Franko: The Crazy Revenge

Franko: The Crazy Revenge

7,6
78 oceny

Ocena wg platformy:

PC 6.4
AMIGA 7.8

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
World Software
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Bijatyka chodzona
Śr. czas:
5 godzin
Premiery
Świat:
1994
Europa:
1994
Polska:
1994
Producent:
World Software
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Bijatyka chodzona
Śr. czas:
5 godzin
Premiery
Świat:
1994
Europa:
1994
Polska:
1994

Franko: The Crazy Revenge - opis gry

Franko: The Crazy Revenge to scrollowana (tzw. “chodzona”) bijatyka wyprodukowana przez polskie studio World Software. Tytuł ukazał się na komputerach PC i Amiga, a cechą wyróżniającą go spośród innych podobnych gier była przemoc (z hektolitrami lejącej się krwi na ekranie), a także specyficzne miejsce akcji - Polska z okresu transformacji ustrojowej.

Akcja rozgrywa się w Szczecinie w roku 1989. Punktem wyjścia dla gry jest historia dwóch zagubionych w nowej rzeczywistości kumpli, Franko i Alexa, którzy próbują wypełnić egzystencjalną pustkę trenowaniem wschodnich sztuk walki. Hobby daje im sens życia, ale sielanka nie trwa wiecznie. Chłopaków na ziemię sprowadza pewnego dnia Klocek i jego banda rządząca szczecińskimi ulicami. W wyniku mordobicia Franko zostaje mocno poobijany, ale Alex nie ma tyle szczęścia i umiera.

Dalsza część tekstu pod wideo

Motywem Franko jest zemsta. Gra jest scrollowaną bijatyką, w której napieramy w jedną bądź drugą stroną wyrzynając po drodze ulicznych bandziorów, zawodników karate, przedstawicieli różnych subkultur albo komunistyczne siły porządkowe. Do naszej dyspozycji oddano dwie postacie - tytułowego bohatera oraz jego kumpla, Alexa (co było jednak pewną fabularną nieścisłością). Obaj posiadają unikalne dla siebie umiejętności. 

Gra składa się z trzech poziomów, którymi są różne dzielnice Szczecina. Etap wieńczy starcie z bossem, jednak obijanie facjat to niejedyne nasze zajęcie. W poszukiwaniu Klocka zasiądziemy też za kierownicą Fiata 126P, czyli popularnego “malucha”, próbując w miarę możliwości nie rozjeżdżać przechodniów, zwłaszcza staruszek i kobiet z wózkami.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, gra generalnie nie pieści się z graczem w przedstawianiu przemocy, ale wiele scen, w sposób zamierzony lub niezamierzony przez twórców, wywołuje rozbawienie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza słownictwo zakapiorów z hołubionym przez fanów “spadaj pierdoło” na czele.

Wideo - Franko: The Crazy Revenge

Komentarze (27)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper