kwadratowy blog

squaresofter
squaresofter squaresofter 03.09.2017, 01:14
Głosowanie na najlepsze RPG-i w historii
1916V

Głosowanie na najlepsze RPG-i w historii

Zax jakiś czas temu informował nas o tym, jakie RPG-i uznali za najlepsze Japończycy. Wpadłem więc na pomysł, żeby podobną zabawę zorganizować wśród tutejszej społeczności. Zapraszam wszystkich zainteresowanych do oddania głosów na najlepsze waszym zdaniem gry z gatunku RPG.

Po co to w ogóle robię? Jest kilka powodów.

Chcę sprawdzić przede wszystkim czy użytkownicy ppe wolą rpgi wyprodukowane w Japonii czy na zachodzie. Sam jestem wielkim miłośnikiem tych pierwszych, ale to nie znaczy, że nie miałem nigdy styczności z tymi drugimi. Po nazwie mojego nicku łatwo wywnioskować, które lubię najbardziej ze wszystkich, ale to o niczym nie świadczy. Mój głos w tym głosowaniu znaczy tyle co wasz.

Możecie wybrać łącznie 20 gier z tego gatunku, gdzie gra z pierwszego miejsca otrzyma 20 punktów a ta z dwudziestego tylko jeden. Za głos ważny uznaję nawet jeden tytuł. Możecie wymieniać gry tylko i wyłącznie z jednej serii. Jeśli chcecie wymienić 20 gier z cyklu Final Fantasy, 20 gier z Pokemonami lub wszystkie Fallouty lub rpgi BioWare'u nie zamierzam Wam tego utrudniać.

Co więcej, nie ograniczajmy się w tym głosowaniu do jrpgów turowych lub crpgów opartych o system Dungeons & Dragons. Za rpgi uznaję każdy tytuł o odgrywaniu jakiejś roli, gry nastawione na fabułę, ale również podgatunki rpg takie jak rpgi taktyczne lub miksty gatunkowe łączące przykładowo skradanki, tpsy lub fpsy z gatunkiem rpg.

Przedstawię teraz listę swoich ulubionych rpgów.

1.Final Fantasy X (PS2)

Tytuł, przy którym spędziłem najwięcej czasu w całym swoim życiu. Dzięki FFX poznałem serię swojego życia i pokochałem jrpgi. Ostatnia część Final Fantasy wyprodukowana przez Squaresoft, czyli firmę niedoścignioną niegdyś na poletku gatunku jrpg. Piękna, wielowątkowa i poruszająca historia o przywoływaczce aeonów i jej strażnikach, którzy wyruszają w pielgrzymkę mającą na celu zgładzić raz na zawsze zło zagrażające całej Spirze. 


2.Skies of Arcadia (DC)

Wspaniała przygoda o podniebnych piratach, którzy nade wszystko cenią sobie wolność, uwielbiają odkrywać nowe lądy i dawać łupnia złemu Imperium w przestworzach. W Skies of Arcadii nie tylko staniemy się największymi odkrywcami na świecie, ale też stoczymy niejeden bój na pokładzie naszego statku pływającego w chmurach oraz zezłomujemy wrogo nastawione do nas jednostki latające za pomocą potężnego działa harpunowego.


3.Parasite Eve (PSone)

Jedno z najlepszych połączeń survival horroru i jroga, okraszone wspaniałą muzyką Yoko Shimomury, którego akcja rozpoczyna się w Nowym Jorku w Wigilię. Główną bohaterką jest śliczna policjantka Aya Brea, która uwielbia chodzić na randki do opery. Nic jednak nie jest w stanie przygotować jej na koszmar, jaki tam przeżyje. 


4.Xenogears (PSone)

Jrpg z jednym z najlepszych twistów fabularnych w historii, w którym w ręce gracza oddano pod kontrolę ogromne mechy, czyli tytułowe Xenogearsy. Fascynująca opowieść o poszukiwaniu prawdziwego ja. Jej autorem jest Tetsuya Takahashi a za muzykę odpowiada Yasunori Mitsuda.


5.Chrono Trigger (PSone)

Jrpg o podróżach w czasie, który wyprzedził nawet samą Okarynę Czasu. Projekty postaci stworzył do niego Akira Toriyama, bardziej znany z pracy przy Dragon Ballu. Muzyka to wspólny popis Nobuo Uematsu i Yoshinoriego Mitsudy. W CT możemy udać się do czasów prehistorycznych, średniowiecza, współczesności oraz do przyszłości. 


6.Vagrant Story (PSone)Największymi zaletami Vagrant Story jest jego ciężki klimat, zaskakująca jak na dungeon crawlera fabuła, ze świetnie przedstawionymi głównymi bohaterami, nastrojowa i potrafiąca zjeżyć włos na skórze muzyka Hitoshiego Sakimoto oraz system walki wymagający od gracza doskonałego wyczucia czasu.


7.Xenoblade Chronicles (Wii)

Na generacji, na której wszyscy zgodnie stwierdzili, że japońska myśl developerska umarła a jrpgi nigdy nie będą tak dobre jak kiedyś pojawił się tytuł, który przypomniał niejednemu graczowi wszystko to, za co pokochaliśmy ten gatunek gier. Doskonale zrealizowane skrzyżowanie najlepszych japońskich gier takich jak FFXII, Shadow of the Colossus oraz Persona. 


8.Wiedźmin 3: Dziki Gon (PS4)

Epicka przygoda zabójcy potworów, Geralta, który poszukuje młodej dziewczyny imieniem Ciri, pełna odniesień do polskiej kultury oraz popkultury, tej naszej oraz tej zachodniej. Oprócz podstawowej wersji gry, która spokojnie wystarczy na 200 godzin gra doczekała się też dwóch dodatków. W jednym z nich poznamy tragiczną historię pewnego szlachcica a w drugim zanurzymy się w baśniowy świat Toussaint.


9.Demon's Souls (PS3)

Japoński hack'n'slash, który z małych i płaczliwych chłopców robił prawdziwych mężczyzn z jajami taki wielkimi, że nie straszne im były smoki, Flamelurkery, czy fałszywi królowie. Niezwykle wyśrubowany poziom trudności, multiplayer wzorowany na Diablo II, który pozwalał na wspólne eskapady z innymi graczami, na ich zabijanie a nawet na wcielenie się w rolę bosa. Demon's Souls charakteryzowały zasady rozgrywki, które bezlitośnie każą graczy za jego śmierć, odbierając mu połowę życia po niepowodzeniach.


10.Jade Empire (Xbox)

Jedna z najwspanialszych zachodnich produkcji, która w wyjątkowy sposób ukazała klimat Dalekiego Wschodu. Na uwagę w Jade Empire zasługuje orientalna muzyka skomponowana przez Jack Walla oraz system walki opierający się na sztukach walki oraz transformacjach bojowych w potężne zwierzęta.

Tagi: top20 najlepszych rpgów w historii

Przejdź do strony
Oceń notkę
+ +37 -

W co gracie w weekend?
Oceń profil
+ +222 -
squaresofter
Ranking: 12 Poziom: 82
PD: 69773
REPUTACJA: 66100