada. Z resztą to nie koniec małpiszona, ktoś zabrał się również za wersję na ZX Spectrum, która ma być pokazana na ZX Dev MIA & Remakes compo.


Gołe klaty na Sega Mega Drive

Retro Nerve planuje wypuścić na SMD beat’em upa pt. Kung-Fu UFO – kurde skąd oni te tytuły biorą!? Bitka ma to być elegancka, co można zobaczyć na filmiku poniżej, który prezentuje dopiero wczesną fazę programowania i może ulec zmianie (mam nadzieję że system walki poprawią). Twórców można śledzić m.in. na facebooku


Lala C64 też ma!

Ciekawy platformer zmierza na C64, Lala Prologue od Digital Monastery, który będzie powiązany ze znanym z NES’a Lala The Magical od innej ekipy. Takie halloweenowe klimaty lubię.


Od Argusa do Sizzlera

Mieliśmy przyjemność otrzymać recenzję Argus na C64 w ramach ledwo co zakończonego konkursu, był to ciekawy RPG, którego nie spodziewałbym się po C64. Twórcy tej produkcji nie próżnują i jadą dalej z tematem zapowiadając grę Sizzler. Będziemy sterować robotem, który chciałby zrobić wypasioną grę, ale nie wie jak to zrobić, trzeba pozbierać pomysły od innych twórców i zanieść je do odpowiednich ludzi by stworzyli hit. Hit który wygra konkurs w legendarnym ZZap!64


Sam’s Journey na NES’a?

Najlepszy platformer na C64, a moim skromnym zdaniem na 8bitowce w ogóle, prawdopodobnie przejdzie również na inne platformy. Aktualnie zagrywam się w przygody Sama na Komodzie i mówię Wam od razu – kto nie grał ten musi nadrobić zaległości! Knights of Bytes na swoim profilu na FB dość enigmatycznie zdradzają nad czym pracują publikując tylko jeden screen. Pod tematem wrze dyskusja i zgadywanki, na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że będzie to port na NES’a.

Z jednej strony cieszy to, że zagrają w ten genialny tytuł inni, ale z drugiej wolałbym już kolejną gierkę z tej stajni. Swoją drogą sprzedaż Sama na C64 dobija już do 2000 sztuk!


Amstradówka cdn.

Jak co miesiąc coś ciekawego ze świata Amstrada CPC, zapowiedziany dziś na RnG szpil będzie się zwać The Dawn of Kernel. Na trailerze poniżej zobaczycie grę w ruchu, ja tylko śpieszę powiadomić, że będzie wydanie fizyczne dostępne tutaj oraz cyfrowe tutaj. Premiera jest ustawiona na 21.08.2018, więc niedługo!Nowe/stare strzelanie na C64

Hunter’s Moon shmup z Commodore 64, został oficjalnie odświeżony przy pomocy dawnych twórców i w wersji cyfrowej jest już do pobrania/kupienia. Grę tak dopakowano efektami i zawartością, że nie da się w nią zagrać na C64 bez użycia carta z grą, jak już to można pograć na emulatorze. Jak podaje notka:

The downloadable C64 digital version is designed for use with a C64 emulator – it cannot be used with an EasyFlash cartridge, 1541 Ultimate, or Turbo Chameleon. We strongly recommend playing the game using VICE 3.1+, a popular emulator which is compatible with Windows, Mac, and Linux.

Wydawcą gry na nośniku będzie Protovision (ci sami, którzy wydali Sam’s Journey – Psytronik i RGCD ma konkurenta – to świetnie!), ale szczegółów póki co brak, wydanie jednak będzie na bank niesamowite bo ten wydawca w kulki nie leci.

Poniżej lista zmian względem oryginału (pozwólcie, ze skopiuję z oficjalnej strony, na której też kupicie cyfrówkę):

 • Over 180 levels spread across 21 Star Systems
 • New level types including Jumpgates and Blackouts
 • Trainer Version designed for novice players
 • All-new Random Mode to test seasoned veterans
 • Save your game progress direct to the cartridge
 • Stunning new intro and outro sequences
 • New in-game music and enhanced parallax starfield
 • Built-in Level Editor to craft your own cunning creations
 • Multi-language support for French, German, Italian, and Spanish
 • Bonus: Original 1987 version also included on the cartridge!
 • Full PAL NTSC compatibility (Remastered Version only)


Sonic kopie zad w starym stylu

Wzorowany na klasycznych odsłonach dopakowany Sonic Mania Plus miał swą premierę na nowych sprzętach [PS4, Switch, XOne, PC] w lipcu. Z retro nie łączy go jedynie stylistyka i duch pierwowzoru, ciekawy jest jeden spot reklamujący grę, to nawiązanie do starej reklamy Segi, poniżej macie tą nową i klasyczną.

