Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 05.06.2017 21:27
Apple WWDC. Nowe iMaci, potężny iMac Pro, kolejne iPady, Monument Valley 2 i iOS 11
2902V

Apple WWDC. Nowe iMaci, potężny iMac Pro, kolejne iPady, Monument Valley 2, iOS 11, HomePod i więcej

Wielka konferencja Apple została właśnie zakończona. Firma ponownie zapowiedziała nowe urządzenia, przedstawiła kolejne „innowacje” i zaprezentowała świeżutką wersję iOS. Podczas show byliśmy nawet świadkami skromnej ciekawostki dla fanów gier na urządzenia mobilne.

O godzinie 19:00 rozpoczęło się Apple WWDC. Przed wydarzeniem jak zawsze nie brakowało najróżniejszych plotek dotyczących nadciągających urządzeń, ale bez zbędnego wprowadzenia – poznajcie najważniejsze informacje.

Na dobry początek Apple przedstawiło szerokiej publiczności nowy system WatchOS do Apple Watch. Tim Cook zapowiedział przygotowanie nowych tarcz, a nawet jedna z nich współgra z Siri, ale jak wiadomo pomocnik nadal nie jest dostępny w Polsce. Zegarek otrzyma kilka nowych funkcji dla fanów fitnessu, a wielka premiera systemu została zaplanowana na jesień.

Inżynierowie przygotowali również nową aktualizację dla systemu macOS. „High Sierra” otrzyma między innymi odświeżoną przeglądarkę Safari, która ma zaprezentować nową jakość w dynamicznym przeglądaniu stron. Twórcy zadbali również o szeroko pojęte bezpieczeństwo naszych danych.

Apple przygotowało odświeżone wersje iMac’ów – Retina 4K, 21,5 z Radeonem Pro 560 i 4GB RAM-u (1099 dolarów), a 27-calowy sprzęt będzie posiadał Radeona Pro 580 i 8GB RAM-u (1799 dolarów). Klienci będą zapisywać dane na dyskach do 2TB, popatrzą na ulepszone wyświetlacze i skorzystają z mocy procesorów Intel Core 7. generacji.

Największą niespodzianką wydarzenia był bez wątpienia nowy iMac Pro. To „najpotężniejsze Mac w historii”. Ceny maszyny rozpoczną się od 5000 dolarów, a najmocniejsza wersja będzie zawierać 18-rdzeniowy procesor Intel Xeon, Radeona Vega 16GB RAM-u, 4TB SSD, 4 złącza Thunderbolt 3. Premiera odbędzie się w grudniu.

iOS 11 ma ponownie zaoferować spore zmiany i oczekiwane przez użytkowników innowacje. Na dobry początek klienci będą mogli przekazać gotówkę znajomym za pomocą iMessage (opcja niedostępna w Polsce), sprzęt będzie zawierał nowoczesną metodę kompresji, dzięki której zdjęcia i filmy stworzone za pomocą iPhone’a będą zajmować o 50% mniej przestrzeni na smartfonach. Przebudowano Control Center – teraz mamy w łatwiejszy sposób obsługiwać telefon – a Siri przetłumaczy w czasie rzeczywistym potrzebne słowa. Pewną ciekawostką na pewno jest dobieranie treści przez Apple News – Siri dostosuje informacje względem czytanych przez nas wiadomości w Safari.

Interesujące dane zostały przedstawione na temat Apple Store – Apple wypłaciło deweloperom 70 miliardów dolarów za ich produkty, 500 milionów osób w każdym tygodniu zagląda do sklepu, a klienci pobrali 180 miliardów tytułów przez 9 lat. Apple Store zostanie teraz kompletnie przebudowane i podczas prezentacji zapowiedziano Monument Valley 2. Gra jest od dzisiaj dostępna za 4,99 $ w sklepie amerykańskiej korporacji.

Apple stawia również na rozszerzoną rzeczywistość – urządzenia Apple posiadają wszystkie niezbędne komponenty, więc firma zamierza stworzyć największą platformę do AR.

Używacie jeszcze tabletów? Apple ma nadzieję, że tak, bo na konferencji zaprezentowano iPada Pro z ekranem 10,5, do którego można dołączyć pełnowymiarową klawiaturę, a sprzęt ma zaoferować wyjątkowy obraz (szeroka paleta kolorów, 600 nitów, HDR wideo, odświeżenie obrazu na poziomie 120 MHz). 40% szybsza grafika, Apple A10X, 10 godzin na jednym ładowaniu, kamera na przodzie ze stabilizacją ekranu. W zależności od zamontowanej pamięci, za sprzęt zapłacimy od 649 do 949 dolarów.

Na koniec zaprezentowano HomePod. To około siedmiocalowy głośnik, który będzie rozpoznawać otoczenie i dzięki temu dostosowywać odpowiednią muzykę. Gadżet posiada aż sześć mikrofonów, działa z Apple Music (przez Sieć) i pozwoli sterować „smart-domem”. Premiera w grudniu (Australia, UK i USA), cena 349 dolarów, dwie wersje kolorystyczne (biała i czarna).

 

Tagi: apple imac imac pro ipad konferencja prasowa