SKLEP

MY World!

Czyli kolejne 1001 opowieści Ajrona...
Iron Iron 27.10.2015, 04:02
Life is Strange  — Teorie i materiały dodatkowe
2316V

Life is Strange — Teorie i materiały dodatkowe

Początkowo chciałem dać wszystko w recenzji, ale znowu by mi się dostało jak z recenzją Vagrant Story. Podział na strony nie spełnił moich oczekiwań, a nie chcę też ukrywać kilku stron tekstu pod spojlerem. Tak więc dodaję wszystko tu, jako uzupełnienie właściwiej recenzji. Uważajcie na spojlery! Czytacie na własną odpowiedzialność!

Manipulacja czasem

Max posiada kilka unikatowych zdolności, które pozwalają jej wpływać na czas i rzeczywistość.

  1. Rewind, czyli przewijanie czasu. Spider-max może cofać czas o kilka sekund do tyłu i jednocześnie teleportować się. Gdyż przewijając czas nigdy nie zaczynamy w miejscu z którego przewijamy. Pozwala to sprytnie omijać przeszkody i docierać do zablokowanych pomieszczeń. Przewijanie odbija się bardzo mocno na stanie fizycznym bohaterki.
  2. Precognition, czyli przeczucie. Niczym wyrocznia nasza bohaterka potrafi przewidzieć przyszłość. Umiejętność pasywna, pojawia się na początku w gry w formie proroczego snu o zniszczeniu Arcadia Bay.
  3. Stop, czyli chwilowe zatrzymanie czasu z zachowaniem możliwości poruszania się. W grze Max używa tej zdolności tylko raz. Gdyż nie jest odpowiednio silna by ją kontrolować. Pojawia się w kryzysowej sytuacji, co sugeruje, że Maxine posiada o wiele większe możliwości, niż początkowo sądzi.   
  4. Focus, dzięki koncentracji na fotografii Max potrafi cofnąć się w czasie do momentu w którym zdjęcie zostało zrobione. Zachowując przy tym wspomnienia. Zdolność zdobywamy bardzo późno i jest ograniczona do fotografii bezpośrednio związanych z bohaterką.

 

Zdolność wpływania na czas jest kwintesencją gry, jednak autorzy skoncentrowali się tylko na niektórych teoriach podroży w czasie. Według wielu naukowców podróże w czasie nigdy nie będą możliwe. Natura i fizyka na to nie pozwalają. Tak samo jak nie da się zatrzymać podstawowych cząstek elementarnych. Według teorii względności. Wytworzenie czarnej dziury, czyli jedynego znanego nam obiektu potrafiącego załamać czasoprzestrzeń wymagałoby nieskończenie wiele energii. Infinity. Ale na potrzeby gry zakładam, że jest to możliwe, bez specjalnej aparatury nawet w postaci mikrofalówki. A wiec, Super Max otrzymuje swoje moce niczym Książę Persji, dla graczy zaczyna się przygoda, dla fizyka analiza. Na pierwszy rzut idzie „paradoks dziadka”. Może o nim słyszeliście? W skrócie jeśli cofnę się do przeszłości i zabiję swojego dziadka, to zabiję całą swoją rodzinę i automatycznie siebie. Czy jest to możliwe? Paradox pewnie dobrze kojarzy wam się z MGSa i częstymi zgonami Snake’a. Za jego pomocą Kojima nawiązywał do krytycznych skutków zmiany czasu/historii. Motyw był często wykorzystywany w wielu filmach o podróżowaniu w czasie.

W Powrocie do przyszłości Marty zmienił przeszłości, gdy uratował swojego ojca przed potrąceniem i zajął jego miejsce. W wyniku tej pomyłki on sam mógł nigdy się nie narodzić, a podczas występu zaczął nawet znikać. Czy tak natura radzi sobie z paradoksem czasoprzestrzennym? Znikaniem w powietrzu? Właściwie to same podróże w czasie są paradoksem, jeśli opieramy się na teorii jednowymiarowego czasu. Korzystając dalej z przykładu Martiego, gdy wrócił do teraźniejszości cały jego świat się zmienił, w wyniku zmiany przeszłości, ale on sam nie zmienił się ani trochę. Nie miał wspomnień z przeszłości którą zmienił, co może sugerować, że to nie był Marty. Pomyślcie o tym w ten sposób. Jeśli Marty z przyszłości nie miał powodu by się cofać z doktorem do przeszłości, to mamy paradoks, bo Marty, którego znamy z filmu nigdy by nie powstał. A jeśli to on jest prawdziwy, to kto żył z jego rodziną do czasu, aż on sam się pojawił 1985 i gdzie zniknął?

Tak wiem ciężki tematy, ale wiele filmów i gier się na tym wykłada, że sami nie są konsekwentni w swoich teoriach.

Wiadomo nikt nie udokumentował podróżowania w czasie, wiec są możliwe wszelakie teorie. Jedna z lepszych, to teoria „wielu światów” lub "wielu wymiarów". Jest to alternatywa przedstawiająca czas nie jak linię, a rzekę lub przestrzeń na której są wszystkie możliwe konsekwencje i skutki, wyniki i wybory. Nieskończenie wiele równoległych wymiarów. Brzmi trudno, ale według tego każdy wybór w każdej sekundzie życia, jest podejmowany przez nas w innych wymiarach, których nie widzimy. To czy napiję się teraz kawy, czy herbaty. Zjem kanapkę, albo frytki. Według tej teorii gdy ja idę po frytki, to inny ja je kanapkę, a inny pije kawę. Ale to podchodzi już pod fizykę kwantową, a tam zwykłe równania fizyczne nie działają. Elektrony mogą posiadać właściwości cząstek oraz fal. Mogą przenikać obiekty i przesyłać informacje bezpośrednio ignorując nawet prędkość światła. A wyniki doświadczeń mogą być inne w zależności od tego czy obserwujemy eksperyment, czy nie. Ogólnie nawet fizycy mają problemy z logicznym zrozumieniem lub dokładnym wytłumaczeniem praw jakimi rządzą się cząstki elementarne.  

Kwestię „znikających ludzi z czasu” fajnie przedstawił Chrono Cross. Każdy kto grał zapamiętał zapewne Miguela, którego spotykamy w Dead Sea. Miejsce po za czasem, przyszłość która się nie  wydarzyła, wszystko przez zmianę przeszłości. Ludzie którzy żyją i nie żyją jednocześnie. Czy do takiego miejsca mogła trafić Chloe?

 

Life is Strange wykorzystuje obie teorie, lekko je modelując. W grze spotykamy się z wzmiankami o „teorii chaosu”, czyli efekcie motyla. Motyw motyla widoczny jest w wielu miejscach w grze. Właściwie moce Max pojawiają się chwilę po tym jak robi zdjęcie niebieskiemu motylowi. Motyl może mieć znaczenie symboliczne, jako symbol odrodzenia. Może też sugerować oczywiste wykorzystanie teorii chaosu. Jeśli ktoś nie kojarzy Lorenza, pracował on nad przewidywaniem pogody i warunków atmosferycznych. Jego badania udowodniły, że nawet niewielkie zaburzenia warunków początkowych powoduje rosnące wykładniczo z czasem zmiany w zachowaniu układu. A atraktor Lorenza wygląda jak motyl.

W grze chaos jest wielkim tornadem, skutkiem zabawy czasem, ale wszelkie anomalie pogodowe i martwe zwierzęta, które spotykamy podczas gry też zaliczają się do tej kategorii. Teoria wielu wymiarów jest tu porównana do przeznaczenia, czyli tego, czego mimo wszystko nie da się zmienić lub jest już określone. Nawet jeśli możemy zmienić czas i podjęte decyzje, nigdy nie zmienimy przeznaczenia. Jest to siła natury, która ciągle dąży do równowagi i „odkręcenia” dokonanych zmian powodowanych przez paradoksy.

Widać na pierwszy rzut oka, że autorzy gry inspirowali się filmem „Efekt motyla”. Oczywiście film porusza tą samą tematykę. Bohater filmu potrafi przenosić się w czasie za pomocą swoich notatek, zdjęć lub filmów, co bardzo przypomina zdolność Max – Focus. On jednak mógł się cofać tylko do miejsc w których jako dziecko miał zanik pamięci. Zmiana czasu wiązała się z ogromnym obciążeniem na mózg, który musiał w chwilę przyswoić wszystkie wspomnienia. W przypadku Max też mamy krwotok z nosa i utraty przytomności, które mogą być spowodowane tym samym co w filmie, wspomnieniami lub po prostu samym cofaniem czasu. Nie jest to jednoznacznie wytłumaczone.

Zdolność wpływania na czas sama w sobie jest enigmą współczesnych naukowców. Nie wiadomo jakie konsekwencji powodowałby nawet najmniejsze zmiany w linii czasu. Wiec w przypadku filmów i gier jest to czysta fantastyka naukowa. Nie do końca wiadomo czy człowiek zmieniający przeszłość byłby tym samym człowiekiem w przyszłości, czy innym człowiekiem w innej czasoprzestrzeni. Na dzień dzisiejszy mamy po prostu zbyt mało naukowych dowodów by przyjąć, że podróż w czasie jest w ogóle możliwa. Oczywiście mam na myśli podróż do tyłu w czasie, bo wiemy, że czas jest względy i masywne obiekty załamują czasoprzestrzeń spowalniając upływ czasu. Możliwe, że czarne dziury nawet zatrzymują czas, ale nigdy go nie cofają.


 

Symbolizm i nawiązania

Podczas gry spotykamy się z niezliczonymi nawiązaniami do pop kultury, kinematografii, czy nawet mistycyzmu. Przykładów można by wymienić sporo, ale nie chcę wam psuć zabawy w poszukiwaniu ich osobiście. Podam tylko kilka moich ulubionych:

— W pokoju Chloe jest napis „Everybody lies, no exceptions.” Co jest nawiązaniem do serialu MTV – Daria, ale większość i tak pewnie skojarzy tekst z Dr. Housem.

— Tablica rejestracyjna Chloe to „TWN PKS”. Co jest oczywistym nawiązaniem do serialu „Miasteczko Twin Peaks” D. Lynch’a.

— Na penie od Warena mamy kilka ciekawych filmów, a on sam pyta czy widzieliśmy „Cannibal Holocaust” film gore, nawet nie wiem jakiej klasy z 1980. Który by zakazany w wielu krajach, ale stał się dość „kultowy” po latach dla fanów gatunku. Więcej informacji znajdziecie na google.

— Max razem z sparaliżowaną Chloe ogląda „Blade Runner’a”, czyli Łowcę Androidów, film Ridley’a Scott’a z 1982

— Na samym początku gry w lokacji z latarnią za domkiem możemy odkryć trójkątny symbol z dziwnymi znakami, po jego obadaniu Max wspomina, że przypomina on wiatr lub żywioł wiatru. Ale może też to być symbol nieuniknionego przeznaczenia lub zniszczenia.

— W ostatnim odcinku Chloe ma koszulkę z wężem zjadającym własny ogon. Ouroboros symbolizuje cykl życia i śmierci. Nieskończoność, ale i zjednoczenie przeciwieństw, co bardzo pasuje do charakteru naszej punkowej koleżanki.

— Za to Maxine w czwartym odcinku ma koszulkę z wielką ćmą, której polska nazwa brzmi – „Zmierzchnica trupia główka”. Co już lekko nawiązuje do wydarzeń z odcinka. Motyw ćmy był też wykorzystany w „Milczeniu Owiec” i „The Mothman Prophecies” z 2002. Polska nazwa nie jest tak powalająca, a chodzi mi o sam motyw Mothman’a, czyli człowieka ćmy, który rzekomo był widywany w Wirginii Zachodniej i nad rzeką Ohio pod koniec lat 60. Obecnie uważany za typowy amerykański urban legend. Według wierzeń mieszkańców Anglii motyl towarzyszy wiedźmom i szepcze im do ucha imiona ludzi, którzy wkrótce umrą.

— W pewnym momencie Max opisuje śpiącego psa Pompidou jako „Cujo”, co jest oczywistym nawiązaniem do książki S.Kinga o psie mordercy.

— Kamper Franka ma rejestrację "BRKBD", oczywiście jest to nawiązanie do „Breaking Bad”, Frank tak samo jak bohaterowie serialu jest dilerem narkotyków.

— W ostatnim odcinku Max nosi indiański naszyjnik zwany – łapaczem snów. Często wieszane przy wejściu do domu lub w sypialni. Według indiańskich wierzeń „łapacz” przez siatkę przepuszczał tylko dobre sny, a złe w promieniach słońca "spływały" po piórach. Jest to zapewne nawiązanie do mocy dziewczyny, ale może też sugerować, że Maxine śni i nie jest w prawdziwym świecie.

