SKLEP

Blog użytkownika BodZioPL

BodZioPL BodZioPL 19.10.2017, 16:23
Nacon Revolution Pro Controller - Moje odczucia.
118V

Nacon Revolution Pro Controller - Moje odczucia.

Od dwóch miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem 'profesjonalnego' gamepada do PlayStation 4 od firmy Nacon, więc postanowiłem napisać co nieco o tym kontrolerze, a być może nawet zachęcić tym tekstem niezdecydowanych graczy do zakupu tego sprzętu. Nie będzie to typowa recenzja czy test sprzętu - tylko moje odczucia co do omawianego kontrolera po tych dwóch miesiącach. Zapraszam do przeczytania i oczywiście komentowania :)

Nacon Revolution Pro Controller - a co to w ogóle?

 

Już pędzę z odpowiedzią - Revolution Pro Controller jest dedykowanym Playstation 4 gamepadem wyprodukowanym przez firmę Nacon. Dodam jeszcze, że kontrolerem niezwykle udanym i spełniającym swoje zadanie, ale jak to zwykle bywa posiadającym kilka wad o których wspomnę w dalszej części tego tekstu. Przybliżę wam teraz co dostajemy w pudełku i pełną oficjalną specyfikację kontrolera i pozwolę sobie skomentować niektóre funkcje oraz dodatki, które otrzymujemy w zestawie.

Specyfikacja: 
 

 • Zwiększona amplituda wychylenia analogowych gałek o 46 stopni w lewo i prawo
 • 8 kierunkowy krzyżak - Bliźniacze „shoulder buttons”
 • Przyciski HOME/ SHARE/ OPTIONS
 • Touch pad
 • lampki LED statusu
 • Odłączany 3m kabel
 • 4 dodatkowe przyciski do konfiguracji*
 • Zmieniana waga dzięki ciężarkom
 • 6 rodzajów: 2x10g, 2x14g, 2x17g
 • 3,5 mm wejście jack
 • Woreczek do przechowywania i ściereczka do czyszczenia

Odłączany 3m kabel - Czy profesjonalny gamepad musi być przewodowy? Jest to kwestia sporna i opinii będzie tyle ilu posiadaczy tego sprzętu. Według mnie powinien być wybór, czy chcemy być uwiązani do konsoli czy jednak czuć komfort bezprzewodowego grania. Oczywiście są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań. W przypadku przewodowego podłączania zmniejsza się Input Lap oraz nie musimy się martwić o rozładowanie się kontrolera podczas długiej sesji. Z drugiej jednak strony różnice w Input Lagu między przewodowym a bezprzewodowym podłączeniem wynoszą 2ms na korzyść tego pierwszego co jest praktycznie nie odczuwalne podczas grania, a kontroler można doładować w każdym momencie lub naładować wcześniej. W moim przypadku wolałbym aby kontroler łączył się bezprzewodowo dla większego komfortu grania, ale nie uważam braku tego rozwiązania za wadę. Jest jak jest i trzeba to zaakceptować.

4 dodatkowe przyciski do konfiguracji - Jest to jeden z największych plusów omawianego kontrolera. 4 dodatkowe, programowalne przyciski. Sprzęt zakupiłem głównie z myślą o graniu w multi i te przyciski w znaczący sposób podnoszą komfort grania. Opiszę to na przykładzie gry Call of Duty: Modern Warfare Remastered. Standardowo, aby zmienić, czy przeładować broń musimy oderwać kciuk od gałki co wydłuża ten proces, a jak każdy wie czasami to mocno wpływa na pojedynki 1vs1 i zaważa o zwycięstwie czy porażce w bezpośredniej konfrontacji. W przypadku Nacona przypisujemy sobie te czynności do dodatkowych przycisków i zyskujemy na czasie, a dodatkowo możemy nadal celować. Już nie raz przekonałem się, że jest to bardzo pomocne i mega komfortowe. Dla ciekawskich tak przypisałem sobie poszczególnie czynności:

