ReDaaktorskie Odchyły

Pisane w kokpicie mecha

Daaku Daaku 11.08.2014, 23:30
eRPeGowy przegląd tygodnia #35 - KARCZMA
1399V

eRPeGowy przegląd tygodnia #35 - KARCZMA

Dobrze, że "eRPeGowy Przegląd" nie jest "eRPeGowymPrzeglądem Niedzielnym", bo mielibyśmy z Darkiem duże nieprzyjemności ;) Trzydziesta - o mój boże! - piąta porcja nowinek i zapowiedzi z gatunku RPG przed wami!

 

W tym tygodniu znowu najwięcej przeczytacie o silnie promowanym Monster Hunter 4 Ultimate, Pokemonach i Tales of Zestiria, ale obok stałych bywalców Przeglądu pojawią się także nowe nabytki, które zadowolą zarówno posiadaczy Vity, jak i 3DSa. @Vulcan Raven niech lepiej nawet nie przewija dalej, bo masa grafik i dużo szersza Kinoteka wysadzi mu router!

Zapraszamy do lektury.

 

1. Wydaje się to niebywałe w skali serii, ale wygląda na to, że Monster Hunter 4 Ultimate doczeka się... fabuły! Po zwyczajowej pogoni za Gore Magalą przy okazji misji Hi-Rank w Monster Hunter 4, MH4U wprowadza G-Rank - zestaw misji o najwyższym poziomie trudności, w którym akcja skupiać będzie się na Lead Hunters. Jest to współpracująca z gildią grupa elitarnych łowców, wykonujących misje nidostępne zwykłemu śmiertelnikowi. Liderem tej "Drużyny A Monster Huntera" jest mruk używający Dual Blades, głównym taktykiem jest gunnerka, tarczą - wzbudzający wszechobecny szacunek Lancer-weteran, a nowym nabytkiem - wszechstronnie uzdolniony "świeżak" o przyjaznym usposobieniu, dzierżący miecz i tarczę. Skład ekipy zamykają Wyverian Wholesome Dealer, mogący podwyższać dostępne ograniczenia na niektóre przedmioty oraz wymieniać materiały, oraz wędrowny Felyne Chef, który przywróci znaną z odsłony Tri, dającej przeróżne bonusy na misję kocią kuchnię. 

 

 

Nowy numer Famitsu przyniósł nowe szczegóły odnośnie dodatkowych funkcji, jakich doczekają się w systemie bronie Charge Blade, Dual Blades i Heavy Bowgun. Debiutujące w Monster Hunter 4 Charge Blade pozwala nam przełączać broń w formy miecza i topora, a doczeka się ono pchnięcia tarczą (w Sword Mode) i potężnego ataku obrotowego (w Axe Mode). Przechodząc w Archdemon Mode podczas dzierżenia Dual Blades, będziemy w stanie wykonywać ataki końcowe w serii, i to bez zwyczajowego opóźnienia między nimi. Natomiast Heavy Bowuny (ale tylko te o rzadkości 6 gwiazdek wzwyż) będą w stanie emulować Wyvern Fire - potężną technikę shellingu znaną wcześniej tylko użytkownikom Gunlancy.

 

 

Seria świętuje w tym roku swoje dziesięciolecie, dlatego też na Monster Hunter 10th Anniversary Expo Capcom zaprezentowało materiał video oprowadzający nas po całym, spotykanym na przestrzeni kolejnych serii, bestiariuszu. Dla weteranów - szczypta nostalgii, dla nowicjuszy - lekcja historii i dowód złożoności fauny MH.

 

 

Kolejny materiał od Capcomu to w zasadzie muzyczny teledysk, a nie zwiastun - "Song of the Cornerstone" promujący śpiewaczkę z Monster Hunter 4 Ultimate.

 

 

I jeszcze jeden, tym razem ukazujący kolaborację między Capcomem i Sony, czego owocem ma być obecność ekwipunku nawiązującego do Doko Demo Issyo. Toro i Kuro w Monster Hunter Frontier G spotkamy z okazji 15-lecia ich serii.

Monster Hunter 4 Ultimate doczeka się premiery 14 września w Japonii, zaś do Stanów i Europy zawita na początku 2015 roku.

