Blog użytkownika Maciej2801

Maciej2801
Maciej2801 Maciej2801 17.01.2019, 11:42
Q & A do Kraken Unleashed Games - odpowiedzi na pytania użytkowników
385V

Q & A do Kraken Unleashed Games - odpowiedzi na pytania użytkowników

Odpowiedzi na wasze pytania.

rafa324

1. Skąd decyzja o wydaniu gry na Xbox One? Czy chodzi tu o łatwość przeniesienia gry, czy był jakiś inny powód?

Głównie zdecydowała łatwość przełożenia gry - umożliwia to silnik, na którym pracujemy.

2. Jak duży nacisk położony będzie na elementy RPG, i na czym będą polegać? Czy umożliwi to np. sterowanie postacią na innych mapach niż karczma?

Chcemy, aby był to zasadniczy rys naszej gry. Jednocześnie należy pamiętać, że Crossroads Inn jest przede wszystkim symulatorem karczmy. Elementy RPG nie są więc centralnymi elementami rozgrywki.

Mając to na uwadze planujemy stworzenie rozbudowanej kampani fabularnej, w której gracz wciela się w postać nieślubnego syna zamordowanego króla. W jej trakcie musi pokonać przeciwników i odzyskać należną mu koronę. Gracz decyduje o kierunku rozwoju postaci w 5 zasadniczych dziedzinach: zastraszanie, manipulacja, charyzma, mądrość i demagogia.
Ponadto w trakcie rozgrywki, gracz kompletuje własną drużynę pracowników. Każdy z nich będzie miał swoją mini-biografię oraz szereg unikalnych cech. Zdobywając doświadczenie awansuje na kolejne poziomy, przez co rośnie jego skuteczność. W zależności od klasy pracownika będzie on mógł wykonywać szereg operacji na mapie - od zdobywania plotek czy nauki przepisów po klasyczne questy.

Jeśli chodzi o sterowanie postaciami, to dotyczy ono tylko ekranu karczmy i ruchów po mapie. W dodatku nie jest ono pełne. Dotyczy tylko pracowników i to w ograniczonym stopniu. Gracz może im wydawać polecenia zależne od ich poziomu oraz klasy - na przykład: “idź na przerwę” czy “wyrzuć klienta z karczmy”. Sama postać karczmarza w kampanii fabularnej nie będzie widoczna na ekranie (poza cut-scenami). 

3. Jaki poziom ingerencji w podawane dania umożliwi gra? Czy będzie to coś w stylu pizza tycoon, gdzie będzie można wpływać na to jak prezentuje się wizualnie, czy po prostu dobieramy składniki na podstawie statystyk?

W grze jest skończona liczba dań. Jedne są prostsze do wykonania, inne trudniejsze. Gracz odkrywa przepisy na nie w trakcie rozgrywki. Nie planujemy na ten moment możliwości wpływania na ich wygląd, chociaż może jest to jakiś pomysł do wykorzystania w przyszłych dodatkach do gry.   


Viqing

 4. U mnie wszystko zaczęło się od Atari XL. Na jakim sprzęcie Wy zaczynaliście przygodę z grami ? Jaki komputer/konsola była kluczem do pasji i świata gier?

Szczepan - ja z bratem zaklinaliśmy gry z kaset magnetofonowych na ZX Spectrum.

Tomek - Pentium III 700 Mhz, Nvidia Riva TNT 2, 512 MB RAM

Jakub - U mnie przygoda z grami zaczęła się od gier przygotowanych na Windows 3.1x oraz Amiga; czyli podstawowe jak  pasjans i saper oraz inne typu Jazz Jackrabbit, Prince of Persia czy Epic Pinball. Ogólnie przełom roku 1993/94.

Patryk - Moim pierwszym sprzętem do gier było Commodore 64, co ciekawe był to też mój pierwszy kontakt z programowaniem. Sprzęt otrzymałem wraz z polską instrukcja, gdzie zawarte było kilka rozdziałów wprowadzających do języka BASIC, z którym zacząłem eksperymentować. Gry na C64 zafascynowały mnie w dwojaki sposób, z jednej strony ukazały mi nowy sposób na rozrywkę, ale również dały mi do zrozumienia, że każdy, z odrobiną odpowiedniej wiedzy, może również gry tworzyć.

Życzę sukcesu i jestem pod wrażeniem pomysłu na grę.


Brolin

5. Jesteście młodym i niewielkim zespołem. Opowiedzcie coś o sobie, o początkach studia i poszczególnych członkach ekipy. Skąd się wzięliście, co robiliście wcześniej.

Zebrał nas Michał Gembicki, który jest producentem i wydawcą z dużym doświadczeniem. Pracował między innymi przy wszystkich częściach Wiedźmina. Początkiem studia było jego spotkanie z naszym developerem i pomysłodawcą gry - Patrykiem. Pojawił się on pewnego dnia u Michała z projektem symulatora tawerny i coś kliknęło. Wtedy zaczęliśmy kompletować team. Szczepan, który do tej pory był związany z telewizją i serialami, zajmuje się narracją. Kuba, absolwent PJATK, który do tej pory był grafikiem wolnym strzelcem, opracowuje warstwę wizualną. A Tomek, absolwent gdańskiego ASP, który w wolnych chwilach wycina najostrzejsze riffy na gitarze elektrycznej w mieście, opracowuje modele 3D ;-)   

Mettie

6. Jedna rzecz nie jest dla mnie do końca zrozumiała, na stronie jest artykuł z pracownikami ale Bardowie/Vadety są wymienieni osobno, czy to znaczy że nie będą oni normalnymi pracownikami (którym wydajemy polecanie, levelujemy itp)? Jeśli tak to na jakiej zasadzie będzie działać współpraca z nimi?

Bardowie i Vedety są pracownikami specjalnymi. Pojawiają się w naszej karczmie zwabieni jej renomą. Jeśli mamy dla nich wolną kwaterę zaoferują swoje usługi. Faktycznie - nie mamy możliwości ich levelowania - ale im dłużej dla nas pracują, tym wyższy mają poziom przywiązania i wiążące się z tym profity. Stosownie do klasy mamy możliwość wydawania im poleceń. Bardowie dają występy, Vedety zaś uwodzą. Poza tymi dwiema klasami istnieje również trzecia, która jest w fazie opracowywania. Są to Awanturnicy i pełnią rolę klasycznych bohaterów, którzy wyruszają na questy, a karczma służy im do odpoczynku i planowania kolejnych misji.

7. Było mówione że decyzje graczy wpływają na świat, czy to znaczy że będą różne zakończenia?

Tak, w kampanii fabularnej planujemy 5 różnych zakończeń oraz jedno zakończenie ukryte ;-).

8. Może mała wskazówka czy gry oczekiwać pod koniec roku czy też nie trzeba będzie aż tyle czekać? :P

Wydanie gry planujemy na trzeci kwartał 2019 i robimy wszystko żeby tego terminu dotrzymać.

9. Czy po premierze gry planujecie dodawać nową zawartość? Jeżeli tak to w formie aktualizacji czy bardziej płatnych dlc?

Planujemy stworzenie płatnych dodatków. Między innymi pojawi się ukryty pokój do nielegalnych walk, ale na razie skupiamy się na bazowym content'cie gry.


funditto

10. Z tego co widzę, ta firma odpowiada też min. za gry Regalia i We.Revolution. Obie te gry zasilają min bibliotekę Switcha - chciałbym, więc zapytać jaki mają sposób oceniania, które gry wydać na konkretne platformy i czy Crossroads Inn pojawi się na konsoli Nintendo

To pytanie raczej do Klabatera. W głównej mierze zależy to chyba jednak od zespołu developerskiego i założeń samej gry. Jeśli jest w niej dużo tekstu i nawigacja myszką, to bliżej takiemu tytułowi będzie do pecetów. Co do Crossroads Inn, to na razie nie planujemy wydania na konsoli Switch. Zobaczymy po premierze.

11. Jeszcze jedno przyszło mi do głowy: czy dla takiego zespołu jak ich łatwiejszy jest rynek pecetowy, konsolowy czy mobilny

Klabater zajmuje się głównie tytułami na PC oraz konsole.

Igor Chrzanowski

12. Jak udało Wam się zaprosić Pana Przybyłowicza do projektu. Sami daliście radę, czy to dzięki działaniom Klabatera

To było późną nocą w pewnej podmiejskiej spelunie. Siedzieliśmy przy stole i nie mogliśmy wpaść na pomysł, kto zrobi muzykę do naszej gry. Nagle naszą uwagę zwrócił pewien gość, który próbował wyrwać instrument występującemu akurat muzykowi disco-polo. Krzyczał przy tym donośnym głosem: “hańba, hańba!”. To był właśnie Marcin Przybyłowicz. Postanowiliśmy mu pomóc… He, he… A mówiąc poważnie, to po prostu zadzwoniliśmy, umówiliśmy się na spotkanie i tyle. Marcin lubi takie klimaty jak Crossroads Inn, więc nie było trudno go przekonać.

13. Czy zamierzacie wydać grę na inną platformę niż PC?

Tak, planujemy wydanie na Maca, Linux oraz konsolę Xbox One.

14. W związku z ostatnią wojną sklepów na PC. Wypuścicie tytuł na Steam ryzykując zaginięcie w tłumie innych gier, czy odważnie uderzycie na Epic Games Store, Discord Store, albo Humble Store?

