Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 08.11.2019 20:11
dysk hdd
781V

Dyski HDD o pojemności 20TB w 2020 roku, 50TB do końca 2026 roku

Najbliższe lata będą bardzo ciekawe dla fanów dysków HDD - w następnym roku na rynek trafi dysk o pojemności 20 TB, a do 2026 roku powinien ukazać się sprzęt z wersją 50 TB.

Dyski HDD odchodzą powoli w zapomnienie - większość graczy kieruje teraz swoją uwagę na dyski SSD, które mogą pochwalić się przede wszystkim szybszą prędkością działania. Mimo to, niektórzy nadal preferują dyski HDD, więc firma Seagate zapowiada kolejne dyski o dużej pojemności.

Na początku kolejnego roku na rynek podzespołów komputerowych trafi wersja 18 TB, pod koniec roku 2020 ukażą się dyski o pojemności 20 TB, a co ciekawe, dyski z wersją 50 TB powinny pojawić się w roku 2026. 

Nadchodzący dysk 18 TB będzie korzystał jeszcze ze starej technologii CRM, ale kolejna wersja będzie używać SMR, czyli Shingled Magnetic Recording, który ma pozwalać na umieszczenie większej ilości danych na dysku kosztem gorszego transferu zapisu. Firma następnie ma zamiar użyć technologii HAMR, Heat-Assisted Magnetic Recording, która zwiększy pojemność dysku poprzez ogrzewanie nośnika laserowym strumieniem.

Nie poznaliśmy cen owych dysków - możemy się jednak spodziewać, że będą one strasznie wysokie. Najbliższe lata zapowiadają się bardzo ciekawie, jeśli chodzi o batalię pomiędzy dyskami HDD a SSD.

Więcej o technologii na naszym serwisie:

Źródło: GRYOnline.pl

Tagi: