Blog użytkownika Octavio

Octavio Octavio 27.07.2018, 16:36
"Dziennikarstwo śledcze" #4 "wojny magazynowe 2"
265V

"Dziennikarstwo śledcze" #4 "wojny magazynowe 2"

W 2006 roku, kiedy to DVD świętowało jedenaste urodziny, wyniki sprzedaży jej wielkiego konkurenta – VHS – były tak mikroskopijne, że rok później w USA i Wielkiej Brytanii kasety przestały już być brane pod uwagę w statystykach. W tym samym roku swój marsz ku zwycięstwu rozpoczęły płyty Blu-ray. Po 12 latach nie dość że format ten nie wypchnął konkurenta z to dalej stanowi mniejszość na globalnym rynku.

W październiku 2008 David Jessen, wiceprezes działu produkcji blu-ray oraz DVD w Wytwórni Disneya, powiedział, że dyski z filmami w formacie blu-ray osiągną w ciągu dwóch lat wyższą sprzedaż od filmów zapisanych na płytach DVD. - Wikipedia

Według strony mediaplaynews.com która zbiera dane sprzedażowe od dystrybyturów, za ostatni tydzień kończący się 14 lipca 2018r. filmy DVD w TOP 50 stanowiły 61,8%.

No ale jak to, oburzył się jeden z komentujących poprzedni blog:

W tyłku mam czy $ony zaoszczędzi czy nie ja chce mieć możliwość odtwarzania UHD a żadna z konsol $ony mi tego nie daje.
Kuffa bronić coś takiego...
Żenada

No co odpowiada mu kolejny user:

Takie słowo na "F" się nasuwa. Bronić przegranej sprawy w imię uwielbienia dla marki i jeszcze pozować przy tym na obiektywizm.

Następnie grono wielce szanowanych i wybitnych ekspertów na PPE wyraziło swoją aprobatę dla pierwszego wpisu, znalazło się też kilku którzy docenili blog autora ale w innym kierunku. Niestety ale nastały takie czasy że dziś blogi czy opinie  ocenia się nie na podstawie tekstu ale już nawet za to jaką konsolę autor ma w sygnaturze, lub, co z niektórych da się wyciągnąć podczas "dyskusji", za obrzydzanie Xboxa lub firmy Microsoft. A już nie od dziś istnieje przysłowie - "Nie karze się posłańca za to, że przyniósł złe wieści". Jak absurdalnie brzmią cytowane słowa i jaki poziom sobą reprezentują, zdamy sobie z tego sprawę po zapoznaniu się z poniższymi informacjami.

W uzupełnieniu do raportu finansowego Sony za 2013r. czytamy:

Sony expects to record approximately 25 billion yen in impairment charges mainly related to its overseas disc manufacturing business. Primarily due to demand for physical media contracting faster than anticipated, mainly in the European region, the future profitability of the disc manufacturing business has been revised. Consequently, Sony has determined that it does not expect to generate sufficient cash flow in the future to recover the carrying amount of long-lived assets, resulting in an expected impairment charge. Primarily due to the reason 1 mentioned above, the fair value of the entire disc manufacturing business also has decreased, resulting in an expected impairment of goodwill.

Podaje oryginalne tłumaczenie, bo niektórzy mogą być w szoku i napisać że coś przekręciłem. Oto moje tłumaczenie:

Sony spodziewa się odnotować około 25 miliardów jenów w zakresie odpisów z tytułu utraty wartości powiązanych z zagraniczną produkcją płyt. Główną tego przyczyną jest szybciej niż się spodziewano kurczący się rynek europejski, w związku z tym dokonano rewizji przyszłych dochodów z działalności związanej z produkcją dysków. W konsekwencji firma Sony ustaliła, że ​​nie spodziewa się wygenerować wystarczających przepływów pieniężnych w przyszłości w celu odzyskania wartości bilansowej długoterminowych aktywów, co spowoduje oczekiwany odpis z tytułu utraty wartości. Jest to główny powód przez który cała wartość biznesu związanego z produkcją dysków została obniżona.

