Nowe Technologie – Bioniczne oczy i asystent głosowy JAESA

Gry
2214V
Nowe Technologie – Bioniczne oczy i asystent głosowy JAESA
Bartosz Dawidowski | 17.07.2014, 12:41

Witajcie w pierwszym odcinku Nowych Technologii. Będziemy w ramach cotygodniowych artykułów przyglądać się ciekawostkom ze świata nauki i nowinek technicznych, które często mają związek z grami.

Teraźniejszość i przyszłość bionicznych oczu

Pamiętacie wszczepy z ? Naukowcy cały czas pracują nad tym tematem w realnym świecie. Wszczepianie sztucznych stawów i fragmentów kości stało się już codzienną praktyką w szpitalach (nie wspominając o działaniach klinik powiększających piersi). W przyszłości może jednak dojść do znacznego rozszerzenia pojęcia „implantów”. W serwisie ExtremeTech umieszczono ciekawy tekst o obecnym stanie prac nad sztuczną siatkówką oka, która zapewniałaby widzenie osobom niewidomym. Cały pomysł zasadza się na wyjątkowej umiejętności mózgu, który potrafi czerpać informacje nawet z dosyć chaotycznych sygnałów. Aktualnie uniwersytet MIT pracuje nad silikonowymi "nanopołączeniami", które mogłyby zastąpić uszkodzone fotoreceptory w siatkóce. Nowa technologia pozwoliłaby na detekcję światła i jednoczesną stymulację neuronów. Grupa z Carnegie Mellon również pracuje nad stworzeniem swojej wersji sztucznej siatkówki. Naukowcy opracowali cienki "film", który umieszcza się za siatkówką chorego oka. Elektrody z filmu wysyłają stymulujące sygnały do nerwów. Detekcja światła odbywa się poprzez specjalne okulary, noszone przez chore osoby.

Już dzisiaj na rynku funkcjonuje implant Argus II, stworzony przez Second Sight, który pozwala osobom niewidomym na oglądanie świata w czerni i bieli i z rozdzielczością 60 pikseli. Pierwsi użytkownicy urządzenia zgłaszają, że widzą kształty obiektów i ich ruchy, a także mogą odczytywać duże napisy. Drugie urządzenie, które niedługo pojawi się na rynku to Nano Retina, które kosztuje 60 tysięcy dolarów i pozwala na rejestrowanie przez mózg obrazów z rozdzielczością 576 pikseli.



źródło



Inteligentne soczewki kontaktowe Google

Google też pracuje nad swoją wersją "cyborga". Firma prowadzi specjalne laboratorium, które zajmuje się m.in. pracami nad automatycznymi samochodami, które same zawiozą pasażerów, bez konieczności siadania za kierownicą. Najnowszym ujawnionym produktem przez Google są jednak specjalne soczewki kontaktowe. Pierwsza seria "Smart contact lenses" będzie skierowana do osób z cukrzycą. Takie soczewki odczytują w każdej sekundzie poziom cukru w krwi. Źródłem informacji jest film łzowy. Informacje z alarmem, w razie przekroczenia ustalonych limitów, są przekazywane bezprzewodowo do wybranych urządzeń - np. smarftfona albo Google Glass.

To oczywiście tylko pierwszy krok w badaniach Google nad soczewkami kontaktowymi - firma chciałby wykorzystywać je również do innych celów. W USA z soczewek kontaktowych korzysta ok. 30 mln osób, więc z pewnością firma znalazłaby klientów na takie wynalazki.

źródło


Asystent głosowy JAESA - czy to przyszłość obsługi naszych urządzeń?

Myszka i klawiatura to najdokładniejsze narzędzia obsługiwania komputerów, jakie w tej chwili posiadamy. Kolejne firmy pracują nad sterowaniem ruchowym, ale czasami mamy ochotę po prostu położyć się na kanapie, zamknąć oczy i sprawdzić maile, albo nowości na stronach Internetowych. Być może już niedługo będziemy mieć szansę obsługiwania komputerów tylko poprzez komendy głosowe. Ainova Robotics pracuje nad projektem JAESA, który pozwoli na łatwą obsługę PC lub smartfonów za pośrednictwem głosu. Projekt jest sponsorowany poprzez Kickstarter i już uzyskał sumę pozwalającą na jego wypuszczenie na rynek.

Z JAESA będzie można nie tylko prowadzić konwersacje (co zademonstrowano na filmiku poniżej). Nasza wirtualna dziewczyna może m.in. przekształcić każdy tekst w audiobook, nawigować na mapach, włączać filmy czy zdjęcia, otwierać i czytać wiadomości, szperać na Facebooku i wyszukiwać dokładnych informacji lub plików.


JAESA ma zostać wypuszczona na rynek w grudniu 2014 r. Twórcy obiecują, że cena software'u kompatybilnego z PC oraz smarftonami z systemem Android/iOS nie będzie wysoka.

Dalsza część tekstu pod wideo

źródło


 

Źródło: własne

Komentarze (39)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper