Blog użytkownika gintoki-progamer

gintoki-progamer gintoki-progamer 26.05.2013, 19:37
Persona 4 arena.
462V

Persona 4 arena.

Tytuł jest kontynuacją wydarzeń z Persony 4 i 3 pod postacią bijatyki. Jest to wynikem kooperacji Arc System Works (Blazblue i Guilty gear) oraz Atlusa ( Persona i Shin Megami Tensei). Gra została dobrze przyjęta przez recenzentów oraz na VGA otrzymała tytuł bijatyki 2012 roku. 

Tekst pisany jest przed tym,który jak przypuszczam ukaże się w najbliższym magazynie, a ma na celu pobudzić dyskusje odnośnie gry. Zaznaczam, że to moja subiektywna opinia po wstępnym ograniu i obadaniu aspektów tytułu. Liczę na naprawdę ciekawą dyskusje, a więc przechodzę do sedna.

5 powodów dlaczego Persona 4 arena jest super:

 

1. Fabuła.

Tak jak wyżej wspomniałem ta bijatyka jest kontynuacją Persony 4 i 3. Jednakże najważniejsze jest to, że gra nie krzywdzi nowych w temacie i nie zasypuje ich spoilerami i tłumaczy zawiłośći. Wszystko zostało tak zrobione, że Arena zachęca do poznania poprzedników, a nie zniechęca Tryb wygląda identycznie jak w Blazblue. Wybieramy postać i walczymy w międzyczasie mamy do czynienia z narracją w stylu visual novel.

 

2. System walki.

Jest dość nietypowy, bo sterujemy jakby 2 postaciami( osoba plus persona) jednocześnie. Mamy normalne Hp dla osoby, natomiast persona jak  oberwie 5 razy pod rząd to znika i musimy czekać aż się przeładuje, aby znów jej używać. Według mnie jest to doskonała furtka dla tych którzy będą chcieli karać "spammerów". Nie licząc tego aspektu gra jest taka jak blazblue, ale jednak grając mamy do czynienia z czymś nowym. Najważniejsze jest to, że sterowanie mimo wielkiej przystępności dla nowicjuszy nie zwalnia ich z myślenia.

 

3. Style postaci.

W grze jest ponad 10 postaci. Każda jest bardzo różnorodna i nie można zarzucić tego, że któraś jest kalką innej. Tutaj nawet nie idzie nie dostrzec różnic. Każda osoba dzięki Personie może oddziaływać na siebie i swojego przeciwnkia. Te zależności zostały przeniesione z Oryginałów. Nie tylko są oczkiem w stronę fanów, ale są użyteczne dla tych, którzy lubią "masterować "postacie. Np. możemy zamrozić przeciwnika lub porazić prądem, a on za to potrafi się leczyć i zwiększać swój damage.  Wszystko to zachęca do korzystania z elementu strategii,a nie "spamerstwa". 

 

4. Oprawa wizualna i soundtrack.

Grafika w tej grze jest oszałamiająca i powoduje opad szczęki. Uwierzczie mi tych wszystkich detali nie da rady zobaczyć na trailerach i gameplayach. Ja mimo iż je oglądałem to na dużym telewizorze w domu padłem. Postacie i Persony nie dość, że są bardzo świetnie zaprojektowane to animacja i detale są tak szczegółowe, że w feworze walki nie da się całkowicie dostrzec. Dla mnie jest to przedsmak następnej generacji jeśli chodzi o bijatyki.  Soundtack to ten z poprzednich części z kilkoma nowymi i zremiksowanymi kawałkami. Według mnie pasuje do gry, ale zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim się spodoba.

 

5. Tryby gry.

Odnośnie onlinejmam najmniej do powiedzenia, ale przyzwoity( nie twierdzę,że doskonały) balans postaci i ponoć dobry kod sieciowy nie dyskwalifikują sieciowych zmagań. Dla mnie dużo bardziej cenniejsza jest duża ilość trybów dla 1 gracza. Samo   story obstawiam, że zajmuje więcej niż 15 h , a do tego mamy arcade i score attack o treningu i challenge mode, w których będziemy ćwiczyć swoje skille nie wspominając

Na koniec przytoczę 1 ważny zarzut przeciwko tytułowi. Gra ukazuje się u nas dopiero po 8 miesiącach.  Jest również tą która miała blokadę regionalną. Z tego powodu jest bojkotowana przez część ludzi. Nie odmawiam im racji, ale to jest dobry tytuł i kupując go nie wspieramy  żadnego Online Passa(tekken) i nie wychodzimy na idiotów w kwestii DLC.  Dla capcomu nie było by problemem walnąć następnej edycji z wyciętymi dodatkami. Tutaj Atlus nas szanuje i pozwala nam wszystko odblokować w grze samemu. Mamy wybór. Jasne są też te marginalne, które trzeba tylko kupić, ale ich brak naprawdę nie boli i dalej czujemy, że gramy w kompletną grę.

Obecnie gra jest w promocji na muve.pl. Cenę uważam za sprawiedliwą i jest doskonałym "dealem". Link: http://muve.(...)ps3/7381

 

Mam nadzieję,że tekst się podoba i przepraszam za błędy ortograficzne. Nie chcę krytykować fanów  gier Capcomu i serii tekken, ale polityka wydawców tych gier jest okropna, a nie one same.  Zapraszam do dyskusji. 

 

Ps. Droga redakcjo naprawdę liczę na waszą recenzję gry, bo bardzo często zgadzam się z tekstami odnośnie bijatyk (ocena to inna bajka) i jestem ciekaw opinii.

Tagi: persona 4 persona 4 arena persona 4 golden

Oceń notkę
+ 0 -

Oceń profil
+ 0 -
gintoki-progamer
Ranking: 6467 Poziom: 23
PD: 2091
REPUTACJA: 61