Blog użytkownika Adikon

Adikon
Adikon Adikon 02.01.2014, 13:43
Prawdy i mity - PS4
2522V

Prawdy i mity - PS4

Od jakiegoś miesiąca jestem posiadaczem konsoli PS4. Przesiadka na nową generację była długa i moim zdaniem za długa, gdyż podczas pierwszego odpalenia konsoli spadł ze mnie potężny ciężar zmęczenia poprzednim sprzętem. W miarę rozwoju obu konsol na rynku, zaobserwowałem że powstają dziwne prawdy i mity o danych sprzętach .

Postanowiłem zdać swoistą relację z użytkowania owego sprzętu zwanego PS4 i obalić bądź potwierdzić mity i prawdy z nią związane.
Dodam tylko na marginesie ,że planuję napisać coś w tym stylu również w przypadku Xboxa One kiedy w końcu do mnie dotrze :)

 

1# Cicha woda brzegi rwie

Spotkałem się z opinią na kilku portalach ,że konsola jest cicha i taki stan rzeczy utrzymuje się przez cały czas gdy jest włączona i użytkowana.
Cóż jest z tym tak w moim przypadku ,że gdy wkładam płytkę do konsoli to wiadomo , nie liczę dźwięku pobierania płytki , lecz później konsola przez 1-2 minut wydaje z siebie dziwne, burczące dźwięki i dość głośne . Zwalam to na proces instalacji.
Później natomiast konsola faktycznie pracuje cicho i wręcz bezgłośnie , nawet przy niesamowitej rzeźni i burdelu jaki robię w multiplayerze w BF4.

 

2# Nie oceniaj książki po okładce

Na forum Polygonu i podajże Eurogamera , czytałem, że użytkownicy zarzucają słabe wykonanie konsoli. Argumentem było, słaba jakość tworzywa, mierne łączenia, podatność na palcowanie połyskującej części, trzeszczenie konsoli gdy się ją weźmie w dłonie oraz , że konsola jest dziwnie lekka jak na te komponenty , które ma w środku.
No więc po kolei .
Zadałem sobie trud i podjąłem ryzyko wymiany dysku oraz rozkręcenia konsoli na tyle na ile pozwalały mi moje umiejętności inżynierskie . Samo dobranie dysku też nie było proste bo w tej chwili jest stosunkowo mało 2,5 calówek, które pasują do PS4 i nie ma z nimi żadnego problemu, a i cena nie zachęca. Po ,,otwarciu" konsoli zwróciłem uwagę na wykonanie i tworzywo i powiem szczerze, że nie jest ono ani słabe ani dobre . Ot kawałek plastiku i tyle. Co się tyczy wykonania, cóż wszystko do siebie idealnie pasuje, nic nie lata, nie szczerka, jest przejrzyste i generalnie łatwe w demontażu jak i składaniu powrotnym. Co mnie ucieszyło, to brak udziwnionych śrubek z głowicą w kształcie trójkąta albo jakichś innych kosmosów
Co się tyczy łączeń poszczególnych elementów, szczerze ciężko mi było cokolwiek takiego zaobserwować , ponieważ wszystko opiera się w dużej mierze na śrubkach, a śrubka jak śrubka metalowa jest. Nie wiem czy komuś chodziło o klejenie czy jakichś silikonach nie wiem ale nic takiego nie dane mi było zaobserwować.
Następną rzeczą, jest palcowanie się połyskującej części konsoli. Prawdą jest , że utrzymanie konsoli w czystości i wolnej od kurzu to graniczy z cudem.
Jednak nie taki diabeł straszny. Rozwiązać można ten problem na dwa sposoby:

1: Spray do tworzyw sztucznych anty kurzowy ,konserwujący, chroniący przed zabrudzeniem. Różne są nazwy, generalnie pójście do Media Marketu i poproszenie o specyfik chroniący konsolę przed kurzem załatwi sprawę bo goście wiedzą o co chodzi.