M3 - Przeładowanie broni - domyślnie kwadrat

M1 - Walka wręcz - domyślnie wciśnięcie gałki

M4 - Zmiana broni - domyślnie trójkąt

M2 - Killstreak (UAV/Nalot/Heli) - domyślnie strzałka w prawo

Tak przypisane przyciski sprawiają, że w ferworze walki nie musimy praktycznie w ogóle odrywać kciuka od gałki co powtórzę jeszcze raz -  już nie raz pomogło mi w wygraniu pojedynku 1vs1. Oczywiście każdy może ustalić swój setup i z chęcią poznam jakich używacie ;) 

Aplikacja towarzysząca. Wszystkich wcześniej opisanych zmian, a nawet i więcej dokonujemy za pomocą dedykowanemu programowi na PC. Obsługa programu jest niezwykle intuicyjna i prosta i każdy sobie z tym poradzi za co duży plus dla producenta. W programie, oprócz remapowania przycisków możemy ustawić deadzone analogów, zmienić czułość trigerrów, zmniejszyć podświetlenia kontrolera czy intensywność wibracji. Nie mogę za dużo wypowiedzieć o zmianie czułości analogów bo z tego nie korzystam, ale na pewno nie jedną osobę zainteresuje taka opcja. Podsumowując dzięki tej aplikacji można skonfigurować niemalże wszystko począwszy od zmiany przypisania przycisków, po intensywność wibracji. Każdy znajdzie ustawienie pod siebie - wszystko zależy od naszych chęci i samozaparcia bo znalezienie odpowiedniej konfiguracji przyznam jest dosyć czasochłonne, ale efekt końcowy sprawia wiele frajdy i podnosi komfort grania. Dopiszę jeszcze, że można ustalić 4 różne konfiguracje pod różne tytuły, pomiędzy którymi przełączamy się jednym przyciskiem umiejscowionym na spodzie kontrolera, a wybrany profil sygnalizuje dioda. Kolejny niewątpliwy plus tego kontrolera.

Woreczek do przechowywania i ściereczka do czyszczenia - miły gest ze strony producenta, aczkolwiek dla mnie kompletnie nieużyteczny. Kontroler mam cały czas podłączony do konsoli i nie zamierzam nigdzie z nim paradować, więc żaden to plus do końcowej oceny - jest dołączany do zestawu i tyle.

 

Zmieniana waga dzięki ciężarkom - bardzo fajna sprawa. Można samemu ustalić wagę kontrolera do własnych preferencji i oczywiście siły mięśni :P Wymiana ciężarków jest bardzo prosta, chociaż przyznam, że początkowo sprawiło mi trudność odkręcenie 'szufladki', ale tylko z powodu mojego nygustwa - nie spojrzałem w instrukcję w którą stronę mam kręcić dołączanym do zestawu kluczykiem. Dopiero po 10 minutowej walce z kontrolerem spojrzałem w instrukcję jak dokładnie to zrobić i poszło gładko. Jednak warto przeczytać dołączaną do zestawu instrukcję, a nie udawać, że jest się mądrzejszym od producenta :P Ogólnie opcję zmiany wagi kontrolera uważam za plus. Nic dodać nic ująć :)

Ogólnie przemyślenia

Przedstawiłem oficjalną specyfikację i skomentowałem niektóre funkcje kontrolera, a teraz napiszę kilka zdań o swoich odczuciach do omawianego przez mnie sprzętu. 

