10 NAJRZADSZYCH POLSKICH GIER KOMPUTEROWYCH

WIDEOBLOG
465V
user-2101313 main blog image
sezam111 | 20.01, 21:24

Sporo gier w wersjach spolszczonych zaginęło gdzieś w odmętach internetu lub na oryginalnych nośnikach fizycznych, o jednej takiej grze już wspomniałem THE BANISHED (PC, POLSKA WERSJA JĘZYKOWA) jednakże przyjrzyjmy się pozostałym ciekawym przypadkom czyli 10 NAJRZADSZYCH POLSKICH GIER KOMPUTEROWYCH 

  1. A.D COP (PC, Polska Wersja Językowa) - tajwańska gra typu "celowniczek" od EMAG co ciekawe wydana w Polsce oraz spolszczona. Aktualnie bardzo ciężko znaleźć podstawkę w wersji polskiej od MIRAGE gdzie została wydana w Big Boxie z zabawną nazwą "Kolekcja za Grosik". Istnieje również dodatek do tej gry czyli A.D Cop: Overseas Mission ale z tego co widziałem osiągalne jest znalezienie polskiej wersji tego dodatku do A.D Copa. Co ciekawe miałem tego Big Boxa i zrobiłem kopie zapasową płytki, więc można powiedzieć że dalej to posiadam w polskiej wersji, natomiast Big Box poszedł na sprzedaż. Nie ma natomiast żadnego problemu z pobraniem wersji zagranicznej w języku angielskim.
  2. SideLine (PC, Polska Wersja Językowa) - tajwańska gra typu shmups od EMAG jest trochę podobna do Tyrian. W polsce została wydana wersja spolszczona na płycie od MIRAGE. Mega ciężko to aktualnie znaleźć, ale możliwe że ktoś to wciąż posiada. Nie ma natomiast żadnego problemu z pobraniem wersji zagranicznej w języku angielskim.
  3. Józefinka: Podróż Do Wnętrza Ciała (PC) - po tej grze edukacyjnej dla dzieci pozostała tylko okładka. Naprawdę niespodziewanie to wielki polski unikat poza tym pewnie mało ludzi w ogóle to kupiło i była to specyficzna grupa odbiorców. Naprawdę ciężko w to zagrać, ponieważ prawie nic o tej grze nie przetrwało do dnia dzisiejszego. Wersja zagraniczna tej gry nie istnieje. 
  4. Stone Axe (PC, Polska Wersja Językowa) - polskie wydanie wzbudza ambiwalentne odczucia sprawa jest zabawna, ale jednocześnie przykra. Gra koreańskiego studia LG Soft w oryginalnej wersji wydanej na rynek polski w Big Boxie na płycie zawierała wirus o nazwie Marburg. Wiem o tym doskonale, ponieważ kiedyś miałem tego Big Boxa i rzeczywiście ten wirus jest dalej na tej płycie. Najgorsze jest jednak to, że to jedyne wydanie jakie wyszło na rynek polski i nikt go nie usunął z płytki. To oznacza, że wersja spolszczona tej gry totalnie zaginęła i jest jedną z najrzadszych i najbardziej niedostępnych gier przetłumaczonych na język polski. Gra zagranicą jest znana jako Stone Axe: Search For Elysium i można znaleźć z tego co wiem wersję niemiecką oraz koreańską.
  5. Duszek Ciapcio: U Lekarza (PC) - totalny unikat o ile sequel pod tytułem Duszek Ciapcio: W Szpitalu można póki co z trudem znaleźć, to po pierwszej części tej gry została właściwie sama okładka. Jest to seria gier edukacyjnych dla dzieci od Leryx Longsoft tych samych co stworzyli Clash czy Golem. Wersja zagraniczna tej gry nie istnieje. 
  6. Tomek I Oskar Duch W Operze (PC) - polski biały kruk wśród gier edukacyjnych dla dzieci. Po grze pozostały jedynie zdjęcia z Archiwum Allegro. Bardzo ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje o tej grze. Wersja zagraniczna tej gry nie istnieje. 
  7. Fantastyczna Podróż Wujka Alberta (PC, Polska Wersja Językowa) - jest to edukacyjna seria gier dla dzieci. Najgorzej dorwać tą część czyli "Fantastyczna Podróż Wujka Alberta" ponieważ dosłownie nigdzie nie ma tej gry, natomiast informacje o tej grze są tylko w kilku miejscach w internecie. Gra za granicą jest znana jako "Uncle Albert’s Fabulous Voyage"
  8. Tęcza: Czkawka Wieloryba - pierwsza część pod tytułem "Tęcza: Księżniczka Podwodnych Głębin" jest rzadka ale póki co dostępna. Problem polega na sposobie zdobycia drugiej części z tej serii. Gra kosztuje aktualnie jedynie 1500 złotych oryginalny nośnik to prawdopodobnie jedyny sposób aby w to kiedykolwiek zagrać, ale na serio Tęcza: Czkawka Wieloryba jest ekstremalnie rzadka bo to wielokrotnie sprawdzałem. Wersja zagraniczna tej gry nie istnieje. 
  9. Smok Anatol Na Wyspie Gula Gula (Pełna Wersja Gry PL) - o tyle ta seria się wyróżnia od reszty gier że przetrwała tylko spolszczona wersja demo tej gry. Natomiast pełna polska wersja kosztuje jedynie 360 złotych i nikt nie zdecydował się, aby ten tytuł nabyć i go zarchiwizować pomimo niewątpliwej rzadkości tej gry. Gra za granicą jest znana jako "My Make Believe Treasure Isle" i jest stosunko łatwo dostępna w pełnej wersji niestety w języku angielskim. 
  10. Smok Anatol I Tajemniczy Zamek (Pełna Wersja Gry PL) - bardzo podobna sytuacja co z pierwszą częścią tej serii, przetrwała tylko spolszczona wersja demo tej gry. Natomiast pełna polska wersja kosztuje jedynie 2000 złotych i nikt nie zdecydował się, aby ten tytuł nabyć i go zarchiwizować pomimo niewątpliwej rzadkości tej gry. Gra za granicą jest znana jako "My Make Believe Castle" i jest stosunko łatwo dostępna w pełnej wersji niestety w języku angielskim. 

Więc to są najrzadsze polskie gry komputerowe :)

Czy macie jakieś tytuły z tego artykułu w kolekcji?

 

16

Komentarze (30)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper