kwadratowy blog

squaresofter

squaresofter squaresofter 03.07.2013, 13:45
Muzyczny Kącik Squaresoftera #3 Zamczyskowaniowa tęsknota i nie tylko
376V

Muzyczny Kącik Squaresoftera #3 Zamczyskowaniowa tęsknota i nie tylko

  Wracam do Was z nowym kącikiem po dłuższej nieobecności. Długo zastanawiałem się nad kolejnymi utworami, które powinienem teraz wybrać. Miałem różne plany odnośnie trzeciej odsłony kącika. Życie jednak napisało własny scenariusz. Tęsknota za pewną Castlevanią okazała się zbyt silna. Niniejszy cykl muzyczny  dedykuję również Czarnemu Ivo, który dopytywał się mnie ostatnio, kiedy wrzucę nowe kawałki na bloga.

  

  Na pierwszy ogień idą dwa utwory z Castlevanii: Circle of the Moon (Game Boy Advance, 2001r.) autorstwa Sotaro Tojimy oraz Hiroshiego Mitsuoki. Pierwszy, Clockwork Mansion, lubię ze względu na jego zmienne tempo. Zaczyna się powoli, by w pewnym momencie gwałtownie przyśpieszyć.

Drugi zaś, Repose of Souls, jest ukoronowaniem tej świetnej produkcji. Slyszałem ten ending parę razy przechodząc grę, ale tak bywa, jak coś tak wciąga.

 

  Czas pożegnać się z tą zasłużoną serią a pomoże nam w tym kawałek Hail from the Past z Castlevanii: Portrait of Ruin (NDS, 2007r.), który został skomponowany przez Michiru Yamane oraz Yuzo Koshiro.

 

  Nie samymi Castlevaniami jednak człowiek żyje. Moje kolejne propozycje są ośmiobitowe. Nigdy nie lubiłem takiej muzyki, bo z góry narzuca konieczność stosowania uproszczeń przez kompozytorów. Dziwna argumentacja, co nie? Przecież w muzyce powinno się liczyć tylko to, czy wpada nam w ucho, czy nie. Sprawdźmy zatem trzy kolejne kawałki i oceńmy.

 

  Na początek wybrałem ośmiobitową wersję jednego z moich ulubionych utworów ze Skies of Arcadii (Dreamcast, 2001r. oraz wersja Legends na GameCube'a, 2003r.). Autorem tego remiksu Yafutoma Dawn jest FigureOfTragedy, utalentowany człowiek.

O, widzę, że Aice się spodobało.

 

 

  A teraz przenieśmy się do ośmiobitowej Ryoshimy razem z Amaterasu i Issunem z Okami (PS2, 2007r.; Wii, 2008r.; PS3, 2012r.). Niestety nie wiem, kiedy wyszła wersja na NESa oraz tego, kto jest autorem tej wersji utworu Ryoshima Plains.

 

 

  Moją ostatnią ośmiobitową propozycją jest kompozycja Barry'ego Leitcha zatytułowana "Bootup". Pochodzi z gry Lotus Turbo Challenge 2 (Amiga, Atari ST, Acorn Archimedes, Sega Mega Drive, 1991r.). Nigdy w nią nie grałem, ale mój kolega użył tego argumentu w naszej rozmowie o muzyce ośmiobitowej. Po wysluchaniu tego kawałka zmieniłem trochę podejście do dyskutowanej przez nas kwestii.

 

  Na koniec naszego dzisiejszego wspólnego słuchania mam dla Was muzykę z XCOM: Enemy Unknown (PS3 i X360, 2012r.). Napisał ją Michael McCann, znany pewnie niektórym z Deus Ex: Human Revolution.

Tagi:

Oceń notkę
+ +1 -

W co gracie w weekend?
Oceń profil
+ +221 -
squaresofter
Ranking: 15 Poziom: 82
PD: 69773
REPUTACJA: 65492