 

Źródła 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

 

2. Magazyn CoroCoro odkrył przed nami więcej kart dotyczących Pokemon Omega Ruby i Alpha Sapphire - remake'ów trzeciej generacji serii. Z Mega ewolucji potwierdzone są Mega Altaria (Dragon/Fairy z umiejętnością Pixilate), Mega Lopunny (Normal/Fighting z umiejętnością Scrappy) i Mega Salamence (z umiejętnością Aerilate). W grze dostępny będzie także Shiny Beldum z gotowym Mega Stone'm, co potwierdza take Shiny Mega Metagrossa. 

  Pokemon Company napisało także więcej o konkursach - dostępnych w oryginalnych odsłonach modowych eventów. Tak jak wtedy, każdy z naszych ataków będzie przyporządkowany do jednej z pięciu kategorii - Coolness, Beauty, Cuteness, Cleverness i Toughness - i pokazując jury odpowiednie ich zestawy zgarniać będziemy odpowiednie wstążki. Po pierwszej wygranej w takim konkursie otrzymamy jeden z pięciu rodzajów Cosplay Pikachu, które znać będą dodatkowe, niedostępne innym ataki. Rock Star Pikachu wyuczy się Meteor Smash, Pikachu Ph.D - Electric Terrain, Pikachu Pop Star - Draining Kiss, Pikachu Belle - Icicle Crash, a Pikachu Libre - Flying Press. Powrócą także Horde Battles z wersji X/Y, choć tym razem napotykać będziemy także hordy trenerów!

Pokemon Omega Ruby i Alpha Sapphire trafi na 3DSy 21 października.

 

Źródło 1, 2

 

 

3. Właściciele Pokemon X/Y także dostaną w swoje ręce specjalnego Pikachu. W dniach 9-17 sierpnia w różnych lokacjach dzielnicy Minato Mirai (Yokohama) odbywać się będzie cykl eventów pod nazwą "Pikachu Tairyo Hassei-chu!" (w wolnym tłumaczeniu "Masowa Plaga Pikachu!"), podczas którego dystrybuowane będą znane z Pokemon Yellow Surfing Pikachu. Każdy stworek będzie posiadać inną ksywkę, ale ich moveset będzie taki sam - Thunderbolt, Quick Attack, Surf i Hold Hands.

 

 

Kolejnym specjalnym Pokemonem będzie Poke Ball Pattern Vivillon, którego Pokemon Company (oficjalny sklep produkujący gadżety z franczyzy) dystrybować będzie z okazji otwarcia nowego sklepu internetowego. Vivillon znać ma Stun Spore, Gust, Light Screen i Struggle Bug, a dostępny ma być do jutra - 12 sierpnia.

 

Źródła 1, 2

 

 

4. W tym tygodniu Square-Enix sprawiło użytkownikom PlayStation wielką promocję. Na amerykańskim PS Store zaopatrzymy się w szeroki zestaw ich wcześniejszych gier w obniżonej cenie. Oto, jak prezentuje się pełna oferta:

 

PSP:

Dissidia 012 [duodecim] Final Fantasy ($9.99)
Dissidia: Final Fantasy ($9.99)
Final Fantasy III ($9.99)
Final Fantasy IV: The Complete Collection ($9.99)
Final Fantasy Tactics: War of the Lions ($4.99)
 
PSOne Classic:
Chrono Cross ($4.99)
Chrono Trigger ($4.99)
Final Fantasy V ($4.99)
Final Fantasy VI ($4.99)
Final Fantasy VII ($4.99)
Final Fantasy VIII ($4.99)
Final Fantasy IX ($4.99)
Final Fantasy Tactics ($4.99)
 
PS3:
Final Fantasy XIII-2 ($9.99)
Lightning Returns: Final Fantasy XIII ($24.99)
 
Promocja potrwa do następnej aktualizacji (środa).
 
 
 
5. Niektóre obecne na rynku tytuły to naprawdę rześkie staruchy. Jednym z nich jest Final Fantasy XI, który pomimo 12 lat na karku i szykowanej o cztery numery wyższej odsłony trzyma fason, i już jutro doczeka się kolejnej aktualizacji. Poza standardowym balansowaniem klas i nowym ekwipunkiem, update doda m.in. lokację Ra'Kaznar Inner Court, nowe questy z linii Seekers of Adoulin, nowych towarzyszy broni czy też tak nietypową opcję jak pakowanie całego ekwipunku w jeden slot. Poniżej zwiastun wprowadzanych zmian:
 
 
 
