Blog użytkownika dKc

dKc
dKc dKc 01.08.2019, 06:15
Obejrzane - lipiec 2019 #365challenge (gość. Roland Ninja)
246V

Obejrzane - lipiec 2019 #365challenge (gość. Roland Ninja)

Trochę o sequelach, kilka filmów oraz gość.

Miesiąc  temu: https://www.ppe.p(...)lin.html

Przełom lipca i sierpnia to przede wszystkim miesiąc festiwalowy. Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym oraz Nowe Horyzonty we Wrocławiu to dwa największe święta filmowe w roku. Mi niestety nie udało się wybrać na żaden z nich, ale tych co nie byli zachęcam - do zobaczenia są filmy nagradzane na festiwalach w Berlinale czy Cannes. Najciekawszym z nich wydaje się laureat Złotej Palmy "Parasite", którego w reszcie kin będzie można zobaczyć dopiero jesienią.

W zeszłym miesiącu temat z pierwszej strony spowodował duży odzew. Przyznam, że niektóre rzucały ciekawe światło na problem. Dziękuję komentującym i zachęcam do częstszych działań tego typu.

Sequel długoterminowy

Miesiąc temu wspomniałem o filmach dotyczących globalnego ocieplenia, a właściwie jednym filmie, któreg wówczas nie widziałem. Była to Niewygodna prawda. Okazało się, że w ciagu tych kilunastu lat od premiery filmu powstał sequel, który można obejrzeć na Netfliksie. Między pierwszą częścią, a drugą minęło niemal 10 lat. Czasem tak bywa, że niektóre serie są odgrzewane po dłuższym czasie. Zastanawiając się nad częstym ostatnio trendem przypominania widzom o starszych seriach doszedłem do wniosku, że taki powrót jest bardzo rzadko udany. Dalsze historie znanych opowieści filmowych to sequele, a czasem czekamy na nie 10,15, 20, a nawet więcej lat. Na potrzeby tego artykułu nazwę to sequelem długoterminowym. Z zapowiedzianych sequeli długoterminowych najgorętszym ostatnio wydaje się Top Gun: Maverick, a z naszego polskiego podwórka Psy 3 oraz Chłopaki nie płaczą 2. Powszechna opinia uważa, że sequele są zazwyczaj gorsze, choć znalazło by się parę tytułów podważających tą teorię, jednak nie będziemy się tym teraz zajmować. Starałem się odnaleźć w pamięci pewne kontynuacje, których istnienie wpłynęło na dobre dla całej serii i znalazłem dosłownie kilka (starałem się wykluczać rebooty, remastery oraz prequele):

Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy

Toy Story 3

Blade Runner 2048

Mad Max: Fury Road (choć tu kwestia jest sporna czy to aby na pewno jest sequel)

Na niektóre sequele trzeba czekać dłużej, na inne krócej. Amerykanie przerwę pomiędzy poszczególnymi częściami nazywają sequel gap. Na jaki sequel długoterminowy przyszło nam czekać najdłużej? Okazuje się, że prym wiodą tu bajki Disneya.

sequel Bambi (1942) - Bambi 2 (2006) - 63 lata

sequel Fantasii (1940) - Fantasia 2000 (1999) - 59 lat

sequel Kopciuszka (1940) - Kopciuszek 2 (2002) - 51 lat

sequel Wizard of Oz (1939) - Return to Oz (1985) - 43 lata

Jak to ma się do polskich realiów? Nie tak dawno temu powstał niesławny film Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012). Był to przykład największego sequel gapa, jaki widzieli Polacy, bo na kontynuację przygód Hansa Klossa przyszło nam czekać ponad 43 lata! Jest to jednak dość niedokładny sequel, ponieważ oryginał nie był filmem, a serialem. Szukając największej przerwy między polskimi kontynuacjami (filmowymi) natrafimy na następujące filmy:

sequel Zezowate szczęście (1960) - Obywatel Piszczyk (1988) - 28 lat

sequel Misia (1980) - Ryś (2007) - 27 lat

sequel Galimatias 2 czyli Kogel-Mogel (1989) - Kogel Mogel 3 (2019) - 20 lat

Często bywa tak, że sequele długoterminowe bywają tak rozczarowujące, że wręcz mało kto wie o ich istnieniu. Przykłady kilku sequeli takie sequeli tak absurdalnych, że finalnie mało kto o nich pamięta to:

sequel Chinatown (1974) - Dwóch Jake'ów (1990) - 16 lat

sequel Titanica (1997) Camerona - Titanic 2 (2010) - 13 lat

Przeminęło z wiatrem (1939) - Scarlett - 54 lata

sequel Easy Rider (1969) - Easy Rider: The Ride Back (2012) - 43 lata

sequel Ptaków (1963) Hitchocka - Ptaki 2 (1994) - 30 lat

sequel Dnia niepododległości (1996) - Dzień niepodległości: Odrodzenie (2016) - 20 lat