2: Ta metodę osobiście bardziej preferuję i ona sprawdza się po prostu genialnie . Mianowicie w różnego rodzaju sklepach z elektroniką czy stoiskach z urządzeniami przenośnymi, są folie chroniące ekran, tzw. Screen Protector. Poszedłem, na zwykłe większe stoisko z tabletami itp notabene o nazwie Pimp My Phone i poprosiłem o największy możliwy screen protector jaki mają. Gość zapytał do jakiego sprzętu to potrzebuję wiec powiedziałem mu o swoim planie. Dał mi największy z możliwych do podajże  Ipada chyba . W domu przymierzyłem, obciąłem jak należy i pasuje jak ulał. Raz że nie widać tego wgl , dwa że problem palcowania zniknął . Fakt kurz się zbiera ale jest mniej widoczny .
Wujek Dobra Rada: Jeśli ktoś się na to skusi to zalecał kupienie kilku egzemplarzy Screen Protectora gdyż mi zajęło 3 próby żeby idealnie nakleić , tak żeby nie widać było żadnych bąbelków powietrza itp itd. Poprzednie dwie , raz że źle przyciąłem a dwa pomięły się przy próbach naklejania.

 

Innym problem było niby trzeszczenie konsoli gdy się ją trzyma w rękach i lekko chce wygiąć w jedną bądź drugą stronę. Nie wiem po co to komu ale niech będzie.Nie wieże, że to zrobiłem , a jednak. Ostrożnie próbowałem wygiąc w jedną bądź drugą stronę ale żadnego trzeszczenia nie zarejestrowałem. Więc chyba ktoś , coś wypił i mu trzeszczało w uszach podczas zabawym i obczajania konsoli lub po prostu wyssał z palca taki argument.

Ostatnim problemem jest waga sprzętu. Cóż jak na moje ręce waga jest idealna. Nie jest to kloc jak poprzednia PS3 ani nie pióreczko , które boimy się trzymać w dłoniach.
Komponenty w środku też nie będą ważyć 100 kilogramów. Nie byłem aż takim maniakiem , żeby zagłębiać się w wagę poszczególnych komponentów ale obstawiam, że najwięcej ważyć będzie zasilacz bądź chłodzenie .

 

3# Ręka którą otwierasz świat marzeń

Kolejną sprawą jest DualSchock 4. Osobiście uważam , że skok w porównaniu do poprzednika jest gigantyczny. Przez wagę, gałki, touchpad, trigerry . Wszystko co mogło być usprawnione , zostało polepszone i dopracowane.
Jednak spotkałem się z opinią innych graczy i kolegów odnośnie DualSchocka 4. Mianowicie wielu z nich doświadczyło problemu ześlizgiwania się palców z dolnych trigerów, Dziwna sprawa bo osobiście gram dużo i ostro więc męczę pada godzinami i nigdy nie doświadczyłem takiego problemu. Ogólnie uważam, że jest to wręcz niemożliwe żeby palce ześlizgiwały się z trigerów ponieważ , są one lekko zakręcone do góry co powoduje , że nawet jeśli położymy tam palec to będzie on podtrzymany i nie spadnie.
Poleciłem kolegom , żeby umyli ręce po zabawie z dziewczyną lub po jedzeniu chipsów gdyż nijak nie umiem takiego problemu sobie wyobrazić.

Innym problemem jaki sam zauważyłem a przewijał się on w newsach i na innych portalach jest długość działania pada. Jak wspominałem, gram dużo i szczerze w czasie 8 godzinnego posiedzenia w BF4 raz musiałem wpiąć pada do ładowania. Dodatkowo co ciekawe jeśli wepniemy pada do ładowania i dalej gramy po kablu to pad najpierw się ładuje i moc nie jest pobierana z pada. Dopiero po odłączeniu energia zaczyna się zużywać.
Przy DS3 gdy ładowałem i dalej grałem to szło to wolniej .
Wyczytałem również , że korzystniej jest dla pada ładować go np jeśli ma jeszcze 1 kreskę baterii. Jest tak dlatego, że poziom energii nie jest bliski wyczerpania, wiec pad nie musi byc ładowany od zera , a co za tym idzie jego pojemność nie zmniejsza się tak jak w przypadku gdy ładujemy pada gdy jest on zupełnie rozładowany. Stopień szacunkowy ubytku pojemności jest dość znaczny i nieunikniony w przypadku tego typu akumlatorów 

Miałem okazję również wymienić spostrzeżenia z stałym bywalcem PPE i kolega z serwerów BF4 niejakim SteveO_PL z którym rozmawiałem na  temat  długości ,, życia" pada podczas grania . On posiada dwa pady i ma luksus zmiany gdy pierwszy wymaga ładowania . Również doświadczył problemu i potrzeby zmiany pada czy ładowania go w trakcie rozgrywki . Jak widać , każdy ma nieco inny problem lub niektórzy nie mają go wcale .
Dzięki Steve za Twoje spostrzeżenia :)

 

4# Szybcy ale nie wściekli 

Po odpaleniu konsoli rzuciła mi się w oczy szybkość działania menu i aplikacji. Jest na prawdę dobrze i płynnie. Jednak co ja i wiele innych osób zaobserwowało to  , że sklep psn działa szybciej i płynniej niż w przypadku PS3 ale mimo to zdarza mu się myśleć nad szukaniem gier czy muzyki oraz czasami przeglądanie koszyka w którym ma się kilka rzeczy może nastręczyć problemów.
Jest to fakt że PSN działa znacznie lepiej ale jeszcze jest miejsce na poprawę i upgrade.

Innym problemem które znalazłem na forum było dziwnie działające trofea. Chodziło dokładnie o synchronizację trofeów itp itd. Cóż , z tego co zaobserwowałem to cały sync odbywa się w tle dodatkowo nie trwa on nie wiadomo ile lecz parę sekund.
Do czego mogę się przyczepić to to , że Sony nie wpadło na żaden pomysł wykorzystania pucharków Nie liczę eventu w którym amerykanie mogli wymieniać złote trofea na realne atrybuty z gier jak chociażby strój z AC 3 czy Killzone 3 lub giwery z KZ3 i inne fajne rzeczy. Szkoda że nie dla europy. Serio brakuje mi czegoś takiego , bo wbijanie trofeów jest tak serio dla przyjemności i nic z tego nie wynika. Prostym rozwiązaniem byłaby możliwość wymiany trofeów na jakieś  avatary, muzykę, skórki i inne drobne rzeczy. Nie wymagam kokosów ale jakieś drobne pierdołki nadałyby temu wszystkiemu sens , ale to temat na innego bloga.

 

5# Gorąco jak w piekle

Ostatnim problemem jakim się zajmę jest sprawa nagrzewania się konsoli. Była ona poruszana w wielu newsach, na wielu portalach itp itd. Powiem szczerze , że sam martwiłem się jak to będzie, a co jak mi się konsola ugotuje itp itd Przy długich posiedzeniach w multi , powiedzmy 6 godzin konsola jest ciepła ale w żadnym wypadku nie usmażymy na niej jajek ani nie zagotujemy herbaty. Grzeje się jak każdy sprzęt. 
Na niekorzyść tego faktu przemawia to iż sprzęt jest mały i ma wszystko w środku. Ale serio bez lania wody , katuję konsolę codziennie po kilkanaście godzin i nie zauważyłem jakiegoś nie wiem gotowania się konsoli, podmuchów ciepła itp itd. Uważam , że sprzęt generuje ciepło adekwatne do mocy którą wytwarza i która jest potrzebna do działania.
Zrobiłem nawet test , zostawiłem na godzinę PS3 i PS4 na pulpicie i paradoksalnie PS3 była bardziej ,, nagrzana" niż PS4.  Nie powinienem porównywać owych sprzętów , bo PS3 ma już swoje lata użytkowania ale mimo wszystko gadanie że PS3 mniej się grzeje jest nieadekwatne i moim zdaniem  nie można tych sprzętów tak porównywać bo mają inną architekturę i moc.

Wiele osób zarzucało , że podczas użytkowania konsola grzeje nie tylko siebie ale i pokój . Cóż opowieści dziwnej treści gdyż konsolę mam dość blisko ściany i nigdy ściana nie była choćby letnia czy leciutko ciepła.

 

Wymieniłem pięć głównych wątków i problemów w których zawarłem swoje spostrzeżenia z pierwszego miesiąca obcowania ze sprzętem dużej mierze wiele z tego co piszą ludzie na forach, portalach itp itd nie ma pokrycia z tym co jest w rzeczywistości. Co innego jak czytamy , jak ktoś wściekle bluzga na sprzęt bo ,, się grzeje jak stara z ojcem w łóżku (cytat z jednego z newsów na PPE) a co innego jak ma się sprzęt w domu na spokojnie i podda ocenie własnej konkretne problemy gdzieś wcześniej zasłyszane i zadanie sobie pytania czy owy problem jeśli istnieje , sprawia nam jakiś dyskomfort, przeszkadza u cieszeniu się sprzętem i grami itp itd.

Pozdrawiam gorąco i zapraszam do zabawy online w obecne gry jak BF4 czy KZ jak również w późniejszych tytułach :)
PSN ID : Adikon7

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +32 -

Oceń profil
+ +29 -
Adikon
Ranking: 113 Poziom: 63
PD: 31985
REPUTACJA: 7573