SKLEP

Blog użytkownika krzychu007

krzychu007 krzychu007 21.11.2015, 11:36
Anime/Manga od Krzycha #08 – Młodzi Egzorcyści
565V

Anime/Manga od Krzycha #08 – Młodzi Egzorcyści

Już za dwa odcinki będziemy świętować jubileusz tegoż nieregularnego cyklu o mandze i anime! Dzisiaj natomiast będzie o serii, która może budzić lekkie skojarzenia z pierwszymi epizodami dobrze Nam znanego Bleach’a. Zarówno wiernych, jak i nowych czytelników moich wypocin zapraszam do lektury.

Słowem wstępu

The Enchained Spiritual Beast Ga-Rei (w skrócie Ga-Rei) to seria w klimatach supernatural, której autorem jest Hajime Segawa. Uniwersum doczekało się dwunastu tomów mangi (plus jednotomowy spin-off) oraz jednego sezonu anime, liczącego sobie tylko dwanaście odcinków. Jest to również pierwsze dzieło w tymże cyklu notek, na podstawie której nie stworzono żadnej gry na konsole bądź komputer.

 

Akcja powieści kręci się głównie wokół Kensuke Nimury – uczeń liceum, który potrafi widzeć wszelakie duchy. Niestety ta umiejętność nie pozwala chłopakowi żyć normalnie, czego dowodem jest nieudana randka oraz zniszczony telefon. Gdy planuje zakupić nową komórkę, zostaje zaatakowany przez zjawy. Z pomocą przybywa (w dość nietypowy sposób) dziewczyna, która wraz z naszym bohaterem pozbywa się tych upiorów używając do tego. Kagura Tsuchimiya (tak się zwie ów dziewczę) podczas walki wykorzystuje ducha Byakuei, z którego duszą jest połączona poprzez łańcuch oraz magiczny symbol, znajdujący się na jej plecach

Kilka dni później w klasie Kensuke pojawia się nowa osoba, którą okazuje się nie kto inny jak niedawno poznana Kagura. Chłopak dowiaduje się również, że dziewczyna pracuje dla tajnej Organizacji Zwalczającej Złe Wpływy Mocy Nadprzyrodzonych. Zainteresowanie koleżanką oraz umiejętność widzenia duchów powoduje, że nasz bohater dołącza się do drużyny tzw. egzorcystów.

 

Manga (2005 – 2010)

Tak jak wspomniałem we wstępie, seria Ga-Rei doczekała się dwunastu tomów mangi. Pomimo dość małej ilości rozdziałów (tylko 52), historię można podzielić na dwie bądź trzy części.

Pierwsza z nich skupia się na postaci Yomi Isayama – przybranej siostrze Kagury, która stała się złym duchem poprzez magiczny kamień sesshouseki (szczegóły w podrozdziale „Ciekawostki”). Celem naszych bohaterów jest powstrzymanie tejże dziewczyny przed obudzeniem przerażającego demona, znajdującego się pod Tokyo. Ta części mangi skupia się również na początkowej relacji między Kagurą a Kensuke, i przedstawia inne kluczowe dla tej serii postacie, m.in. Noriyuki Izuna (stary znajomy głównej protagonistki).

Druga część koncentruje się na organizacji Juugondou oraz na jej przyszłej właścicielce – Shizuru Imawano. Poza walkami z duchami, w głównej mierze jesteśmy świadkami rywalizacji pomiędzy tą białowłosą dziewczyną a Kagurą o względy Kensuke. Z czasem jednak pojawia się kolejny ciężki przeciwnik, z którym muszą się zmierzyć nasi bohaterowie – Setsuna (zaginiona siostra Shizuru).

Ostatnia część to nic innego jak zamknięcie pewnych wątków poruszonych w tejże mandze. Poza znanymi już nam bohaterami, pojawiają się też nowe postacie, chociażby Tsuina Takiguchi czy Souzaemon Mikado. Ważną tutaj rolę ma również osoba, która zniknęła z głównego planu po pierwszym arcu tejże historii.

           

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że historia przedstawiona w Ga-Rei nie jest niczym specjalnym – zwykła powiastka o grupie młodych ludzi ratującej świat przed złem, z domieszką humoru (głównie polegającego na relacjach między bohaterami). No i w sumie tak jest, bo tutaj raczej się nie uświadczy tak mocnych plot-twistów jak np. w Tsubasie Chronicle. Dla kilku osób również temat przyjaźni może być już oklepany – ile to już mang porusza ten motyw...

Jednak ta seria ma też swoje plusy. Jednym z nich jest jej główny temat, czyli walka z duchami. Są one tak przedstawione, że bardzo często budzą skojarzenia z pierwszymi rozdziałami dobrze nam znanej mangi – Bleach. Kolejnym plusem jest tutaj specyficzna kreska. Wspomniane wcześniej potyczki, postacie czy tła są całkiem miłe dla oka. Trochę dziwna może się wydawać mimika twarzy bohaterów podczas scen komediowych bądź sam wygląd niektórych przeciwników, ale da się do tego przyzwyczaić.

 

W 2009 roku pojawił się jednotomowy spin-off serii Ga-Rei, noszący podtytuł Tsuina no Shou. Ta krótka manga przedstawia przeszłość kilku ważnych postaci, które pojawiają się w późniejszych rozdziałach głównej historii tegoż cyklu. Kreska oraz humor jest na podobnym poziomie co oryginał.

Akcja tejże mangi dzieje się w Kyoto, gdzie poznajemy młodą dziewczynę o imieniu Tsuina Takiguchi. Wokół tej całkiem sympatycznej osóbki krąży tzw. klątwa, która przynosi nieszczęście jej obiektom westchnień. Mimo to nasza protagonistka zakochuje się w Souzaemonie Mikado, który z czasem okazuje się być członkiem Organizacji Zwalczającej Złe Wpływy Mocy Nadprzyrodzonych. Bohaterka postanawia zatem dołączyć się do tejże drużyny, w czym pomaga jej wędrowny egzorcysta Izuna.

 

Anime (2008)

Uniwersum Ga-Rei doczekało się w 2008 roku anime, które liczy sobie tylko dwanaście odcinków. Za serial odpowiada studio AIC Spirits, które jest znane m.in. z ekranizacji Persony 4, Bamboo Blade czy Nyan Koi. Z początku produkcja miała być luźną adaptacją mangi, lecz jednak twórcy zaserwowali nam coś zupełnie innego.

Ga-Rei Zero (bo tak się zwie to anime) to nic innego jak prequel oryginału, czyli mangi. Historia skupia się (poza pierwszym odcinkiem, gdzie nie występuje żaden bohater z japońskiego komiksu) na początkach kariery młodej Kagury jako egzorcystki oraz jej przyjaźni z Yomi. W tle pojawiają się również inne znane postacie, chociażby Izuna czy kilka osób z drużyny walczącej ze złymi duchami.

Do warstwy fabularnej czy audio-wizualnej ciężko się tutaj do czegoś przyczepić. Sceny walk oraz rozmowy między bohaterami są dobrze wyważone (nie ma ich za dużo, ale też nie za mało), a tła, modele postaci czy wspomniane przed chwilą potyczki są bardzo miłe dla oka. Czasem mi się zdawało, że tutejsza graficzka jest ciut lepsza od tej z mangi, lecz oryginał ma jednak ten swój urok... Co do muzyki, to świetnie wpasowuje się w klimat produkcji. Bardzo miłe dla ucha jest zarówno Opening jak i Ending do tegoż serialu, czyli odpowiednio „Paradise Lost” w wykonaniu Minori Chihary oraz „Yume no Ahioto ga Kikoeru” Kaoru Mizuhary.

Jeśli chodzi o voice-aktorów, to odwalili tutaj niezłą robotę. Warto zaznaczyć fakt, że głównym bohaterkom podkładają głos osoby, które śpiewają Opening i Ending do tegoż anime (M. Chihara jako Kagura; K. Mizuhara jako Yomi). Pozostali seiyuu to m.in.: Hirokazu Hiramatsu (jako Kohara Michael), Shinya Takahashi (jako Noriyuki Izuna), Norio Wakamoto (Bracia Nabuu) oraz Ryouko Tanaka (jako Mei Isayama).

