MY World!

Czyli kolejne 1001 opowieści Ajrona...

Iron Iron 11.03.2014, 14:15
Dlaczego nie dostałem się na główną? - mini przewodnik blogera
1281V

Dlaczego nie dostałem się na główną? - mini przewodnik blogera

Pomysł z przewodnikiem pojawił się już bardzo dawno temu, jednak jak zwykle w takich sprawach, pada setka pomysłów i pytanie kto i kiedy to wszystko zrealizuje. Jako, że jestem leserem na ppe postanowiłem przygotować mały przewodnik o tym jak skutecznie publikować blogi i recenzje nadające się na główną.

Od razu zaznaczam, nie jestem informatykiem posiadam podstawową wiedzę na temat HTMLa i będę starał się trzymać jak najprostszych terminów, by każdy mógł się odnaleźć w tekście bez problemu. W końcu ten przewodnik ma pomagać wam podnieść styl waszej twórczości. Jako, że ma być to przewodnik, formatowanie tekstu będzie na absolutnym minimum by nie wprowadzać zamieszania, do większości wykonywanych czynności będę screeny.

 

Ready, set … co jest dalej?

 

Na początku musimy mieć pomysł na tekst i to co chcemy zamieścić, można powiedzieć, że wszystkie „wizualne upiększacze” to zwyczajne dodatki polecam obadać recenzje Sephirothek’a.

 

Pomysł wpisu to podstawa bez tego nawet jeśli dodamy 300 obrazków, kolorowy tekst, film czy muzykę to nie ukryjemy ubogości tekstu, najwyżej ktoś oceni naszą pracę jako „gówno zawinięte w błyszczący papierek” Dlatego najlepiej pisać wszystko na surowo, najlepiej w word’zie, gdyż odświeżanie strony ppe po długim pisaniu może skończyć się utratą tekstu! Zawsze robimy backupy i sprawdzamy, czy jesteśmy zalogowani na portalu.  Gdy już wiemy co chcemy napisać najlepiej nie odrywać się od pracy i pisania, polecam ulubioną muzykę lub jakąś mała przekąskę ( nie raz można siedzieć i ponad 4 godziny nad tekstem ) choć ja osobiście lubię chodzić do lodówki w trakcie pisania, daje mi to chwilę na przeanalizowanie wszystkiego w głowie. Nie myślimy o autokorekcie, czy błędach, na wszystkie poprawki przychodzi pora na końcu. Jednak trzeba trzymać się podstawowych zasad budowy wypowiedzi. Wstęp, rozwiniecie i zakończenie, jako przykład pierwszy link z sieci.

 

Jak już pisałem styl naszej pracy jest najważniejszy, nie zawsze musi być oficjalny czy wyniosły. Można, a nawet trzeba pisać swoimi słowami, bo najważniejsze by pisanie nas bawiło, a nie sprawiało trudności. Pomysł, motywacja i odpowiednie nastawienie do pracy to podstawa!

 

Wszystkie dodatki czyli: formatowanie tekstu, kolory i obrazki. Najlepiej zawsze robić na samym końcu, by nie tracić weny na szukanie i ustawienie.

 

 

Z czym to się je?

 

Dobra mały wstęp mamy za sobą mam teraz pora na zwykle objaśnienie edytora ppe. Po zamianach edytor został znacznie rozbudowany, ale nie wiele osób korzysta z tych funkcji. Edytor recenzji jest taki jak ten blogowy.

 

 

 

Podstawowe informacje:

 

 

 

Podstawy za nami teraz trochę praktyki. Skupię się na rzeczach najistotniejszych, bo zmiana koloru tekstu, czcionki, czy rozmiaru to podstawy z którymi nie ma raczej problemu. Ale nie będę też przesadzał. Jeśli ktoś poczuje się zainteresowany może śmiało poszukać rzetelniejszych informacji w internecie.

 

1. Wstawianie obrazka

 

Klikamy na obrazek 

Pojawia się nowe okno:

 

 

W "Adres URL" wystarczy wkleić link  z interesującym nas obrazkiem, następnie klikamy raz jeszcze na okno by "wskoczył" pogląd. Wybieramy interesującą nas wielkość obrazka. Na ppe nie należy przekraczać szerokości 550, gdyż obrazki nie mieszczą się w polu tekstowym i nie wyglądają estetycznie. Po poprawkach zatwierdzamy OK lub Enter. 

 

 

 

1a. Obrazki w ramkach

 

Cały proces wygląda tak samo jak wyżej tylko wchodzimy w zakładkę "zaawansowane" i w polu podpisanym "Nazwa klasy CSS" wpisujemy po prostu słowo ramka. To wszystko. Możemy też mieć czarną ramkę dla jasnych zdjęć, wystarczy w polu "obramowanie" wpisać cyfrę odpowiadającą za grubość ramki.

 

 

 

 

 

1b. Obrazek jako hiperłącze

 

Wszystko jak wyżej tylko w zakładce "hiperłacze" wybieramy zewnętrzny odnośnik do strony w sieci lub do kotwicy w tekście, taki obrazek działa na zasadzie przycisku graficznego.

 

 

1c. Znikające obrazki

 

Niektóre strony mają zabezpieczenia przed hotlinkowaniem, czyli kopiowaniem obrazków bezpośrednio z ich domeny, aby uniknąć takich sytuacji najlepiej wrzucać obrazki bezpośrednio na ppe. Można to zrobić na kilka sposobów.

- Zapisujemy interesujący na obrazek, a następnie w zakładkach obrazka klikamy "wyślij". Wybieramy obrazek z komputera i wysyłamy, po chwili powinien pojawić się w podglądzie i tam zmieniamy go do woli. Jest to sposób zapisywania redaktorów, dlatego nie wiem, czy wszystkim obrazki będą zapisywały się prawidłowo.

- wrzucać obrazki bezpośrednio do galerii i kopiować linki z obrazków z galerii, zwykłą metodą "pokaż obrazek" i Ctr C, Ctr V, można też założyć sobie własny blog - brudnopis, którego nie publikujemy i na niego wrzucamy obrazki, zdecydowanie najlepsza z możliwości, jednak wymagająca czasu na wrzucanie obrazków. Teoretycznie można wrzucać na każdą stronę z hostingiem zdjęć.

 

 

2. Hiperłącze

 

Warto o tym pamiętać i nie bać się zaznaczać tekstu i podpinać pod zewnętrzne odnośniki. Linki do źródeł którymi się wspomagamy są koniecznością, ale można też linkować do wiki, czy popierać swój tekst już istniejącymi materiałami. Takim hiperłączem nie zawsze musi być tekst, czy zwykły link. Może to być adekwatny obrazek lub przycisk z tekstem  , który prezentuje się bardziej okazale.

 

 

3. Spojler

 

Osobiście do spojlerów używam już gotowej linijki kodu html. 

Która wygląda tak:

<div style="margin:20px; margin-top:5px">
  <div class="quotetitle">
    <b>Spoiler:</b>
    <input type="button" value="Pokaż" style="width:45px;font-size:10px;margin:0px;padding:0px;" onclick="
      if (this.parentNode.parentNode.getElementsByTagName('div')[1].style.display!= '')
      {
        this.parentNode.parentNode.getElementsByTagName('div')[1].style.display = ''; 
        this.innerText = '';
        this.value = 'Ukryj';
      }
      else
      {
        this.parentNode.parentNode.getElementsByTagName('div')[1].style.display = 'none';
        this.innerText = '';
        this.value = 'Pokaż';
      }
    " />
  </div>
  <div class="quotecontent" style="display: none;">{TEXT}</div>
</div>

Wrzucamy to do "źrodła dokumentu" zmieniając to co nas interesuje.

Żołty to wyświtlany napis na przycisku. Zielony to nasz tekst, ktory chcemy ukryć. Można zmienić też wymiary cyfry z px.

Ten spojler działa tylko w blogach i recenzjach, komentarze są bardziej ograniczone, dlatego nie ma takiej możliwości by ukryć takim spojlerem tekst w komentarzu.

Można śmiało kopiować. Wiem, że nie mieści się na stronie, ale to nic nie zmienia, wystarczy zaznaczyć i skopiować.

 

 

4. Cytat

 

Cytaty po zmianach wyglądają tak samo jak te używane w newsach na ppe. Jest bajecznie prosty w użyciu i poprawia estetykę cytowanych fragmentów.

Klikamy Cytat  i dodajemy tekst, a po zapisaniu wygląda jak niżej.

 

 

 

5. Filmy

 

O ile by wrzuć filmik z YT wystarczy kliknąć ikonkę i wkleić link. Tak filmy posiadające inne playery trzeba wrzucać na podobnej zasadzie jak w przypadku spojlera. Bezpośrednio w postaci kodu html, każdy szanujący się serwis bez problemu udostępnia już gotowy kod tylko do wrzucenia na stronę.

 

 

 

Jeśli macie problem i film z YT się nie wyświetla, należy wkleić link z share! 

 

 

6. Muzyka

 

Ogólnie każdy wrzuca swoje ulubione kawałki w postaci linków do YT, niby tak jest najszybciej, ale nie wygląda to estetycznie. Osobiście zdecydowanie polecam odtwarzacz internetowy na zippyshare posiada wszystkie funkcje, a jego wrzucenie jest bardzo proste. Wrzucamy już gotowy kod do źródła dokumentu. Odpowiada za to wtyczka flash, teoretycznie za pomocą wtyczki flash można dodać każdy flashowy odtwarzacz. Po dodaniu wystarczy kliknąć na ramce PPM i wybrać "właściwości obiektu flash" gdzie możemy np. dopasować wymiary do strony.

 

TWO PEOPLE- JEAN JACQUES SMOOTHIE

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

PHARRELL WILLIAMS - HAPPY

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

AVICII - LEVELS

[Obiekt musi mieć rozszerzenie SWF. Kod zablokowany]

 

 

7. Flash

 

W teorii w formie flasha można wrzucić wszystko wystarczy kliknąć na ikonkę flasha i w oknie podać link do interesującego nas materiału. Chciałem wam zaprezentować pokaz slajdów w flashu bardzo fajny przypominający nasz rotator, ale nie ogarnąłem wszystkiego na teraz, postaram się to uzupełnić bo wygląda to bardzo dobrze, jedyny minus jest taki, że sami musimy zrobić taki pokaz slajdów, co pewnie dla osób niewymagających będzie tylko ciekawostką, ale da się. Jeśli ktoś lubi posiedzieć w PS to nie będzie to dla niego wyzwanie. Zawsze można zrobić własny pokaz slajdów w postaci gifa. jednak kodowanie gifa pozostawia wiele do życzenia...

 

Swojego pokazu slajdów jeszcze nie mam, ale znalazłem całkiem fajną stronę hostingową do zdjęć, gdzie tworzenie albumów nie wymaga żadnych konkretnych umiejętności, a prezentuje się całkiem okazale. Sprawdźcie sami poniżej.

 

 

 

KTOMACZAS

 

Słowo na koniec

 

Jest to wersja beta i jeszcze będzie można wiele poprawić, może też któryś z adminów napisze swoje 3 grosze. Należy pamiętać, że prawie wszystko można dowolnie mieszać, można mieć tekst z odnośnikami i zdjęcia z animacją. Choć nie zawsze trzeba wszystko na siłę ubarwiać, schludność w postaci tabelki i mniejszych obrazków w tekście też jest na miejscu. Można przygotowywać swoje własne screeny jak robi repip, lub korzystać z tego edytora na portalu, nie jest on powalający, ale daje już pewną swobodę w zwiększaniu atrakcyjności waszych prac. Najważniejsze to nie bać się ryzykować i szukać swojego stylu.
 

Tagi:

Oceń notkę
+ +51 -

You're Gonna Carry That Weight
Oceń profil
+ +143 -
Iron
Ranking: 8 Poziom: 85
PD: 76854
REPUTACJA: 34503