6. W swoim czasie zwracaliśmy Wam uwagę na nową stronę promocyjną Altusa, której głównym motywem przewodnim było gigantyczne drzewo opatrzone dopiskiem "to nie jest brokuła". Liczne poszlaki wskazywały na nowy tytuł z serii Etrian Odyssey i tak też faktycznie jest - Etrian Odyssey II Untold: The Knight of Fafnir ma być remake'iem drugiej odsłony serii znanej z DSa. Tak jak w przypadku The Millenium Girl, również w Knight of Fafnir zamiast stworzonej od podstaw drużyny pokierujemy losami odgórnych postaci. Zawiązaniem akcji ma być wizyta głównego bohatera wraz z czwórką jego przyjaciół (Arianna, Flavio, Bertrand i Chloe) w ruinach Ginnunga, gdzie wskutek mającego miejsce raz na 100 lat rytuału zmienia się w postać z ostrzami na rękach. Trzon rozgrywki pozostaje taki sam, oferując nam godziny łażenia po lochach uzupełnianego zabawą w kartografa podczas odręcznego uzupełniania mapy
Etrian Odyssey II Untold: The Knight of Fafnir trafi na japońskie 3DSy jeszcze tej jesieni. Biorąc pod uwagę poprzednie części serii, o zrozumiałą edycję na rynki zachodnie możemy być spokojni.
 
Źródło 1, 2
 
 
7. Znane fanom Wild Arms studio Media.Vision, po wydaniu na smartfony trzech odsłon serii erpegów Chaos Rings (Chaos Rings, Chaos Rings Omega oraz Chaos Rings II), do spółki ze Square-Enix pracuje już nad kolejną częścią gry. Chaos Rings III: Prequel Trilogy będzie pierwszą odsłoną serii obecną na konsolach, a pomimo "smarkowych" korzeni gra - według zapewnień Famitsu - oferować ma rozrywkę na 50 godzin. W świecie, gdzie ludzkość żyje na rozsianych po niebie lewitujących wyspach, poznajemy dwójkę mieszkańców New Paleo: 16-letniego Nascę z żyłką odkrywcy i młodą, szukającą zaginionego ojca Leary. Celem ich obojga jest dostanie się na Marble Blue - mitycznej, ukrytej wysoko na niebie planety.
Chaos Rings III: Prequel Trilogy dostępne będzie na iOSa, Androida i Vitę 16 października w Japonii. Wszystkie poprzednie odsłony serii są dostępne w języku angielskim, zapewne i ta będzie dla nas wkrótce zrozumiała.
 
Źródło 1, 2, 3, 4
 
 
8. W obliczu zbliżającej się premiery Danganronpa 2: Goodbye Despair, NIS America opublikowało zestaw obrazków z gry, skupiających się na nowych aspektach klasowych rozpraw. Logic Dive będzie minigierką, w której prowadząc postać będziemy zmieniać tory jazdy, aby zadawać odpowiednie pytania. Podczas Rebuttal Shutdown pozwani będą przerywać nasze wywody, a uciszyć ich będziemy mogli poprzez pokazywanie odpowiednich dowodów. Hangman's Gambit pojawił się już w pierwszej części Danganronpy, a polega on na wyłapywaniu pojawiających się na ekranie liter, aby uzupełnić diagram z odpowiedzią. 
Danganronpa: Goodbye Despair ukaże się na Vitę już 5 września w Europie.
 
 
 
9. Widzieliśmy urywki gameplayu, poznaliśmy poszczególnych członków drużyny oraz głównego antagonistę - tym razem przyjrzymy się, na jakiej zasadzie działa dostępna w Lost Dimension opcja Deep Vision. Jest to specjalna umiejętność dowódcy oddziału S.E.A.L.E.D., dzięki której możemy przejrzeć myśli naszego rozmówcy, aby ustalić, czy jest zdrajcą. Punkty Vision Points konieczne do jej aktywowania zdobywamy za wykonywanie misji fabularnych, a przed sesjami "osądu" inni towarzysze broni mogą prosić nas o podzielenie się swoimi podejrzeniami. Nasz wybór może wpłynąć na rozkład poszczególnych głosów, a warto mieć na uwadze, że w zależności od naszego stylu gry, preferowanego składu drużyny i relacji pomiędzy postaciami zdrajcą za każdym razem będzie kto inny
 
 
W sieci pojawiły się także materiały video prezentujące obecne w japońskim demie gry dwie pierwsze misje:
 
Lost Dimension jest już obecne na japońskim rynku od 7 sierpnia na Vitę.
Źródło 1, 2
 