Znalazłem grę

...filmową na urządzenia mobilne z Androidem, nazywa się  Guess The Movie Quiz. Polega ona na zgadywaniu tytułów filmów na podstawie obrazków. Można się sprawdzić oraz dowiedzieć się o paru tytułach, których się nie znało. Polecam.

Newsy

Duże emocje w tym miesiącu wzbudziły zapowiedzi nowych filmów i seriali o superbohaterach na Comic Conie (m.in. Watchmen na HBO).

Ogłoszono też aktorkę, która zagra Małą syrenkę, co spotkało się z krytyką w Internecie ze względu na jej kolor skóry.

Król Lew okazał się rozczarowaniem filmowym, ale reklama zrobiła swoje i nadal utrzymuje się na 1. miejscu w box office.

Avengers: Koniec gry wyprzedziło Avatara w Box office, co spowoduje, że przez długi czas zasiądzie na tronie. Pojawiają się głosy, że zapowiedziany Avatar 2 zrzuci z tronu Avengersów, jednak są przekrzykiwane przez stwierdzenia, że Avatar pierwszy miał technologię, a drugi nie będzie miał nic podobnego.

Przejdźmy do rzeczy. Oto lista filmów lipca

TOP 3 LIPCA

1. Niebo

2002, USA/Włochy, reż. Tom Tykwer

W moich podsumowaniach nie było okazji pisać o twórczości Krzysztofie Kieślowskiego, ale właśnie mam okazję. Krzysztof Kieślowski jest najwybitniejszym polskim reżyserem wszechczasów mając w swoim dorobku docenioną w Cannes trylogię Trzy Kolory, Przypadek przedstawiający temat alternatywnej rzeczywistość już w latach '80 czy Podwójne życie Weroniki. Oprócz fabuł kręcił również filmy dokumentalne oraz zasłynął z serii filmów telewizyjnych zatytułowanych Dekalog. Odszedł w roku 1996. Zostawił po sobie niezrealizowany scenariusz napisany wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem, który miał być początkiem tryptyku. Ekranizacji podjął się Tom Tykwer. Jak się okazuje w 2006 roku wyszedł drugi z nieukończonego tryptyku zatytułowany Piekło w reżyserii Danisa Tanovica. Fabularnie film Niebo wciąga już od pierwszych sekund. Akcja mimo częstego poetyckiego spokoju wciąga, a scenariusz, kadrowanie i symbolika skłaniają do refleksji. Absolutnie czuć ducha naszego polskiego przedwcześnie zmarłego geniusza. W rolach głównych Cate Blanchett i Giovanni Ribisi (znany z roli brata Pheobe z Przyjaciół).

2. Inni

2001,USA, reż. Alejandro Amenábar

Wspominałem zapewne o tym, że horrory nie są gatunkiem, za którym jakoś specjalnie przepadam, jednak śmiało mogę powiedzieć, że Inni są w moim TOP2 horrorów, jakie widziałem w tym roku. Niezła rola Nicole Kidman oraz klimat drugowojennej Anglii zamkniętej w ciasnej willi. Inni sa przykładem kina, które trzyma w fotelu i nie pozwala od siebie oderwać.

3. Czarnoksiężnik z Oz

1939, USA, reż. Victor Fleming

Ponadczasowy film familijny z elementami musicalu zaskakujący wykonaniem, ponadczasowym wykonaniem oraz aktorstwem, w którym Judy Garland gra pierwsze skrzypce (tej dojrzałej w pewnych aspektach już aktorce związywano ponoć piersi, żeby jej postać wyglądała na młodszą). Historię o Dorotce pewnie każdy zna, ale warto zaznajomić się z tą znamienną historią choćby ze względu na to, że do niej odwołują się inne dzieła kultury popularnej (np pierwszy Matrix)

 

Tagi:

Przejdź do strony
Oceń notkę
+ +10 -

Oceń profil
+ +98 -
dKc
Ranking: 56 Poziom: 69
PD: 42265
REPUTACJA: 19236