ReDaaktorskie Odchyły

Pisane w kokpicie mecha

Daaku Daaku 14.12.2014, 20:36
eRPeGowy Przegląd Tygodnia #51 - KARCZMA
6090V

eRPeGowy Przegląd Tygodnia #51 - KARCZMA

Odliczanie od 49 w dół, i tak aż do setki.

 

W zeszłym tygodniu tak dowaliliśmy z zawartością ("50" w tytule zobowiązuje), że zabrakło nam konkretnych petard do aktualnej odsłony, no coś takiego! Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - dzięki chwilowemu rozprężeniu znajdziecie poniżej newsy na podstawie Gematsu, Twittera, kanałów YouTube, a nawet (tfu!) Facebooka. Do tego tradycyjnie newsy od Affika, Piguła dla odmiany mojego autorstwa (Darki też mają życia) i Piecyk podesłany przez Dario - niestety bez kącika nienawiści, bo "święta idą", też mi wytłumaczenie...

Zapraszam do lektury. Tego nie znajdziesz na głównej!

 

Daaku

 

 

1. Niecały tydzień temu zapowiadaliśmy livestreama prowadzonego przez Square-Enix, a poświęconego nadchodzącemu Bravely Second. Chyba najważniejszym jego elementem (poza przesunięciem daty premiery...) było zaanonsowanie nowego zawodu - Cat Master. Na szerszy jego opis będziemy musieli poczekać aż do ukazania się kolejnego numeru GanGan Comics (jeden z periodyków upubliczniających nowe wieści o grach S-E), więc na razie pozostaje nam niewielka grafika przedstawiająca Asterisk Holdera oraz strój Magnolii dla tej klasy.

 

...a także lepszej jakości screenshota prezentującego głównego złego gry, Lorda Obliviona wraz ze swoją wróżką. 

 

Kolejnym elementem audycji był materiał wideo skupiający się na prezentacji już poznanych członków drużyny: Magnolii Arche, Yu Zeonelcii, Jeana Engarde i Nikolaia Nikolanikova. Największym zaskoczeniem tego "bezpiecznego" zwiastuna są słowa "Wróciłem, Agnes" wypowiadane głosem... Tiza z Bravely Default.

 

Na Square-Enix e-Store dostępna ma być edycja kolekcjonerska gry. W jej skład - zapakowane w gustowne czarne pudło - mają wchodzić pudełko z grą, figurka Pope Agnes, mini-soundtrack na data CD, notes, opowiadanie Bravely Default 200 Years Later: Shrine Maiden of the Wind Edea Oblige, gumowa zaczepka na telefon Magnolii oraz kod na cyfrową zawartość dodatkową. Jego cena ma wynieść 14.800 jen.

 

Samych zaczepek na telefon będzie więcej - Square-Enix oferować będzie na sprzedaż zestawy 10 takich zawieszek we wzorach Agnes, Tiza, Edei, Ringabella, Airy, Agnes w stroju kapłanki, Alternisa Dima, Praline a la Mode, Lestera DeRosso oraz sekretnym - Agnes w dodatkowym stroju. Kupując całość w Kotobukiya do kompletu dojdzie nam także jedenasta zawieszka Edei w legendarnym Bravo Bikini. Całość ma trafić do sprzedaży w lutym 2015 i kosztować 6.480 jen.

 
Bravely Second wyjdzie na 3DSa 23 kwietnia 2015 r. Na japońskim eShopie jest już do pobrania demo produkcji z własną linią fabularną.

Źródła 1, 2, 3, 4, 5

 

 

2. Jednym z elementów wyróżniających Disgaea 5 od poprzednich odsłon (poza obiecaną setką przeciwników na ekranie) jest system Revenge. Zakłada on przyrost statystyk postaci, ilekroć jej towarzysz broni zostanie ranny lub zabity. Ale uwaga, Revenge zapełnia się dla obu stron konfliktu! Pełny tutorial na ten temat przeprowadza Serafina.

 

Dla wzrokowców i nieznających japońskiego bardziej obrazowe będzie chyba wyjaśnienie za pomocą... obrazków właśnie. Zwróćcie uwagę na zmieniające się statystyki i pamiętajcie, że a) na wyższych poziomach doświadczenia przyrost ten będzie bardziej widoczny oraz b) będzie on miał miejsce wielokrotnie podczas każdej potyczki.

 

 

NIS udostępniło także (podejrzewam, że pierwszy z wielu) zwiastunów prezentujących głównie postacie z historii. Na pierwszy ogień poszedł Dragonewt, Killia.

 

Disgaea 5 nawiedzi PlayStation 4 26 marca w Japonii.

Źródło 1, 2

 

 

3. Również tutaj tekstu będzie niewiele... Atlus opublikował materiały prezentujące cztery ze startowych klas, jakie będą mieli do wyboru gracze w Etrian Mystery Dungeon, nowej odsłonie serii z elementami zapożyczonymi z seri Mystery Dungeon

 

Landsknecht - główni damage dealerzy serii. Ich ataki fizyczne mają duże pole rażenia, a umiejętności grupy Link pozwalają członkom drużyny na dodatkowe ataki z atrybutami żywiołów.

 

Fortress - ciężko opancerzona klasa tanków. Głównymi atrybutami Fortressa jest zdolność skupiania na siebie uwagi przeciwników lub wręcz przyciągania ich od siebie. 

 

Runemaster - naczelny mag serii. Specjalizuje się w czarach elementarnych o różnym polu rażenia i szansie na inną anomalię statusu. Z uwagi na niskie HP najlepiej trzymać go na tyłach.

 

Medic - podstawowi healerzy. Ich uleczenia mają spory zasięg, a do wachlarza ich zdolności zaliczyć można też nakładanie negatywnych statusów na przeciwników i pozytywnych na członków drużyny.

 

Etrian Mystery Dungeon ma zostać wydany w Ameryce na wiosnę 2015, platformą docelową będzie 3DS.

Źródło

 

 

4. Jest to ostatni duży news o Shining Resonance - gra premierę w Japonii (11 grudnia) ma już za sobą. Dzisiaj skupimy się na postaci Marion oraz pewnym ciekawym rozwiązaniu w systemie walki.

 

Marion Lu Shila

Klasa: Cannoneer

Broń: Dragon Eye Cannon Barmonium

Szkoły magii: lecząca, wspomagająca

 

Marion jest-siostrą-bliźniaczką Eta, a oboje zaliczają się do eksperymentu "żywych broni" prowadzonego prze naukowca Joachima w Geilritz Prison. Wszczepione w dziewczynę lewe smocze oko pozwala jej wykorzystywać pełen potencjał Smoczego Działa - podczas walki może wykonywać salwy szerokiego wachlarza czarów. 

 

Wspomnianym rozwiązaniem bitewnym jest stan, w jaki może przejść smocza forma Irvana, Kouryuu. Podczas tzw. Progressive Form Kouryuu skupia się głównie na walce pazurami, inaczej jednak sprawa wygląda po przejściu w Awakened Form - podstawową formą ataku stają się wyziewy o dużej sile rażenia. W tym stanie wzmocnione zostają więzy z obecnymi w drużynie Dragonerami - łatwiej jest wtedy wykonać Resonance, koszt MP i czas rzucania czarów spada, a efekty tuningu broni zostają wzmocnione. Jeszcze lepiej jest podczas BAND Performance - Kouryuu staje się nieśmiertelny, każdy jego atak wywołuje Break (przebicie obrony przeciwnika), a pod sam koniec spektaklu wykonuje on potężny, kooperacyjny atak z postacią na pozycji dyrygenta.

 

Możecie także rzucić okiem na telewizyjny zwiastun gry.

 

Dla tych, którym mimo wszystko ciągle mało materiałów z gry - wiem, że nie jestem w tym sam - na oficjalnym kanale SEGI czeka zestaw skrawków gameplayu w pięciu rozdziałach
(1, 2, 3, 4, 5).

Źródło 12, 3

 

 

5. NIS America do spółki z Koei Tecmo Games wypuści na rynek edycję limitowaną Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea. W skład zestawu, poza grą na PS3, wchodzić ma artbook w twardej oprawie, płyta ze ścieżką dźwiękową oraz plakat o wymiarach 40x60cm, a to wszystko zamknięte w stylizowanym pudełku. Limitka ma kosztować 64.99$, a zamawiać można ją ze strony  NISA Online Store.

