Blog użytkownika Octavio

Octavio Octavio 15.12.2018, 09:38
Poradniki - edycje kolekcjonerskie  #1 Fanty i granty
1251V

Poradniki - edycje kolekcjonerskie #1 Fanty i granty

Zaczynam od nietypowej strony, ponieważ zamiast najpierw napisać co nieco o samych poradnikach pokażę wam jakie nietypowe fanty czy inne granty były sprzedawane razem z nimi. Jest to koniec pewnej epoki, ponieważ firma która dołączała swego czasu najlepsze i najfajniejsze gadżety wkrótce kończy swoją działalność. Jednak to tylko koniec pewnej epoki, ponieważ na rynku ostały się dwie firmy których poradniki może owych gadżetów nie posiadają ale są bardziej ekskluzywne.

Pierwszym poradnikiem firmy BradyGames jaki miałem okazję trzymać w ręku był poradnik do GTA IV wydany w polskiej wersji językowej. Jednak nie dało się nie zauważyć że sposób jego klejenia i delikatność nie rokowały mu długiego żywota. Nie wzbudził on u mnie zachwytu tak w jakości wykonania jak i zawartości, to zrobiły dopiero wersje kolekcjonerskie. Tym pierwszym poradnikiem który postanowiłem zdobyć i nie było bata żebym tego nie zrobił był poradnik do The Last of Us. Tak, ten medalion świetlików był oryginalnie częścią breloku. Łańcuch który go spinał był jednak słabej jakości, więc kiedy tylko połamał mi się suwak w mojej chyba już ponad 10 letniej "M75" znalazłem dla niego idealne zastosowanie tak praktyczne jak i wizualne :)

Owym gadżetem może się jeszcze pochwalić poradnik do Bioshock Infinite i Rise of the Tom Raider. O ile klucz do klatki Songbirda to fajne nawiązanie do gry to już odznaka i jakość wykonania breloku z Tomb Raider jest słaba. Nijak się ma to do medalionu na rzemyku z poradnika do rebotu z 2013r. Jednym z najbardziej cieszących oko tak wykonaniem jak i funkcjonalnością jest przypominająca miecz zakładka do książek z poradnika do Diablo III.

Dość częstym widokiem jako dodatkiem jest mapa z gry. Z deczka kontrowersyjnym bo jakoś nie wyobrażam sobie kogoś rozkładającego mapę w czasie gry :) Co najwyżej jako bajer można powiesić jako plakat.

Jednym z częstszych dodatków są grafiki z gry. Na początku miały one jeszcze tę wartość że miały wybity numer poświadczający oryginalność naszego egzemplarza i ogólnie pokazywały nam ile na rynku jest dostępnych egzemplarzy kolekcjonerskich. Dzisiaj już nie ma takiej ekskluzywności ponieważ wydawcy robią dodruki. W nowszych wydaniach z kolei jest ich już o wiele więcej niż w starych i są do nich dodawane etui :)

Jednym z najbardziej oryginalnych i najfajniejszych dodatków jakie wystąpiły to dodatkowe dzienniki developerów wydane w twardej oprawie :) Wystąpiło to bodajże tylko dwukrotnie w historii, a szkoda.

Pożytecznym dodatkiem było dodanie notesów do Black ops II i Dark Souls III. O ile do tego pierwszego tytułu notes jasno dawał nam do zrozumienia że mamy do czynienia z gadżetem z gry (logo z czachą na każdej stronie) o tyle w przypadku Dark Souls nikt by się tego nie domyślił, szkoda słów.

Ciekawym przypadkiem było wydanie wersji specjalnej do wersji kolekcjonerskiej poradnika gry Fallout 4. Nie przypominam sobie aby było wydane podobne wydanie do innej gry (poza wydaniem specjalnym do wydania specjalnego... Falout 76 który ma wyjść 13 grudnia :) Czym się różni owe wydanie od normalnego? Patrząc na to co zawiera taki zestaw to sobie wydawca nieźle policzył za dodatki i są to w związku z tym jedne z najdroższych gadżetów do poradników. Zestaw taki obecnie kosztuje 80 funtów a ponad to co zawiera edycja standardowa to: Kapsle z otwieraczem, kalendarz połączony z grafikami, naszywka i dodatkowa obwoluta do poradnika. A no i to wszystko zapakowane w solidne wykonane z grubego kartonu pudełko zapinane na magnes. Jest one tak duże że mieści wszystkie gadżety z innych poradników :) Nie wiem w jakim chorym umyśle zrodziło się aby takie cuda sprzedawać za dodatkowe 50 funtów :) Ja przecierałem oczy ze zdumienia kiedy zestaw został przeceniony na 22 funty zamiast 80, więc żal było nie kupić :)

Kalendarz połączony z grafikami dostępny był też w poradniku do Mafii III. Gadżet mocno kontrowersyjny zważywszy na krótki termin jego przydatności :) Ten stand natomiast który widzicie to podobny gadżet do stojącego kalendarza z tym że zawiera on mapy do szkolenia się w multi. Podobny patent ale w innej formie zastosowano w poradniku do Assassin's Creed Revelations. Normalnie takie mapy są wewnątrz poradników AC, jednak tu, ktoś postanowił wydać je oddzielnie. Gadżet mocno kontrowersyjny, zważywszy na fakt, że Multiplayer jest po prostu słaby i mało grywalny.

Kolejny bardzo oryginalny gadżet to ścieżka dźwiękowa do gry Uncharted 3. Jeszcze ciekawiej robi się gdy wydaje ją Piggyback który zwykle żadnych gadżetów do poradników nie dodaje. Jeśli jesteśmy przy Uncharted to do 4 części Bradygames dodało srebrną wersję pirackiej monety będącą walutą w Libertalii. Niestety ciężko mi było kupić używany poradnik razem z monetą. Ktoś się dziwi :)

Inne bajeranckie granty to naszywki. O ile te z Call of Duty Advanced Warfare są takie sobie to te z Resident Evil 5 biją po oczach :)

Fajny bajer to naklejka na pada z gry God of War. Zapach który owa naklejka wydziela jest niesamowity. Nie wiem co oni tam dodali ale podobne odczucia mam tylko jak po latach wącham gumę donald :) Naklejki razem z mapą były też w AC Syndicate. Super też prezentują się przypinki z Watch Dogs II. Z kolei Śmierć którą widać w folii to proporzec z gry Call of Duty Infinity Warfare.

Na koniec zostawiam ciekawy patent. Składane papierowe modele z poradnika do Borderlands 2 :) Filmy z oficjalnej strony Bradygames:

To tyle jeśli chodzi o fanty. Jako gadżety same w sobie niektóre są naprawdę świetne i zdziwię się jeśli pozostali wydawcy na rynku przestaną takie dodawać. Odpowiedni ich dobór sam w sobie mógłby skłonić do kupna takiego poradnika. Mam nadzieję że zaczną to robić przynajmniej raz na jakiś czas. W następnej części przedstawię swoją jak mi się wydaje bogatą kolekcję samych poradników. Szarpnę się też na parę słów skąd w ogóle pomysł na ich kolekcjonowanie i gdzie je kupować.

Tagi:

Oceń notkę
+ +24 -

Fundacja "Polacy dla Polaków"
Oceń profil
+ +25 -
Octavio
Ranking: 309 Poziom: 53
PD: 19763
REPUTACJA: 3771