W Steamowym tłumie na pewno nie zginiemy - a to dzięki naszym przyjaciołom z Klabatera, którzy potrafią promować gry jak nikt inny ;-) Co do innych sklepów online - czas pokaże. Niczego nie wykluczamy.

siarkus

15. Z tego co wyczytałem zatrudniani przez nas pracownicy w miarę upływu czasu zdobywają kolejne poziomy doświadczenia (co jest fajne). Czy w toku rozgrywki będziemy mogli takiego pracownika permanentnie stracić (np. czy ktoś może go uśmiercić)?

Każdy z pracowników posiada parametr lojalności. Jest on zależny do wypłacanej pensji oraz tego, w jaki sposób ją/jego traktujemy. Nie trzeba mówić, że zbyt częste nagany nie nastroją pracownika zbyt optymistycznie. Jeśli zaś lojalność pracownika spadnie do zera, opuszcza on karczmę i to permanentnie. Ponadto niektóre wydarzenia stwarzają zagrożenie utraty kogoś z twojej ekipy. Tutaj z racji rzadkości ryzyko pozostaje jednak stosunkowo niewielkie. 

16. Czy w czasie gry będziemy mogli, w razie potrzeby, bezpośrednio sterować pracownikami naszego przybytku, czy może będą oni raczej niezależni?

Planując grę doszliśmy do wniosku, że ręczne przydzielanie zadań wszystkim pracownikom byłoby zbyt nużące. W związku z tym pozostają oni w dużej mierze samosterowni. Swoje działania wykonują w zależności do zaistniałych potrzeb i okoliczności. A to ktoś zamówi pieczeń, a to trzeba natychmiast przynieść wody ze studni czy umyć naczynia. Stosowanie do klasy, gracz ma jednak określony wpływ na ich działania. Może na przykład kazać kucharzowi rozpocząć eksperymenty nad nowym przepisem czy użyć swojego hochsztaplera do zwinięcia sakiewki co bardziej nadzianego klienta.   

17. Przeglądając materiały z gry natknąłem się na mapę świata, która sugeruje, że nasza karczma może nie być jedynym miejscem akcji. Czy będzie możliwość odwiedzenia innych lokacji, czy może mapa służy wyłącznie do celów handlowych?

Głównym miejscem akcji gry i teatrem działań gracza pozostaje karczma. Inne lokacje służą głównie do sprowadzania towarów, czy przeprowadzania specjalnych działań pracowników. 

18. Czym będą ograniczone czasowo scenariusze, wymienione jako jeden z zapowiedzianych trybów gry? Czy to będzie coś w rodzaju pojedynczych wyzwań? Jak długie one będą?

Ten tryb będzie dawał graczom bardzo skonkretyzowane cele w ograniczonym czasie. Przykładowo jednym z wyzwań może być stworzenie “nory złodziei”, gdzie zadaniem będzie przyciągnięcie do swojej karczmy 80% klienteli z grupy “Outlaws”. Takie wyzwania mogą się różnić w długości w zależności od ich skomplikowania, od krótkich po po kilku godzinne. 

19. Czy w grze będą występować jakiekolwiek elementy fantasy, czy może zdecydowaliście się na realizm?

Delcrys jest światem typu “low fantasy”. Występują w nim pojedyncze elementy magiczne. Przykładem mogą tutaj być dosiadane przez frakcję Kurierów gryfy. Wpływ tych elementów na rozgrywkę i fabułę będzie jednak mocno ograniczony.

20. Znalazłem sporo informacji o tym, jak będzie wyglądało zarządzanie naszą karczmą ale prawie nic o tym, na czym ma polegać warstwa RPG w kampanii fabularnej. Możecie coś o tym napisać?

Trochę odpowiedzieliśmy na ten temat przy pierwszym pytaniu. Nie zamieszczaliśmy póki co tak wielu informacji na ten temat w sieci, ponieważ dopiero wchodzimy w etap produkcji, gdzie implementujemy te założenia do gry. Z czasem, w miarę produkcji, informacji będzie coraz więcej.

Maciej2801

21. Jako gra opowiada o tawernach czy w grze uświadczymy bardów i ich przyśpiewki?

W podstawowej wersji gry będzie można spotkać 6 postaci bardów. Każda z nich będzie miała swój unikalny motyw muzyczny. O przyśpiewkach szczerze mówiąc nie myśleliśmy, ale jest to ciekawy pomysł do rozważenia. 

22. Czy myśleliście o polskiej pełnej lokalizacji? ( dialogi nagrane po polsku )

Na razie nie. Raczej wolimy przeznaczyć środki, które mamy, na dopracowanie innych - bazowych aspektów gry.


Serdeczne podziękowania dla Łukasza Macha i całej ekipy Kraken Unleashed Games

Tagi:

Oceń notkę
+ +13 -

Życie bez muzyki byłoby pomyłką.
Oceń profil
+ +531 -
Maciej2801
Ranking: 5 Poziom: 90
PD: 88995
REPUTACJA: 106590