 

 

Koei Tecmo Games opublikowało także anglojęzyczny zwiastun do gry. Całe szczęście potwierdzono, że na płycie z grą poza zrozumiałym dla nas angielskim dubbingiem znajdą się także oryginalne, japońskie głosy.

Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea ukaże się w Europie 13 marca na PS3.

Źródło 1, 2

 

 

6. Wysłannik Rice Digital obserwował przez dłuższy czas twitterowe konto niszowego wydawcy gier PQube i dokonał niecodziennego odkrycia. O ile wyrwane z kontekstu cytaty, zdjęcia starego telewizora CRT czy komputera IMB 5100 fani można było skojarzyć jako odniesienia do anime Steins;Gate, tak już kolejne posty o treści "Nadchodzi, CZUJĘ TO", "Dostałem SMSa z 2015 r." i "Wyobrażasz sobie wygodniejszą pozycję do grania w nowele graficzne?" nie zostawiają wątpliwości...

Steins;Gate. Konsole. 2015. El Psy Congroo.

 

Źródło (dzięki, @akolita!)

 

 

7. Portale społecznościowe to zło konieczne naszych czasów, ale w tym przypadku można chyba przymknąć na to oko. Facebookowy kanał Monster Hunter od jakiegoś czasu wykonywał grafiki maskotek serii - świnki Poogie i kota Palicoe - w oparciu o narodowości gildiowych graczy, a w komentarzach można było zostawiać sugestie i prośby o kolejne państwa na liście. No i doczekaliśmy się - seria doczekała się symbolicznego akcentu, zamykając oba zwierzaki w zbrojach polskiej husarii i uzbrajając je w wielgaśne... pączki. Widocznie słynne papieskie kremówki rodem z Wadowic były względem autorów za mało stereotypowe ;)

Źródło

 

 

8. Podczas wczorajszego livestreamu uświetniającego 25-lecie serii SaGa, Square-Enix zapowiedziało dwie gry z tego uniwersum. Pierwszą z nich jest projekt o roboczym tytule SaGa 2015, o którym wiadomo tylko tyle, że zmierza na PS Vitę. Imperial SaGa ma być z kolei przeglądarkową grą single-player RPG osadzoną w świecie poprzednich odsłon, choć opowiadać ma nową historię obejmującą nowe postacie. Na dzień dzisiejszy brak dalszych szczegółów dotyczących projektu, wiadomo tylko o półbogini Adele i jej wyborze między siłami światła i mroku".

Firma zarezerwowała także na terenie Japonii nazwę "SaGa Asterism".

 

SaGa 2015 jest w produkcji na PlayStation Vitę. Imperial SaGa jest w produkcji na PC.

Źródło 1, 2, 3

 

 

9. Strea i Argo, których mieliśmy poznać w Sword Art Online: Hollow Fragment powrócą również w Lost Song. Ta pierwsza będzie gnomem, z kolei Argo będzie należał do rasy o nazwie Cait Sith. Wiadomo również, że będzie on walczył bronią białą. Nie wiadomo, jak wygląda sytuacja w wypadku Strei, ale prawdopodobnie jako broń wykorzysta podwójny miecz. Mamy okazję zobaczyć ich w akcji - screeny w galerii.
 
Jak wiadomo, gra ma dać nam więcej wolności, co dość dobrze pokazuje poniższy trailer.
 
 
Filmik zaczyna się małym przedstawieniem Alfheim Online, VMMORPG w którym gra będzie miała miejsce. Wiadomo, że będziemy walczyć z licznymi przeciwnikami w powietrzu, ale zwyczajne walki naziemne również będą miały miejsce. Nie wiemy zbyt wiele o fabule, ale wiemy, że Kirito, Leafa, Silca, Lisabeth, Sinon, Philia, Strea i Argo będą postaciami, które będą miały znaczenie dla fabuły gry.  Scenariusz będzie mniej poważny ze względu na brak permadeath w grze.
 
Sword Art Online: Lost Song ukaże się 26 marca w Japonii na PS3.
 
Źródło 1, 2, 3
 
 
 
10. Rose to żywotna i szczęśliwa dziewczyna, która ma głęboką relację z Seraphami. Gdy dołączy ona do naszej grupy, podobnie jak Sorey, będzie w stanie łączyć się z Seraphami za pomocą umiejętności Kamui. Mimo, że jej standardowa broń to dwa noże, zmieni się ona przy fuzji.
 
Jest ona przywódczynią gildii o nazwie "Wagtail's Wind" i mamy okazję poznać kilka osobistości z niej. Ich imiona to Rosche, Aiguille, En Fil i En Termets, ale mogą się one zmienić przy lokalizacji.
 
Tales of Zestiria ukaże się 22 stycznia na PS3 w Japonii.
 
 
 
 
11. Nick O'Leary, specjalista od PR Bandai Namco wypowiedział się na temat lokalizacji niszowych i słabo sprzedających się serii, jak na przykład Tales of czy Sword Art Online. Jak zawsze, jest to dbanie o dobro rynku. O'Leary powiedział, że tak naprawdę nic się nie zmieniło - wciąż słuchają fanów, którzy chcą te gry, a oni je dają. Przynosi to zyski. Tales of Xillia jest drugim najlepiej sprzedającym się tytułem z serii, a seria SAO "sprzedaje się lepiej niż mówią prognozy".
 
Dostaliśmy odpowiedź, skąd to nagłe otworzenie się na fanów. Wszystko dzięki cyfrowej dystrybucji - jeśli wiedzą, że produkcja sprzeda się na tyle słabo, że nie opłaca się jej wydawać pudełkowo, mówią "Wrzućcie to na PSN". W ten sposób dostaliśmy np. One Piece: Pirate Warriors 2.
 
O'Leary powiedział również, że grał we wszystkie tytuły z serii Idolmaster. Gra, mimo, że nigdy nie wyszła poza Japonię i nie ma takiego zamiaru, ale PRowiec powiedział, że jakby się zapytać go kilka lat temu, czy Project X Zone wyjdzie w USA i Europie powiedziałby stanowcze nie. Dodał potem, żeby nigdy nie mówić nigdy.
 

 

 

eRPeGowa Piguła

 

1. Premiera Hyperdimension Neptunia Re;Birth 2: Sisters Generation (PSV) zostanie lekko przetasowana. Idea Factory International wersję cyfrową gry wyda w Europie 6 lutego 2015, a tydzień później (11 lutego) w sklepach znajdziemy także wersję pudełkową. Gra ma być kompatybilna z PlayStation TV.

Źródło 1, 2

 

2. Bandai Namco ogłosiło, że podczas odbywającego się w dn. 20-21 grudnia w Japonii festiwalu Jump Festa 2015 udostępniona zostanie grywalna wersja Digimon Story: Cyber Sleuth.

Źródło

 

3. Niemieckie USK przyznało kategorie wiekowe dwóm niespodziewanym składankom: Hyperdimension Neptunia Hypercollection oraz The Arland Trilogy, zmierzającym podobno na PS3. Poproszone przez Gematsu o komentarz NIS America (widniejący jako wydawca przy obu oznaczeniach) zapowiedział przyjrzenie się sprawie. 

Źródło

 

4. W wywiadzie dla Dengeki PlayStation ojciec serii SaGa, Akitoshi Kawazu, potwierdził rozpoczęcie prac nad nową odsłoną serii. Więcej szczegółów mamy dowiedzieć się podczas planowanego na 14 grudnia streamu NicoNico.

Źródło

 

5. W tym samym periodyku wypowiedział się także twórca serii Drakengard oraz Niera, Taro Yoko - on także pracuje nad jakimś nowym projektem, ale na dzień dzisiejszy nie może niczego zdradzić.

Źródło

 

6. Yokai Watch 2: Headliner (3DS) - trzecia wersja Yokai Watch 2 - tuż przed premierą w Japonii 13 grudnia doczekała się ponad miliona preorderów. Sprzedawany wcześniej w wersjach Head i Founder tytuł sprzedał się tam do tego czasu w liczbie ponad 3 milionów egzemplarzy.