 
10. Uniwersum Warhammer 40.000 nie ma wielkiego szczęścia do gier - pomimo czysto erpegowych korzeni, większość umiejscowionych w nim gier (w tym ostatnie WH40K: Space Marine i W40K: Kill Team) było bezmyślnymi strzelankami. Sytuację tą planuje zmienić Streum On Studio. Ich Space Hulk: Deathwing, choć wciąż gatunkowo przynależący do gatunku FPSów, będzie miał więcej wspólnego z Far Cry 3 niż z Call of Duty. Jako wbity w pancerz Terminator członek wywodzącej się z Dark Angels grupy operacyjnej Deathwing, zabierzemy się za eksplorację jednego ze Space Hulków, aby wydobyć z niego cenne zapomniane technologie, zajmując się jednocześnie eksterminacją niebezpiecznych Genestealerów. Zdobyte w boju Fervor Points pozwolą nam na rozwijanie czterech drzewek umiejętności,  odblokowujących nowe moce, potężne artefakty i niszczycielskie bronie. Jedna z klas - Librarian - wykorzysta nawet zdolności bojowe Psykerów. Poza kampanią dla jednego gracza gra posiadać ma także rozbudowany tryb PvP, stawiający naprzeciwko sobie "całe armie".
Space Hulk: Deathwing pojawić ma się na PS4 i XO w 2015 roku.
 
 
 
 
 
eRPeGowa Piguła
 
 
1. Kolejny Dragon Quest Monsters jest w fazie produkcji. Potwierdził to Taichi Inuzuka - producent serii. Na chwilę obecną nie jest znana platforma docelowa ani data premiery.
 
 
2. Jeżeli w dniach 15-17 sierpnia znajdziecie się przypadkiem (albo i nie) w Japonii, to możecie wpaść na Comiket 86, na którym będziecie mieli okazję zaopatrzyć się w gadżety związane z Freedom Wars (PS Vita). Zainteresowanych odsyłam do źródła, bo gadżetów jest cała masa.
 
 
3. 6 sierpnia Dragon Quest IV: Chapters of the Chosen pojawił się na iTunes App Store w Nowej Zelandii. Według Siliconery kwestią czasu jest więc pojawienie się tego tytułu w USA i Europie  (stan na dzień 11.08.2014 godz. 11:39 - jeszcze nie ma).
 
 
4. Przejdźmy do kolejnej zapowiedzi na iOS. Tym razem mowa o Ace Attorney: Dual Destinies. Jest to port z 3DSa, który na maszynach spod znaku nadgryzionego jabłka pojawi się w wersji HD. Cena ani data premiery nie są znane. Przy okazji warto wspomnieć, że Capcom pracuje nad The Great Ace Attorney - nową serią, która zmierza na 3DSa. Póki co, wiadomo tylko tyle.
 
 
5. 30 sierpnia w USA pojawi się Persona 4 Arena Ultimax (PS3, Xbox 360). Przez pierwszy tydzień od premiery gry możliwe będzie pobranie za darmo dwóch postaci znanych z Persona 4 Golden - Marie oraz Adachiego. W przypadku złożenia pre-ordera otrzymamy torbę - Teddy'ego oraz talię kart tarota.
 
 
6. Znamy kolejne cztery postacie, które pojawią się w Tales of the World: Reve Unitia (3DS). Są to: Amber Hearts (Tales of Hearts), Annie Bars (Tales of Rebirth), Ruca Milda (Tales of Innocence) oraz Senel Coolidge (Tales of Legendia). Premiera w Japonii 23 października.
 
 
7. Dla fanów Persony i zarazem audiofili, Atlus postanowił zrobić miłą niespodziankę. 
Kinoteka. 27 siepnia pojawi się zapis koncertu Persona Music Fes., który miał miejsce w Nippon Budokan (Tokio) w roku ubiegłym. Koncert ukaże się na Blu-ray (6,480 jenów + dodatkowa zawartość), DVD (2 płyty za 4,860 jenów) oraz CD (2 płyty z samą muzyką za 3,132 jeny).
 
 
8. Jeszcze na rok obecny zapowiedziano Samurai Warriors Chronicle 3 (3DS, PS Vita). Gra zawierać będzie nowe scenariusze, ponad 50 dowódców z Samurai Warriors 4 oraz sloty do edytowania postaci.
 
 
9. Japończycy będą mogli przetestować demo Phantasy Star Nova (premiera pełnej gry 27 listopada na PS Vita). Demo dostępne będzie od 12 sierpnia w Japonii i oferować będzie 4-osobowego co-opa. W wersji demonstracyjnej będziemy mieli okazję zmierzyć się z ogromnymi przeciwnikami (brak możliwości kreacji bohatera oraz pchnięcia fabuły do przodu).
Źródło 1, 2
 
 
10. Na Vitę zmierza port  z PSP - Dungeon Travelers 2. Gra oferować będzie trójwymiarową mapę oraz 20 nowych bohaterek z To Heart 2. Heroiny można kupować pojedynczo (200 jenów) lub szarpnąć się na całość za jednym zamachem (1,500 jenów).
 
 
 
eRPeGowa Kinoteka
 
1. Pojawił się nowy filmik z Natural Doctrine prezentujący rodzaje rozgrywki w trybie multiplayer m.in. versus czy co-op. Każda postać jaką napotkamy podczas naszej przygody w singlu, będzie również dostępna w multi i to niezależnie od tego, czy jest wrogiem czy sprzymierzeńcem. Premiera gry 23 września w USA i 26 września w Europie na PS4, PS3 i PS Vita.
 
 
 
2. Senran Kagura: Shinovi Versus oraz Senran Kagura: Bon Apetit zmierzają na europejski rynek. Oba tytuły dostępne będą wyłącznie w cyfrowej dystrybucji. Poniżej trailer przygotowany dla Europy oraz 8 minutowy gameplay z Senran Kagura 2: Deep Crimson (3DS), którego premiera odbyła się w ubiegły czwartek w Japonii (premiera na Zachodzie nie została jeszcze zapowiedziana).
 
Źródło 1, 2
 
 
3. Oczekujący na Tales of Zestiria (PS3) będą z pewnością zadowoleni, bo Bandai Namco wypuściło do sieci aż 7 nowych filmików z związanych z tym tytułem. Pierwsze cztery związane są z bohaterami gry. Kolejno: Sorey, Alisha, Mikleo, Lailah. Kolejne materiały przedstawiają: system walki, Kamui Mode, oraz scenki rozmów między postaciami.
 
 
 
4. Na Androida oraz iOS zapowiedziano Final Fantasy Record Keeper. W grze wcielimy się w postać młodego adepta o imieniu Deci, który zagłębia się w obrazy zawierające wspomnienia bohaterów. Dzięki temu możliwe jest przenoszenie postaci pomiędzy poszczególnymi częściami. Sytuacja, w której zobaczymy Clouda, Squalla oraz Terrę walczących z Kefką nie powinna zdziwić. Poniżej zwiastun.
 
 
 
5. Super Hero Generation (PS3, Vita) - SRPG będący crossoverem pomiędzy Ultraman, Kamen Raider oraz Gundam - doczekał się nowego zwiastuna. Premiera 23 października w dwóch wersjach. Normalna w cenie 7,600 jenów (PS3) i 6,640 jenów (Vita) oraz Special Sound Edition (zawierająca 20 motywów muzycznych) za 10,450 jenów (PS3) i 9,500 (Vita).
 
 
 
6. Toukiden Extreme otrzymał nowy zwiastun utrzymanego w stylu anime. Premiera gry na rynku japońskim 28 sierpnia na PSP oraz PS Vita.
 
 
 
7. Hideo Baba - producent gry zaprezentował specjalną edycję Tales of Xillia 2, która jest przeznaczona na rynek europejski - Day One Edition zamkniętą w metalowej "kasetce". 
 
 
 
8. Fani gier JRPG od Kemco mogą zacierać ręce. Na Androida wyszedł ich najnowszy tytuł - Crystareino. W grze dostępnych ma być 20 klas postaci, a fabuła kręci się wokół pokonania króla demonów. Gra jest darmowa (oczywiście w okrojonej wersji), a upgrade do "pełnej wersji"  kosztuje 3,99$. 
 
 
 
eRPeGowa Rozkładówka
 
Tym razem w Przeglądzie gościmy jedną z bohaterek potwierdzonej na rynek europejski Senran Kagura Shinovi Versus - Miyabi, która całkiem niedługo obchodzi urodziny (15 sierpnia - które konkretnie, niech to pozostanie tajemnicą). Drugą celebrytkę - Hibiki - dedykuję naszemu Rikimaru, który powrócił do gry w Kantai Collection ;)
 
 
Do przeczytania w przyszłym tyg-- znaczy w niedzie-- w następnej odsłonie!

Tagi: eRPeGowy przegląd tygodnia karczma ppe.pl społeczność

Oceń notkę
+ +35 -

SW-7888-0046-7787
Oceń profil
+ +245 -
Daaku
Ranking: 1 Poziom: 95
PD: 105942
REPUTACJA: 86461