Kontroler bardziej przypomina pada od XBOXa ONE niż oryginalnego Dual Shocka 4 co moim zdaniem jest ogromną zaletą. Zawsze uważałem, że kontroler Microsoftu jest wygodniejszy niż ten oferowany przez Sony, dlatego też zdecydowałem się na zakup Nacona. Kontroler bardzo pewnie leży w rękach oraz jest bardzo miły w dotyku. Nie wiem dokładnie co to za rodzaj plastiku, ale jak wspomniałem wcześniej jest miły w dotyku i dodatkowo sprawia, że joypad nie ślizga się nawet po kilku godzinach intensywnego grania i spoconych dłoni. Lewa gałka analogowa jest wklęsła co sprawia, że kciuk się nie ślizga. Prawa za to jest wypukła z charakterystycznym logiem Nacona, dodatkowo trochę wyższa od lewej. Takie rozwiązanie sprawia, że celuje się bardzo dobrze i niezwykle precyzyjnie. Niestety w tym całym moim zachwycie na temat tego kontrolera przyszedł czas na narzekania. Spusty - są niewygodne, za małe, a dodatkowo ustawione pod dziwnym kątem przez co 'wduszają' mi się w palce. Co prawda przyzwyczaiłem się do nich, ale w ogólnym rozrachunku to najsłabszy element tego pada. Również oberwie się krzyżakowi, który jest po prostu słaby. Przyzwyczajony do idealnego z DS4 uważam ten za krok wstecz i kolejny minus tego pada. Kontroler posiada oczywiście touchpada, który działa dobrze a dodatkowo ma wygrawerowane charakterystyczne oznaczenia przycisk padów od Sony - Trójkąta, kółko, kwadrat i krzyżyk - co oczywiście w żaden sposób nie wpływa na korzystanie ze sprzętu, ale cieszy oko. Niestety joypad nie posiada wbudowanego głośnika, ale moim zdaniem nie wpływa to w żaden sposób na jego ogólny odbiór i funkcjonalność. Warto również wspomnieć, że wielkość przycisków uległa zmianie przez co lepiej mi się z nich korzysta (chodzi o kwadrat, kółko itd...) 

Kontroler sprawa wrażenie bardzo solidnej i przemyślanej konstrukcji. Jest bardzo dobrze spasowany i w przeciwieństwie do standardowego DualShocka 4 nie skrzypi przy wyginaniu i nie wydaje żadnych innych podejrzanych dźwięków. Po tym czasie nie zauważyłem żadnych objawów zużycia mimo, że kontroler był bardzo mocno eksploatowany. Myślę i oczywiście mam nadzieję, że kontroler posłuży mi długo. Jak na razie nie mam podstaw do niepokoju: gram ile się da :)

Podsumowanie, ocena i odpowiedź na pytanie: warto czy nie?

 

Moim zdaniem Nacon Revolution Pro Controller mimo kilku wad jest bardzo fajnym sprzętem, którego rekomenduje wszystkich graczom, nie tylko fanom FPS'ów. Kontroler sprawdza się w każdym gatunku gier i znacząco poprawia przyjemność z zabawy. Jest to idealne rozwiązanie dla graczy, którzy chcą poprawić swoje wyniki w grach online, ale i też podnieść komfort zabawy w innych tytułach. Jest to również idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy przesiedli się z obozu XBOXA do PS i nie mogą przeboleć przesiadki na DualShocka 4. Dodam jeszcze, że kontroler od XBOXa zawsze uważałem za bliski ideału, ale po czasie spędzonym z Naconem stwierdzam, że ten pierwszy jest bardzo dobry, a Nacon bliski ideału. Jestem ciekaw czy kiedykolwiek zmienię swoje zdanie i co przyniesie przyszłość, ale jak na razie cieszę się z dokonanego zakupu i polecam ten sprzęt z całego serca :)

Krótka odpowiedź na zadanie pytanie: warto czy nie? Moim zdaniem warto. Za kwotę niewiele wyższą od standardowego DualShocka 4 otrzymujemy dużo lepszy i wygodniejszy sprzęt z dodatkowymi opcjami w postaci chociażby konfigurowalnych przycisków. Zdecydowanie polecam!

Tagi: gamepad joypad nacon pro pad ps4 revolution controller

Oceń notkę
+ +10 -

Oceń profil
+ 0 -
BodZioPL
Ranking: 451 Poziom: 44
PD: 11809
REPUTACJA: 862
Miesięcznik PSX Extreme