Źródło

 

7. 17 grudnia na japońskiej Virtual Console dla Wii U pojawi się Mega Man Battle Network 3 w wersjach White, Blue i Black (ta ostatnia - z dodatkową zawartością i naprawionymi bugami - ukazała się tylko w Japonii). Capcom potwierdził, że tytuły te pojawią się później także na Zachodzie.

Źródło

 

8. Na iOSa w Japonii ukazał się już Dragon Quest V: Hand of the Heavenly Bride. (cena 1.000 jen). Ten port DSowego remake'a wzbogacony został m.in. o nową postać Deborę, opcje quicksave i 5 szybkości prowadzenia walki. 

Źródło

 

9. 5 lutego w Japonii odbędzie się koncert Persona Super Live 2015 in Nippon Budokan: Night of the Phantom, podczas którego śmietanka wykonawców (w tym kompozytor serii, Shoji Meguro) odegra kawałki znane z Persony 3/4. Na grafice promującej wydarzenie obok Minato i Yu widnieją także plecy protagonisty Persony 5, możliwe więc, że usłyszymy (dosłownie) coś nowego odnośnie nowej odsłony gry.

Źródło

 

10. Na forach Capcom Unity pojawił się zestaw ciekawych infografik prezentujących rzeczywiste rozmiary największych, nie tylko pod względem kubatury, drapieżników spotykanych w Monster Hunter 4 Ultimate. Wszystkie znajdziecie w naszej galerii.

Źródło

 

11. Tygodnik Famitsu zapowiedział więcej szczegółów mającego premierę już 18 grudnia Final Fantasy Explorers. Chodzi tu o nowego Strażnika Kryształu - Phoenixa oraz dwie nowe klasy postaci: Freelancer oraz Sage. Grafiki oraz szersze opisy powinny pojawić się w następnym "Przeglądzie".

Źródło

 

12. 9 grudnia pojawił się nowy patch 2.45 do Final Fantasy XIV: A Realm Reborn. Jego głównymi zmianami było wzmocnienie stosunkowo niepopularnej klasy Lancera (zniwelowanie wymaganego pozycjonowania i podniesienie obrażeń głównych skilli) oraz osłabienie niedawno dodanych Rogue/Ninja (ograniczenie dodatkowych obrażeń od statusów i nieznaczne podniesienie kosztów TP). Pełny spis zmian znajdziecie tutaj.

Źródło

 

13. Swojego patcha doczekało się także stareńkie Final Fantasy XI - dodanych zostało więcej questów obracających się wkoło legendy Wiedźm z Blakckthorn Coven, a większość broni jednoręcznych doczekało się rebalansu celności i skilli. Pełny spis zmian tutaj

Źródło

 

 

eRPeGowy Piecyk

 

1. Ostatnio poinformowałem was, że inXile bierze się za nowy tytuł. Teraz wiemy troszkę więcej na ten temat. Otóż zostały zarejestrowane dwa znaki handlowe Van Buren i Meantime. Niby typowe, ale podobna sytuacja miała miejsce przy okazji nowego Tormenta. Ciekawe ilu fanów F3 wie co to Van Buren? Pewnie wszyscy. Tym, którzy nie są fanami już tłumaczę. Otóż jest to nazwa robocza dla Fallouta 3, którego wtedy tworzyło Black Isle Studios. Niestety w wyniku bankructwa Interplay prace musiały zostać przerwane. Teraz wiele wskazuję, że gra może powrócić. Z kolei Meantime miało być kontynuacją pierwszego Wasteland, gra była ukończona w 75%, ale krach 8-bitowych komputerów spowodował, że gra została anulowana. Z opisu fabuły wynika, że to całkiem ciekawa produkcja. Grupa historycznych postaci podróżuje w czasie, żeby naprawić szkody wyrządzone przez inna grupę. Brałbym w ciemno.
 
 
 
 
2. Dobra wiadomość do wszystkich czytających piecyk i znających język chiński. Na rynek chiński zapowiedziano Bordelands Online. Klasycznie dla tej serii do wyboru dostaniemy cztery klasy postaci: Mercenary (żołnierz stawiający wieżyczkę), Firecharming (przyzywająca ognistego ptaka), Dragon (preferujący walkę wręcz) i Windhunter (snajper). Gra ukaże się na PC i urządzeniach mobilnych. Na razie nie ma planów wydania na zachodzie. Beta testy ruszą w 2015 roku.
 
 
 
 
3. Starsi gracze mogę zapewne kojarzyć produkcję o nazwie Strife. Dla tych, którzy nie wiedzą co to, już tłumaczę. Otóż jest to połączenie RPG i FPS z roku 1996. Gra doczekała się remastera z podtytułem Veteran Editon. Remaster unowocześni graficznie tą leciwą produkcję. Tytuł jest dostępny na Steamie, a za parę tygodniu pojawi się na GOG-u.
 
 
 
 
4. Wszyscy zainteresowani mogą już bawić się najnowszym rozszerzeniem do Star Wars: The Old Republic, czyli The Shadow of Revan.
 
 
 
 
5. Nową zawartość otrzyma również EVE Online. Rhea, bo tak się nazywa to rozszerzenie dostało swój trailer, ale wrzucę tu "This is EVE" jak dla mnie majstersztyk.
 
 
 
 
6. Enter the Gungeon to gra z gatunku dungeon crawler. Jednak zamiast oddawać nam do dyspozycji miecze czy łuki (nuda!) dostaniemy do ręki gnata. Gra ukaże się na PC i PS4.
 
 
 
 
7. Y2K to RPG w stylu japońskim. Główny bohater to hipster, są misie panda. Lepiej niech przemówi filmik.
 
 
 
8. Mount & Blade: Warband - Viking Conquest jest już dostępny.
 
 
9. Raven's Cry opóźniony po raz wtóry. Obecnie z 16 grudnia zrobił się 26 stycznia 2015. 
 

 

 

eRPeGowa Kinoteka

 

1. Nowe stroje w Atelier Escha & Logy Plus (22 stycznia/Japonia, PSV):

Źródło 1, 2

 

2. Anglojęzyczny zwiastun Devil Survivor 2: Break Record (początek 2015, 3DS), a także ciąg dalszy przedstawienia postaci, tym razem Jungo Torii, Airi Ban i Ronaldo Kuriki:

Źródło 1, 2

 

3. Wprowadzenie do Neptunification - eventu dostępnego w pierwszym wypuszczanym na rynek rzucie Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3 V Century (18 grudnia/Japonia, PSV):

Źródło

 

 

eRPeGowa Rozkładówka

 

Wstrzymywałem się od dodawania do Rozkładówki panien ubranych w stroje Św. Mikołaja, ale po luźnej wymianie zdań z Darkiem, który stwierdził, że Święta zaczynają się wraz z emisją "Kevina" na Polsacie, stwierdziłem że nie ma co się ociągać.

Obiecałem wrócić do twórczości Yujiego Himukaia i proszę - do materiału prezentującego klasę Fortress w Etrian Mystery Dungeon dobieram Fortresskę z Etrian Odyssey IV. Zwróćcie uwagę na bogactwo szczegółów, z jakimi oddany został ekwipunek: cieniowanie na klamrach, rysy na rękawicy, faktura materiału... Niewielu rysowników przykłada taką wagę do żelastwa, woląc skupić się na ocierającej się o sci-fi fryzurze głównego bohatera albo jego rysach twarzy, która i tak będzie w grze pokryta jednolitą teksturą.

 

W związku z mnogością materiałów z Bravely Second zmuszony jestem wstawić tutaj Agnes Oblige z Bravely Default - "zmuszony", bo zalew livestreamów i zwiastunów odnośnie gry w żadnym przypadku nie przekłada się na liczbę oficjalnych artów głównej bohaterki, Magnolii, ani żadnej innej kobiecej postaci, że wspomnę o obecnej już raz na naszych łamach Amy Matchlock z asteriskiem Tomahawk. Słyszycie, Square-Enix? Chcę więcej artów!

 

A na zakończenie w ramach podtrzymania świątecznej atmosfery - Iffy z  serii Hyperdimension Neptunia. O Tsunako napiszę wam przy innej okazji.

 

Do następnej odsłony!

Tagi: jrpg karczma przegląd rozkładówka rpg

Oceń notkę
+ +25 -

SW-7888-0046-7787
Oceń profil
+ +244 -
Daaku
Ranking: 2 Poziom: 95
PD: 106049
REPUTACJA: 85696