— W wielu miejscach odnajdujemy symbol "oka opatrzności", czyli trójkąt z okiem. Jest to symbol Boga lub boskiej opatrzności, często wykorzystywany w starożytnym Egipcie jako znak Ra, nazywany okiem Horusa. W USA najczęściej kojarzony z banknotem jednodolarowym, który ma ten waśnie symbol na odwrocie lub kultem Illuminati.

 

Dobra tyle starczy reszty szukajcie na własną rękę :)


 

Teorie i konsekwencje

Mam nadzieje, że widzieliście już zakończenia. Wybór nie jest łatwy, ale czy właściwie mamy jakiś wybór? Zastanawiałem się nad tym od początku gry. Pochłaniając kolejne odcinki... Max nawet z super mocami nie potrafiła ochronić jednej osoby. Dlatego nie ważne jakie zakończenie wybierzemy, dla niej pewien magiczny okres w życiu przeminął. Wybór polega tylko na tym ile poświęci i czy będzie w stanie żyć z konsekwencjami. Poświęcenie najlepszej przyjaciółki wydaje się okropne, szczególnie patrząc na to z perspektywy Maxine, która, podobnie jak gracze, ratuje ją od śmierci kilka razy na odcinek. Alternatywa w postaci zgładzenia całego miasteczka? Eh to mają być życiowe wybory...

Zacznijmy od początku. Max otrzymuje swoje zdolności w momencie w którym ginie jej najlepsza przyjaciółka. Jest to albo przypadek, albo kaprys bogów. Każda zmiana jaką wprowadzamy za pomocą kontrolowania czasu powoduje odchylanie w czasoprzestrzeni i konsekwencje w postaci tornada. Deweloperzy trochę oszukali Max i graczy. Oszczędzając jej cierpienia i wiecznego time loopa, ale ja byłem gotowy wskoczyć w środek tego tornada, tylko żeby wszystko naprawić. Choć nawet Super Max mogłaby tego nie wytrzymać. Nasza bohaterka pogodziła się z swoją bezsilnością i tym, że nie może nic zmienić. Zapewne duży wpływ na to miała wizja własnej śmieci w alternatywnej rzeczywistości i wizja śmierci wszystkich mieszkańców Arcadia Bay. Dlatego musiała się pogodzić z stratą jednej osoby, albo morderstwem całego miasta. Taki wybór otrzymała, a właściwie, taki wybór otrzymali gracze. Bo przecież jak zawsze chodziło tylko o wybór gracza. Jestem przekonany, że Max nie miała wyboru. Chloe akceptuje w końcu swoją śmierć i nie żałuje spędzonego czasu z Max. W sumie ja też nie żałuję, że ją poznałem. Nawet jeśli nie istnieje. Niezależnie od zakończenia nie wiemy, czy zdolności Maxine znikają. Ale obstaje przy teorii, że jej moce były bezpośrednio związane z Chloe i Rachel w końcu to one chciały opuścić miasto. A w drugim zakończeniu Max jakby zastępuje Rachel. Ponadto, gracze są przygotowywani na śmierć Chloe. Co sugeruje, że ostatecznie nie będziemy mogli jej pomóc, bo cała gra opiera się na tym, że Max musi się pogodzić z jej stratą. Grając w grę jest jasne, że nasza bohaterka nie mogłaby świadomie nikogo zabić. A pod koniec nawet sama potwierdza, że tornado jest jej dziełem. Życie z świadomością zabicia całego miasta by ją zniszczyło psychicznie. A na śmierć swojej przyjaciółki nie miała wpływu, z mocą lub bez, nie mogła nic zmienić.

Dlatego bardzo możliwe, że zdolności Max są urojone jak mógłby sugerować jej indeks z wpisem o indywidualnym toku nauczania. Chłodno wszystko kalkulując bardziej prawdopodobne jest, że Max doznała stresu pourazowego, niż to, że potrafi cofać się w czasie. Śmierć najlepszej przyjaciółki z dzieciństwa wprowadza ją w stan "wyłączenia świata zewnętrznego", co ostatni raz widziałem chyba w Evangelionie. Max w "swoim świecie" otrzymuje super moce by "zmienić" przeszłość, której nie da się zmienić. Jednak ona tego nie akceptuje, ignorując sygnały podświadomości, którymi są np. ciągle umierające w naszym otoczeniu modrosójki, te niebieskie ptaszki. Każdego możemy uratować, ale chodzi o powtarzający się motyw śmierci. Tak samo jest w przypadku Chloe, która ginie wręcz notorycznie. Wszystko ulega zmianie, gdy Mad Max zdaje sobie sprawę, że naprawdę jest Mad, a właściwie, że nie może w nieskończoność zmieniać przeznaczenia. Jednak potrzebowała tej przygody by stać się silniejszą i dojrzalszą osobą. By mogła świadomie zaakceptować śmierć Chloe i życie w niesprawiedliwym świecie. W momencie w którym to robi, wraca do świata realnego.

W recenzji wspominałem o podobieństwach do James'a z SH2. On też przez całą grę uciekał i nie akceptował rzeczywistość w której był mordercą własnej żony. Wmawiając sobie, że jego Mary żyje, tak samo jak Max wmówiła sobie, że ma moc kontrolowania czasu, która pomoże jej uratować Chloe.

Motyw dorastania przypomina mi nowelkę S. Kinga "Serca Atlantydów", była też ekranizacja. Bardzo podobne połączenie życiowych problemów z odrobiną niewyjaśnionych zdolności. Nowelkę, jak i film, każdemu serdecznie polecam i to już wszystko na dziś. Pora odpocząć i zastanowić się nad własnym życiem...


 



Mam jeszcze jeden mały bonus. Z nudów sprawdziłem horoskop Max i Chloe, to co wyczytałem ładnie mnie zaskoczyło. Osobiście nie wierzę w horoskopy, ale ekipa DONTNOD, odrobiła lekcje i szczerze życzę im wszystkiego dobrego w przyszłości. Udowodnili, że potrafią stworzyć świetną grę i mam nadzieje, że Square Enix będzie ich wspierało w przyszłości, a nie tylko żerowało na zyskach. Może następnym razem sypną grosza i w przyszłości to D. Cage będzie inspirował się ich grami, a nie odwrotnie :)

Horoskop po angielsku, niestety nie mam czasu by go przetłumaczyć, ale jeśli grę masz za sobą, to nie będzie to dla Ciebie żadnym problemem.

Max — 21 Września

IF YOUR BIRTHDAY IS ON SEPTEMBER 21, you have terrific organizational skills. You are always thinking about what’s next and making progress toward achieving the next goal. You are a conscientious person who goes by the book when it come to following the rules. As a September 21 Virgo, you are constantly looking for ways… better ways of doing things.

Some say that you are a very dedicated person and could do the job if given a chance. You are hard worker and should see some reward for it. Having a sense of what’s trendy or stylish, you always have good advice to share with your friends. If you are looking for a clue to the 21st September birthday personality, you can find it inside their home. It’s dressed like you as you like to be with the fine things.

As the September 21st birthdate meaning shows you have a tendency to be loyal but are timid! You are likely a personable individual. You have a fear of failing to be straightforward. Because of this, you may hide your true feelings. However, when you grow up, you will fear nothing.

 

Friendships for the Virgin are usually the foundation for finding your soul mate. You expect that someone special to be thoughtful and romantic. Through your previous experiences, you find that acceptance is a big part of a lasting relationship.

You can be a demanding Virgo but do what you have to do to keep the relationships fresh and interesting. At first, you may appear shy or vulnerable but the truth of the matter is that you are exactly the opposite.

Children are a big part of your future and you’ll make a wonderful parent if you get rid of past feelings. You could have some mixed emotions about being a parent but you treasure your children and they seem to know that you have nothing but love for them.

Can we talk about your health? The September 21 zodiac birth date person needs to reminded to take care of his or her body. You find that meditation is wonderful addition to your health care regimen. It is a great aid in reliving stress and anxiety. You are not against praying as you are a believer of a higher power. As a rule, you should stay away from spicy foods and caffeine.

The 21 September birthday horoscope predicts that with a career in accounting, you are good with paying attention to the smallest of details. Perhaps you work in the statistics department or in investigations. You’d be fine as either profession offers a sense of achievement at the end of the day.

However, you should let someone else drive sometimes instead of feeling that no one can accomplish the task at hand but you. Still, you make wise choices and wait for the sale before purchasing.

 

The September 21 birthday astrology analysis show that your dreams and goals have a lot to do your partner, Virgo. You feel the need to prove a point, I suppose. You are devoted to your family members and are in tune with someone who is likely creative and focused.

Your energy has made a career decision hard. You can do anything you set your sights on but finding that one thing that you love and that is profitable is what drives you. Providing security for your family is essential.

The September 21 birthday personality doesn’t necessarily want to be in the spotlight but likes working behind the curtains but you like being dressed to the nine. You also have a fear of committing to someone. As a friend or lover, you may find that you need support, loyalty and companionship.

This Virgo birth day person may have had a rocky childhood. Any changes to your routine should be carefully looked at outside of creating an atmosphere conducive to relaxing and having a little bit of fun. You have a thing for lavish surroundings. Once you find your purpose, you will likely choose that profession as a career.

Chloe — 11 Marca

IF YOUR BIRTHDATE IS March 11, you are always experimenting with something new. The astrology sign for March 11 birthday is Pisces. You have the gift to make any situation advantageous. Being able to take on any situation, Pisceans are valuable assets.

 

Pisces, you really have a desire to know what make things and people tick. As a result, you have made some mistakes and have made some improvements. You may have different birth date personalities. What this really means is that, Pisces, you are very adaptable.

You who are born this day March 11, have a special connection to water. You have the tendency to be free from worry. You are in complete control, which makes you more desirable as a friend or business associate.

This element of your birthdate personality also influences your compassion and emotions. This as a negative, however, can make you a moody Piscean. This is just one of your few imperfections.

 

If you as a friend of a March 11 birthday Pisces are having difficult times, you need to look no further for a shoulder to lean on. Those born on this day are concerned about their loved ones and are endearing individuals.

Your friends and family members love you and return the favor when you need to express your feelings or to vent about certain issues that are agitating. You are a giver and those around you are often surprised by the arrival of flowers to their doors.

Are you looking for a lover? Your birthday horoscope shows that you need a lover that will be loyal and sincere. Someone who is superficial will be quickly dismissed. You seek someone who is romantic and likes intimacy. You are full of ideas and love to pamper your “baby.”

If you are lucky enough to have a Piscean with March 11 birth date as a spouse, you have someone who is strong and someone who can handle the highs and lows of a relationship. Once a Piscean does connect with someone special, you need to know that he or she will stand by you if you are going through some difficult period in your life. Yes indeed… you are a “keeper.”

In some cases, the 11th March birthdate astrology analysis predicts that you need to watch over your spending habits. Frankly, if today is your birthday, you spend too much money. You work hard all week but then by the middle of the week, you have to borrow money until payday.

Yes, you should enjoy of some life’s simple pleasures but financial stability is important. You should not go off on spending sprees as if there is no tomorrow. You have financial obligations and should invest in your retirement account. You are going to need that funding account to live on if you are to live painlessly at an old age. However, I am sure you will manage to shave any financial burdens.

 

The birthday personality traits for March 11 show that you may be susceptible to emotional highs and lows. This imbalance can be irritating. You could learn to focus and make more efforts to control this behavior. It is crucial that you do this.

In terms of your health and maintaining positive friendships and business connections, this Pisces zodiac birthdate needs emotional stability.

So, let’s talk about fitness and health. In efforts to preserve harmony, Pisces, you could try meditation or yoga. Yoga works with your inner person as well as helps you to stay flexible and toned. There is something to be said about achieving nirvana.

In brief, those with a birthday March 11 love to take things apart and put them back together again. Pisceans are sort of a chameleon as they adapt to most situations with ease. However, your birthdate meaning also says that you can be moody and this can be irritating to those around you.

Pisces, with the right person, you can be loyal and loving. Your friends find it hard to get along without you. Those Pisceans born on this day could benefit from yoga. Pisces, your spending habits need to change. Save some for later.


Tagi: analiza Dontnod Entertainment Life is Strange nudzi mi się w nocy teorie

Oceń notkę
+ +19 -

You're Gonna Carry That Weight
Oceń profil
+ +140 -
Iron
Ranking: 8 Poziom: 85
PD: 75080
REPUTACJA: 35106
Miesięcznik PSX Extreme