 

Muzyka

Za ścieżkę dźwiękową w Ga-Rei Zero odpowiada japońska grupa kompozytorów zwana Elements Garden. W tym przypadku mamy do czynienia przeważnie z muzyką instrumentalną, która w bardzo fajny sposób podkreśla poszczególne momenty w tymże anime. Najmilej wspominam utwory „Friendship”, „Deep Affection” oraz „Overflowing Love” – spokojne melodie grane głównie na pianinie.

Poniżej jak zwykle zamieszczam link do niektórych utworów tegoż całkiem fajnego soundtracku oraz pełną wersję Openingu i Endingu do Ga-Rei Zero:

 

Najważniejsze postacie w serii

Kluczowych postaci w serii Ga-Rei trochę jest (pomimo małej ilości rozdziałów mangi/odcinków anime), więc skupię się tylko na tych, które według mnie są najbardziej istotne. Przypominam, że w tej części notki mogą pojawić się drobne spoilery:

 

Kensuke Nimura

Główny bohater serii. Zwyczajny uczeń liceum, który od dziecka potrafi widzieć duchy. Jego główna broń podczas walki to miecz Michael #12 (potem otrzymuje miecz Michael Revolution), który otrzymuje po przyłączeniu się do Organizacji Zwalczającej Złe Wpływy Mocy Nadprzyrodzonych (przy kolejnych postaciach będzie napisane po prostu „Organizacja”).

 

Kagura Tsuchimiya

Główna bohaterka tejże historii. Wraz z Kensuke chronią miasto przed złymi duchami. Radosna, młoda dziewczyna, która podczas walki używa ducha Białego Smoka, zwanego Byakuei.

 

Yomi Isayama

Przybrana siostra Kagury, która stała się złym duchem z powodu mocy sesshouseki. Osoba o dość smutnej przeszłości.

 

Tsuina Takiguchi

Główna bohaterka mangi Tsuina no Shou oraz koleżanka Kensuke w późniejszych rozdziałach głównej historii tegoż uniwersum. Wokół niej krąży klątwa, która przynosi nieszczęście osobom, w których się zakocha (mimo to jest wpatrzona w Souzaemona). W walce czasem używa specjalnej zbroi, zwanej Vandam.

 

Noriyuki Izuna

Wędrowny egzorcysta, który pomaga Kagurze i pozostałym bohaterom we walce ze złem. W walce wykorzystuje Kudagitsune (duchy przypominające z wyglądu lisa). Jest również byłym narzeczonym Yomi.

 

Kyouko Mikado

Przyjaciółka Kagury należąca do drużyny zwalczającej zło w mieście. W walce wykorzystuje shikigami (szczegóły w podrozdziale „Ciekawostki”).

 

Shizuru Imawano

Tajemnicza dziewczyna, która w dość dziwnych okolicznościach poznaje się z Kensuke. Przez pewien czas staje się rywalką Kagury o względy głównego protagonisty. Całkiem nieźle włada bronią palną.

 

Koji Iwahata

Były żołnierz, który przyłączył się do Organizacji. Jest bardzo silny i często w walce wykorzystuje broń palną.

 

Souzaemon Mikado

Podobnie jak Tsuina, jest główną postacią w mandze Tsuina no Shou oraz kolegą Kensuke w późniejszych rozdziałach głównej historii tegoż uniwersum. W walce stosuje shikigami zwane Shuwarutsu. Bardzo poważnie podchodzi do wykonywanej przez niego pracy.

 

Fujiko Mine

Przywódczyni Organizacji, w której pracuje Kagura oraz reszta naszych bohaterów. Wygląda staro, ale jest to osoba, z którą się nie powinno zadzierać.

 

Michael Kohara

Wielgaśny jegomość, który mówi łamanym językiem japońskim. Jest mistrzem Iwahaty oraz odpowiada za stworzenie większości broni dla Organizacji.

