SKLEP

doGRYwka

Michał Włodarczyk Michał Włodarczyk 01.06.2013, 15:03
10 koreańskich filmów, które warto znać
8275V

10 koreańskich filmów, które warto znać

Sensacyjniaki robione "od linijki", które od lat serwuje Hollywood, kilka lat temu nakłoniły mnie do tego, by przyjrzeć się bliżej obrazom naszych skośnookich braci. Jako że Japończycy zdecydowanie lepiej czują się w animacji, stolicą azjatyckiego kina został dla mnie Seul. Korzystając z okazji, chciałbym przedstawić Wam dziesięć filmów wyprodukowanych w Korei Południowej, z którymi warto się zapoznać.
Morze Żółte (2010)
 
Polecałem ten nihilistyczny obraz przy okazji swojego pierwszego wpisu w Hyde Parku. "Morze Żółte" opowiada historię Koreańczyka z Północy mieszkającego w Chinach, który zostawiony przez żonę z ogromnym długiem decyduje się przystać na propozycję miejscowego gangstera i udaje się do Seulu, gdzie ma zabić wskazanego człowieka. Na miejscu sprawy bardzo szybko się komplikują...
 
 
Zagadka zbrodni (2003)
 
Trzymający w napięciu thriller, którego akcja rozgrywa się w latach 80. W małej mieścinie grasuje morderca, którego celem są młode kobiety. Przyjeżdża tam młody detektyw z Seulu, dla którego równie ciężkim zadaniem, co złapanie mordercy, okazuje się znalezienie wspólnego języka z miejscowymi funkcjonariuszami, których cała sytuacja wyraźnie przerasta. Pomimo poważnej tematyki i dużej dawki przemocy, film ten posiada w sobie ogromny ładunek czarnego humoru.
 
 
W pogoni (2008)
 
Rewelacyjny debiut reżysera, który w przyszłości nakręci "Morze Żółte". Głównym bohaterem jest były glina, który robi teraz za alfonsa. Od dłuższego czasu znikają jego podopieczne, aż w końcu okazuje się, że ktoś je morduje. Sprawca znany jest od samego początku i szybko trafia do aresztu. Problem polega na tym, że nie ma przeciwko niemu dowodów, a za dwadzieścia cztery godziny będzie mógł opuścić areszt...
 
 
I Saw the Devil (2010)
 
Arcybrutalny film, który opowiada o dwóch mężczyznach. Kyung-chul jest psychopatycznym mordercą, który zabija dla samej tylko przyjemności. Joo-yeon, córka byłego komendanta policji i narzeczona rządowego agenta, zostaje pewnej nocy porwana i brutalnie zgładzona. Jej narzeczony, Soo-Hyun, obiecuje sobie i zamordowanej, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zadać oprawcy ukochanej po tysiąckroć więcej bólu, niż doświadczyła jego narzeczona. Kyung-chul zostaje szybko namierzony i od teraz to on będzie ofiarą w grze, którą rozpocznie z nim agent.
 
 
The Host: Potwór (2006)
 
Niesamowita mieszanka monster movie, dramatu rodzinnego i komedii. Córka lekko opóźnionego mężczyzny pewnego popołudnia zostaje porwana nad rzeką przez potwora, przypominającego skrzyżowanie ryby i krewetki. Na ratunek małej rusza ojciec, jego studiujący brat, siostra - medalistka w łucznictwie, a także dziarski dziadek. Ze śmiechu można spaść z krzesła.
 
 
Bez tchu (2008)
 
Mocny dramat społeczny o postawnym gościu, który specjalizuje się w ściąganiu długów. Facet wstaje każdego dnia o piątej rano i rozpoczyna pracę, przekopując się przez mieszkania patologicznych rodzin, których ojcowie wiszą ludziom pieniądze. Pewnego dnia opluwa młodą dziewczynę, co daje początek wielkiej przyjaźni. Mimo to nie liczcie na happy end...
 
 
Człowiek znikąd (2010)
 
W dużym uproszczeniu powiedziałbym, że wygląda to tak: „Człowiek w ogniu” + „Leon Zawodowiec” x „Uprowadzona” = „Człowiek znikąd” właśnie. Tae-sik wiedzie spokojny żywot jako właściciel lombardu. Jedyna osoba, z którą otrzymuje kontakt, to mała dziewczynka, So-mi, która mieszka obok. Jej uzależniona od narkotyków matka kradnie towar z siedziby handlarzy prochami. Na trop kobiety wpadają właściciele towaru i, torturując ją, odnajdują miejsce przechowywania dragów, a następnie porywają ją wraz z małą So-mi. Tae-sik wkłada spluwę za pas i rusza w miasto, nie zdając sobie nawet sprawy, w jakie miejsce zaprowadzi go misja ratunkowa.
 
 
Nameless Gangster (2012)
 
Odpowiedź Koreańczyków na "Kasyno" Martina Scorsese. Film opowiada o prawdziwych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Busan w 1990 roku, gdy rząd koreański ogłosił walkę z przestępczością. Drobny złodziejaszek Ik-hyeon sprzedaje sporą część przechwyconej heroiny Hyeong-bae, który powiązany jest z yakuzą. Panowie rozpoczynają współpracę, która zaowocuje z czasem powstaniem dużej grupy przestępczej.
 
 
Oldboy (2003)
 
Intrygujący thriller przypominający w swojej konstrukcji i wymowie dramat antyczny, ubrany w barokową wręcz formę. Pewnej nocy przeciętny facet Dae-su zostaje porwany pod budką telefoniczną, a następnie zamknięty na piętnaście lat w pokoju bez wyjścia. Uwolniony po piętnastu wiosnach bohater ma pięć dni, żeby odkryć, kto go uwięził, i dokonać na nim zemsty.
 
 
J.S.A. (2000)
 
Pierwszy duży sukces Park Chan-Wooka, twórcy "Oldboya". Na granicy pomiędzy Koreą Północną i Południową dochodzi do strzelaniny pomiędzy grupą żołnierzy z obu krajów. Major Sophie Jean wysłana zostaje z misją zbadania sprawy. Prawda o wydarzeniach, jakie miały miejsce tamtej nocy, jest jednak prosta i tragiczna.
 
 

Tagi: azja blog filmy

Oceń notkę
+ +1 -

Oceń profil
+ +2 -
Michał Włodarczyk
Ranking: 2021 Poziom: 30
PD: 3965
REPUTACJA: 105
Miesięcznik PSX Extreme