Tłumacząc na prosty język: Spadają zyski ze sprzedaży płyt, rynek się kurczy, w związku z tym nie osiągniemy dochodów takich jakie zakładaliśmy. Nie odrobimy nakładów poniesionych na produkcję w związku z tym musimy poniesione koszty odpisać jako straty. Te straty to jakieś 230 mln. dolarów. Podobny myk wykonał Microsoft z Firmą Nokia. Z tym że musiał odpisać sobie straty 7,6 mld.$ 

źródło: www.dvd-and-beyond.com

To własnie Playstation 3 było jednym z nakładów poniesionych na promocję płyt Blu-ray. To właśnie Blu-ray było przyczyną obsunięcia premiery konsoli a następnie opóźnienie jej dystrybucji w innych regionach (brak części do napędu). PS3 miało zaplanowany start na wiosnę źródło: www.tomshardware.co.uk. Tu się rodzi ciężkie do przełknięcia pytanie - Czy gdyby nie to że Sony promowało napęd Blu-ray ten w ogóle znalazłby się w konsoli Playstation 3? Moim zdaniem NIE.

I nie tylko mnie wydawał się śmieszny tytuł ostatniego artykułu na PPE - PlayStation TV. Historia największej porażki Sony. Jestem tylko ciekaw ile osób myślało sobie że tą porażką jest... napęd Blu-ray. Nie mam tu oczywiście na myśli porażki wizerunkowej. Chodzi mi o to że napęd ten nie osiągnął tego co osiągnął DVD zastępując VHS a na co liczyło Sony. Nie dość że z powodu Blu-ray Playstation 3 przynosił ogromne straty to nikt nie przewidział że dla części rynku coś takiego jak nośnik fizyczny stanie się zbędny. Miałem w swoim PC napęd CD i DVD. Dzisiaj korzystam z obudowy która nawet nie zawiera opcji na taki montaż. System Windows można zainstalować z USB, a dane archiwizuje się na tanich dyskach twardych bądź zwykłym USB. Ciekawe i trafne moim zdaniem opinie wyraził autor na stronie pankamil.pl

Streamowanie filmów jest kolejną rewolucją w dystrybucji domowej, po wprowadzeniu cyfrowych płyt DVD – i gdybym miał gdzieś szukać następcy DVD, to właśnie w usługach strumieniowania.

Blu-raye i DVD będą traciły na znaczeniu, ale o ile DVD w końcu umrze śmiercią naturalną, to Blu-ray – jako obiektywnie najdoskonalszy pod względem technologicznym format nośników tego typu, jaki obecnie istnieje – będzie sobie egzystował z boku, uzupełniając kolekcje największych fanów kinematografii — po prostu nigdy nie osiągając dużych nakładów.

Winyle pozostaną ostatnimi analogowymi nośnikami muzyki. Blu-raye będą ostatnimi nośnikami filmów, za które nie trzeba płacić co miesiąc; i które można postawić na półce.

Ciekawy jest artykuł i wnioski jakie wyciąga puczynski.gadzetomania.pl

Ale to przecież Stany Zjednoczone, być może u nas jest inaczej? Owszem.

Jeszcze gorzej!

— Także na naszym rynku sprzedaż BD jest niższa niż DVD – mówi Dariusz Janeczek, PR Manager firmy Imperial-Cinepix, dystrybuującej w Polsce produkcje 20th Century Fox, MGM, Paramount, Dreamworks i Sony. — Płyty Blu-ray stanowią, uśredniając, około 15 proc. wszystkich sprzedawanych płyt z filmami.

Nie podążamy za jakością

— Filmy na Blu-ray wybierają ludzie bogatsi oraz osoby, dla których znaczenie ma jakość obrazu – wyjaśnia Dariusz Janeczek. Właśnie dlatego szczególną popularnością cieszą się na BD efektowne filmy akcji, a nie komedie czy filmy obyczajowe. Te potrafią sprzedać się w wysokich nakładach, ale zyskują popularność głównie na DVD.

— Pod koniec lat 90. po prostu trzeba było mieć odtwarzacz DVD – przypomina Janeczek. — Magnetowidy stały się passe. W przypadku płyt Blu-ray podobne zjawisko nigdy nie zaistniało w takiej skali.

Większość przytoczonych tu cytatów pochodzi z artykułów napisanych w 2014r. Czy dzisiaj w połowie 2018r. prognozy zmieniły się na korzyść rynku sprzedaży fizycznej nośników. NIE. Jak czytamy na variety.com rynek fizyczny w 2016r. skurczył się o 10% a w 2017r. o 14%. Powoli Blu-ray zaczyna wypierać DVD na listach sprzedaży w USA a i płyty Blu-ray UHD znajdują swoją niszę.

Przeanalizujmy sprzedaż filmów w USA gdzie format Blu-ray powinien już dominować. Jak pokazują nam wyniki już wśród największych kasowych produkcji robi to bez problemu. Sytuacja zaczyna się komplikować kiedy zaczniemy patrzeć na pozycję 28 i dalej. Tutaj bezsprzecznie króluje format DVD.

www.the-numbers.com Blu-ray TOP 100

www.the-numbers.com DVD TOP 100

Ale właśnie jak to gdzieś już przeczytałem, 4K UHD to nisza w niszy. Ile z tych filmów to są 4K możemy wywnioskować z dobrze przeanalizowanego rynku Australijskiego który jest 5 rynkiem świata. źródło: www.aheda.com.au

265,000 tytułów Ultra HD 4K zostało sprzedanych w 2017 roku za 7,8 miliona dolarów. Odpowiada to 5% sprzedaży wszystkich płyt Blu-ray i  stanowi  7% wartości całego rynku. (W Australii oczywiście) 

Sprzedaż dysków 4K zależy od dostępności zgodnego sprzętu. Od czasu wprowadzenia technologii 4K w Australii sprzedano prawie 2 miliony telewizorów 4K, co oznacza, że ​​nie brakuje ekranów obsługujących 4K. Potencjalną przeszkodą mogą być odtwarzacze 4K, a do tej pory sprzedano tylko 33 000 dedykowanych odtwarzaczy dysków 4K. Dodając do tej liczby  konsole które mogą wyświetlać obraz 4K liczba ta rośnie do 723 000. Odpowiada to prawie dziesięciu dyskom 4K zakupionych dla każdego dedykowanego odtwarzacza 4K, lub tylko poniżej półtora dysku 4K, jeśli włączymy tylko konsole do gier zdolne do odtwarzania dysków 4K. (czyli tylko Xboxa. wpis autora)

Jak widać samym problemem dla popularyzacji UHD filmów jest też... brak telewizorów 4K :) Australia ma 24,5 miliona mieszkańców na których przypada 2 miliony telewizorów 4K.

Przyznam się że nie zdawałem sobie sprawy z tego jak słaby jest rynek Blu-ray na świecie poza największym rynkiem w USA. To co się dzieje w Europie to sajgon. Po poszerzeniu swoich informacji w zakresie światowego rynku sprzedaży detalicznej filmów na Blu-ray stwierdzam jednoznacznie że na stołku prezesa Sony jak i w radzie zarządu musieliby zasiadać kompletni idioci aby zatwierdzić zmianę napędu w konsoli na BD UHD. Oczywiście nie oznacza to że tacy znajdują się w siedzibie Microsoftu. Jak już napisałem wcześniej mam wyrobione zdanie które jasno mówi że Xbox nie jest w tej firmie nastawiony na zarabianie. Koszt napędu + licencja to jakieś 20 dolarów straty na każdej sprzedanej konsoli. To nie 300$ jak w przypadku Sony w 2006r. i nie ta liczba sprzedanych konsol co PS4. Po za tym głównym odbiorcą Xboxów są USA i UK... największe rynki odbiorców Blu-ray na swoich kontynentach. Czy patrząc na poziom sprzedaży interes im się opłacił?

Jak widzimy w August od czasie premiery One S (2 sierpnia 2016) słupki przez 3 miesiące miały tendencję zwyżkową. W tym czasie jedynie we wrześniu miała premierę większa gra Forza Horizon 3. Już jednak w okresie najlepszego okresu sprzedażowego czyli listopada i grudnia widzimy spadki względem 2015r. A to przecież doskonała okazja do sprzedaży najtańszego odtwarzacza 4K. I wtedy ja mówię - "Matko Bosko, co to się staneło". Nadchodzi rok 2017 i mamy pikowanie w dół niczym Junkersy w 39, które wzniosły się jedynie na chwilę w Listopadzie podczas premiery Xbox One X. 2018 to już stabilna forma i chwilowe nabranie oddechu co jednak można wywnioskować jest winą One X.

Także już w poprzednim blogu odpowiedziałem pytaniem na pytanie. Tzn. jeśli ktoś pyta dlaczego Sony nie zainstalowało napędu BD UHD w swojej konsoli powinno sobie zadać pytanie dlaczego zrobił to Microsoft. W tej generacji UHD jest potrzebne do gier tak samo jak łopata do kopania tunelu metra. 

Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe spostrzeżenia lub informacje to zapraszam do dyskusji. Od razu zaznaczam że nie prowadzę konwersacji tylko dyskusje więc teksty w stylu - "a ja myślę, że mi się wydaje że jednak się mylisz, więc napisz mi czemu ja tak myślę i czemu mam rację", proszę zostawić dla swojej rodziny i znajomych.

Tagi:

Oceń notkę
+ +12 -

Fundacja "Polacy dla Polaków"
Oceń profil
+ +25 -
Octavio
Ranking: 311 Poziom: 53
PD: 19700
REPUTACJA: 3749