Blog użytkownika Maciej2801

Maciej2801

Maciej2801 Maciej2801 05.07.2013, 19:45
MORTAL KOMBAT IV
391V

MORTAL KOMBAT IV

Czwarta część

W końcówce lat 90 powstała moda na gry 3D.Midway postanowiło przenieść serię MK w nowy wymiar. Gra ukazał a się w 1997 roku i była ostatnia grą automatową z serii.

Pokonany SHAN KHAN nie stanowił już zagrożenia dla Ziemii. Lecz w tym czasie zamieszanie po pokonaniu Impreatora wykorzystuje upadły Bóg SHINNOCK ( inspirowany jest demonem YAN WANG z WĘDROWKI NA ZACHÓD, twarzy użyczył mu STEVE BERANA z MIDWAY ) który z pomocą czarnoksiężnika QUAH CHI ( jest komentatorem w MK 4, gracze poznali go w serialu który został wypuszczony rok przed grą ) wydostaje się z NETHERLANDSKIEGO więzienia gdzie został zamknięty przez Raidena za wywołanie tysiącletniej wojny. Gra była bardzo opóźniona w produkcji a głównym powodem była chęć stworzenia swego automatu  do  gier o nazwie ZEUS. Z powodu wielkich problemów z  Animalitys usunięto je z gry jak i Babylity i Brutality. Na samym początku twórcy dodali postaci  z oryginalnego MK ale potem wpadli na pomysł iż zastąpią ich nowymi ale ruchy pozostaną postaci  z oryginału. Zamiast KANO mamy JAREK ( posługuje się technikami KANO bo był jego uczniem -  TIA, ale jego laserowego wzroku już nie wyjaśnili ) jest członkiem klanu BLACK DRAGON. Zamiast NOOB SAIBOTA pojawił się REIKO ( ma twarz Ed-a Boon-a) był generałem SHAO KHANA, po jego pokonaniu zaczął służyć SHINNOKOWI, kopiował wszystkie ruchy NOOB-a ), kolejna postacią jest TANYA ( ma imię siostry Ed-a Boon-a, nosi przekolorowany kostium KITANY ) była córka ambasadora Edeni. Przekonała królową SINDEl aby ta otworzyła portal dla uchodźców a tak naprawdę zdradziła i wpuściła do Edenii SHINNOCK-a i QUAH CHI. Natomiast sama SINDEl została zastąpiona FUJIN-em ( jest on bogiem wiatru ) spada on na Ziemię po ataku Shinnocka na siedzibę bogów.  Wraz  z LIU KANG-iem, KAI-em  i Raidenem postanawiają stawić opór wrogowi. KAI ( Nepalczyk, po zakończeniu gry jego nóź zostaje zastąpiony kijem Raidena) jest ostatnim z nowych bohaterów. Jest on uczniem LIU KANGA i pomaga swemu mistrzowi w walce. Powrócił też SUB ZERO, SCORPION, REPTILE, JOHNY CAGE ( ale jak zapytacie  przecież on nie żyje ) a więc śpieszę z wyjaśnieniem. Kiedy OUTWORLD połączył się z Ziemia, dusza Johnego nie mogła dotrzeć do królestwa zmarłych i musiała wrócić powrotem do ciała( naciągana ale cóż ) po pokonaniu Imperatora dusza może trafić do  królestwa zmarłych ale w wyniku wydarzeń Johny prosi Raidena iż chce pomóc w walce a ten go ożywia.

Gra wygladała brzydko jak na standardy 3d ówczesnych lat. Gra automatowa obsługiwała rozdzielczość 512 x 400 pikseli, tymczasem UNREAL wydany kilka miesięcy później oferował rozdzielczość 1024 x 768 a maksymalnie obsługiwał 1280 x 1024 ( przepaść ). Cienie zostały zastąpione prostokątami, krew wyglądała jak galareta, gra wyglądała jak zrobiona na kolanie i szybko się nudziła. Nie było żadnych sekretów, finiszerów. Dodano szczątkowa obsługę broni ale masie osób się to nie spodobało. Po niektórych planszach porozrzucane były głowy i głazy którymi można było zmasakrować wrogów ich damage był zbyt duży. Cały trój wymiar był bardzo ograniczony można było się poruszać do przodu i do tyłu. Z powodu problemów z programowaniem algorytmów usunięto postaci niehumanoidalne. Sam Shinnok bardzo przypominał SHANG TSHUNG-a a jako boss jest najsłabszym w całej serii ( podobnie jak SHANG TSHUNG przejmował on moce przeciwników ale iż programiści nie byli wstanie wygenerować animacji zmiany wygładu pozostawał on bez zmiany ).

Wersja PC obsługiwała rozdzielczość 640 x 480 pikseli. Do tejże wersji dodano postać GORO.

Z ukrytych ciekawostek była możliwość odblokowani skórki meat która pokazywała naszego wojownika obdartego ze skóry. Wersja płytowa posiadała pretendowane wstawki filmowe ( animacja postaci była okropna ). Jedyne co jest kultowe w MK 4 to end screen gdy spadamy w głąb studni i mieliśmy 10 sekund na uratowanie naszego bohatera. Słaba sprzedaż MK 4 i zawód filmowy 2 części filmu wraz ze spadkiem zainteresowania serią spowodował iż Tobias odszedł z Midway. Warto również wspomnieć iż była to ostatnia część serii która ukazała się na PC. Na kolejną odsłonę przyjdzie czekać nam 15 lat do lipca 2013 roku J

Następny MORTAL KOMBAT pojawił się w 2002 roku, ale więcej dowiecie się za tydzień.

Tagi:

Oceń notkę
+ +2 -

Życie bez muzyki byłoby pomyłką.
Oceń profil
+ +554 -
Maciej2801
Ranking: 4 Poziom: 94
PD: 101093
REPUTACJA: 125456