Aktorem który wcielił się w „dzisiejszego” sprzedawcę jest youtuber, świr i gracz Nathan Barnatt. Pozytywny, choć dziwny gość ;]


Jajco zawsze dobre

Dizziemu fanów może pozazdrościć niejeden. Od dawna wychodzą kolejne fanowskie części jajogłowego, a dziś donosimy o Dizzy and the Mystical Letter na ZX Spectrum 128K. Pierwotnie ukazała się po rusku, ale jest już tłumaczenie na inglisz. Odsyłam po pliki na największy fansite Dizziego.Gdy mały jest za krótki…

Macie NES’a mini, a zbyt krótkie kable od padów denerwują? 8Bitdo w te wakacje wypuszcza bezprzewodowy pad do NES mini, preordery złożycie tutaj. Wcześniej firma robiła już takie pady do małego SNES’a.


ZX Spectrum Vega+ Happy end?

Od miesiecy daję znać o kolejnych perypetiach ekipy tworzącej Vegetę+, I od miesiecy nic pozytywnego nie napisałem. Nigdy nic nie wiadomo, wszyscy się kłócą, nikt nic nie widział, wchodzi komornik i jeb! Nagle jak jest komornik to da się coś zrobić! Z początkiem lipca gruchnęła wiadomość, że pierwsze sztuki powędrowały do kupców, którzy kilka lat temu stracili nadzieję.

W lipcu Vegeta+ stała się faktem, przynajmniej dla kilkuset osób bo tyle tylko chwilowo sztuk powstało. Mamy pierwsze wrażenia i jest tragedia. Konsola ponoć przypomina chiński bubel sprzed kilkunastu lat, plastik słabej jakości, przyciski ciężko chodzą, i co ciekawe ponoć brakuje nawet instrukcji. Same gry? Kilkanaście średniaków z tysiąca obiecanych (wcześniej już pisałem o problemach licencyjnych), nie wiadomo jak z wgrywaniem własnych tytułów, to się zobaczy pewnie za miesiąc jak ludzie coś więcej spróbują z tego bubla wycisnąć.Amiga 32CD w magazynie

Kto spotkał Borsuka na jakimś retroevencie ten z pewnością spotkał też jego przyjaciółkę Amigę CD32. Jak się okazuje nie tylko Borsuk jest fanem tej maszynki, takich jak on jest więcej (wszyscy zginiemy!) i właśnie rozkręcają swój magazyn poświęcony tylko jej. Co w magazynie? Znajdziemy m. in. zrecenzowaną najnowszą świeżynkę Worthy. Całość info dot. pisma do znalezienia i obadania tutaj.


Musashi siecze od 20 lat

Miło, że dzisiejsze Squere pamiętało o swej grze na PSX’a Brave Fencer Musashi. Z okazji 20lecia otrzymaliśmy mały filmik na youtube na ich oficjalnym profilu:

Możliwe że szykuje się wypuszczenie tego tytułu w ramach usług sieciowych PS4. Sam szczerze mówiąc w niego nie grałem, jednym z powodów jest zapewne to, że nie wyszedł w Europie (choć za czasów szaraka to mało istotny problem był z wiadomych względów). Square z tamtego okresu to jednak fabryka złota, wypuszczali mnóstwo gier, a najgorsze z nich są „jedynie” bardzo dobre. Tak więc śmiało zakładam, że Musashi był przynajmniej bardzo dobrym szpilem o którym warto sobie przypomnieć.


To koniec na dziś, zapraszam za miesiąc na kolejne podsumowanie rozmaitości. Przypominam o konkursie na RnG, a ja wracam grać w Sam’s Journey.

Wpis jest podsumowaniem newsów publikowanych

na facebooku i twitterze należących

do retronagazie.eu

 

Tagi: amiga commodore retronagazie.eu SEGA zx spectrum

Oceń notkę
+ +28 -

retronagazie .eu
Oceń profil
+ +130 -
repip
Ranking: 22 Poziom: 77
PD: 57120
REPUTACJA: 35915
Miesięcznik PSX Extreme