 

Kazuhiro Mitogawa

Chłopiec, który kiedyś należał do Organizacji. Wykorzystując sesshouseki chciał ożywić swoją zmarłą matkę, lecz plan poszedł niestety w innym kierunku. Wierny sługa Tamamo, który w walce wykorzystuje magię opartą na insektach.

 

Setsuna Imawano

Starsza siostra Shizuru, która jest powiązana z Juugondou (objaśnienie w podrozdziale „Ciekawostki”). Jest bardzo silną osobą, czego dowodem jest jej technika zwana „Oko Satori” – dzięki niej może czytać myśli innych osób.

 

Lord Tamamo

Osoba odpowiedzialna za wszystkie wydarzenia związane z sesshouseki. Postać o bardzo silnej mocy, która jest tzw. zastępczynią Kyuubi.

 

Tanuki

Duch przypominający z wyglądu szopa. Jego specjalną umiejętnością jest zamiana w metalową ścianę z ludzką twarzą, która pełni funkcję ochronną. Wierny towarzysz Kensuke w późniejszych rozdziałach mangi.

 

Kyuubi (Dziewięcioogoniasty Lis)

Olbrzymia bestia, która się budzi po znalezieniu dziesięciu sesshouseki. Najpotężniejsza istota w tejże serii.

 

Ciekawostki

- Drugą mangą autorstwa Hajime Segawy jest Tokyo ESP, której pierwszy rozdział pojawił się 27 lutego 2010 roku. Z czasem ta seria zostanie opisana w tymże cyklu PPE’owych notek, ale w skrócie mogę napisać, że historia obraca się wokół młodej białowłosej dziewczyny, która się zwie Rinka Urushiba. Mieszka ze swoim ojcem (byłym policjantem) w bardzo ciężkich warunkach, więc poza nauką w szkole, musi też pracować. Jednak jej życie się zmienia, gdy otrzymuje tajemniczą moc zwaną ESP.

Ciekawym elementem w tejże mandze jest fakt, że postacie z wyglądu przypominają bohaterów z serii Ga-Rei, np. wspomniana Rinka wygląda prawie jak Shizuru Imawano czy Minami Azuma jak Kagura Tsuchimiya. Warto tu też wspomnieć o spin-offie, który łączy te obie serie – Tokyo ESP x Ga-Rei – Shadow Walker.

 

- W serii Ga-Rei często się pojawiają następujące pojęcia (żeby nikogo nie zanudzić, postaram się je opisać jak najkrócej):

 

Sesshouseki – magiczne kamienie, które powstały na wskutek tzw. krystalizacji mocy Dziewięcioogoniastego Lisa, który został pokonany kilkaset lat temu. Ich głównym zadaniem jest niszczenie umysłu nosiciela w zamian za nieograniczoną siłę.

Shikigami – duchy zaklęte w specjalnych, papierowych talizmanach, które wykorzystuje Kyouko Mikado oraz inni członkowie jej rodziny.

Houjitsu – czary, które polegają na wytworzeniu ataku związanego z żywiołami, chociażby ognista kula.

Juugondou – mroczna, taoistyczna magia, która została z czasem zakazana. Shizuru oraz Setsuna są powiązane z tym odłamem czarów.

Naraku – obszar miasmy (rodzaj zaraźliwej mocy) wytworzony przez atak Dziewięcioogoniastego Lisa. Wszystkie istoty znajdujące się na tym terenie stają się duchami (niekoniecznie złymi).

 

- Kagura Tsuchimiya jest moją ulubioną bohaterką w tejże serii, więc pojawiła się w dość znanej PPE’owej notce, czyli w „Dziewczynach Krzycha”.

 

 

No i tak oto dobrnęliśmy do końca kolejnego odcinka tegoż cyklu notek. Mam nadzieję, że pomimo braku opinii innych użytkowników, lekturka się podobała. Dziękuję wszystkim za uwagę i do napisania następnym razem ;)

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +11 -

Oceń profil
+ +109 -
krzychu007
Ranking: 22 Poziom: 71
PD: 45048
REPUTACJA: 28392
Miesięcznik PSX Extreme