SKLEP

Budowa Automatu Arcade

pyjam
pyjam pyjam 16.03.2014, 21:07
Budowa Automatu Arcade
12075V

Budowa Automatu Arcade

Witam. Do napisania tego artykułu zabierałem się już od dawna, kiedy to zbudowaliśmy pierwszy automat Arcade. Tak „my „bowiem powstają one w zaciszu firmy ( w przerwach i po godzinach ). Zaraziłem swoich pracowników pasją do gier Arcade i tak oto powstał automat  Wzorowany na starych dobrych budach z lat 90.

Pierwszy tak naprawdę ewoluował w czasie 1 roku tzw. Po zbudowaniu i uruchomieniu wprowadzaliśmy do niego poprawki przez okres ok. 10 mcy.

Zmienialiśmy nachylenie monitora, układ klawiszy, grafiki boków ,podświetlenie i kilka innych mniej lub bardziej ważnych elementów.

Następne tworzymy tak naprawdę według już sprawdzonego schematu, w sumie to różnią się one elementami zewnętrznymi.

Od razu zaznaczę też że jesteśmy drukarnią wielkoformatową więc frezowanie płyt i wydruki robimy u siebie a to dość istotne w momencie kiedy nanosimy poprawki.

Aby uprościć cały tutorial podzieliłem art. Na poszczególne działy.

 

-         tworzenie obudowy

-         osprzęt ( monitor + bebechy pc )

-         szyba i podświetlenie loga

-         joye i klawisze + opcjonalnie wrzutniuk 1zł

-         program emulujacy automat i system

-         grafika przodu i boków

-         wykończenie całości

 

 

  1. Buda z płyt wiórowych 18mm – na początek ważna rzecz czyli wybór schematu do obudowy. My wybraliśmy w sumie uniwersalny projekt który doskonale sprawdza się do większości gier.

 

Po wybraniu schematu o wys 170 cm za pomocą frezarki wycieliśmy kształty automatu i wszelkie elementy z płyty wiórowej o grubości 18mm , czyli boki, przód, tył i górę a następnie poskręcaliśmy wszystko do kupy aby było stabilne.

Całość wycina maszyna z płyty 3mx 2m z pliku vektorowego więc wszystkie elementy idealnie spasowane, a to bardzo ważne dla końcowego efektu.

 

 

 

2.Osprzęt.

Monitor 19 cali ważne aby był crt dlatego iż rozdziałka 800x600 wygląda na nim dużo lepiej niż na lcd a po za tym nadaje on ciężar budzie.

Odnośnie specyfikacji kompa to kształtuje się ona mniej więcej tak:

Do automatu wkładamy tylko i wyłącznie same elementy pc bez obudowy czyli

Płytę z prockiem ok. 2ghz, dysk ok. 20-40 gb, grafę najlepiej zintegrowaną , głośniki dowolne i zasilacz do całości.

 

Oczywiście dla innych emulatorów np.model3 segi sprzęt powinien być mocniejszy jednak do mame32 powyższa specyfikacja w zupełności wystarcza.

 

3.Szyba i podświetlanie loga

Ekran monitora chroniony jest przez szybę która pełni też rolę kasetonu podświetlonego diodami led podłączonymi bezpośrednio do zasilacza.

Oczywiście cała grafika razem z ramką naklejona jest od spodu szyby tak więc z zewnątrz nie mamy możliwości jej uszkodzić bowiem chroni je szyba.

 

4.Najbardziej czasochłonnym zajęciem jest przygotowanie panelu sterującego i polutowanie przycisków i joyów według schematu i podłączenie go do płyty głównej.

Od razu zaznaczam iż nie korzystamy z gotowych paneli dostępnych w necie lecz lutujemy je sami dzięki czemu kosztuje nas to ułamek ceny gotowego produktu.

Czasami tęż zamiast przycisku do nabijania kredytów montujemy wrzutnik na monety 1zł.

Maxymalnie dla 1 gracza możemy dać 6 przycisków fire, jednak najczęściej dajemy 3. Rozmieszczenie przycisków i ch kształt to nasz wymysł i zawsze można to dowolnie zmodyfikować.

5. Program emulujacy automat i system

Dostępnych jest kilka np.Maximus arcade jednak my bazujemy na mame 32 gdyż jest darmowy i najprostszy w użytkowaniu a poza tym idealnie przystosowany do obsługi joyami. Całość postawiona jest na odchudzonym windowsie xp z nakładką arcade, czyli wygląd i dzwięki  podmienione tak aby windozy nie było widać.

Prywatnie na swoim automacie postawione mam większość emulatorów konsol + dużą ilość romów.

W sumie każdy może sobie wgrać to co chce i co lubi najbardziej.

 

6.Grafika na obudowę

Po złożeniu automatu trzeba go także uzbroić w odpowiednią okleinę aby nabrał on odpowiedniego wyglądu. My mamy ten plus że sami je wydrukujemy i nakleimy.

Przykładowe wykonane przez Nas poniżej.

Wygląd grafik tak naprawdę ogranicza tylko nasz wyobraźnia .

 

7.Wykończenie całości

Po poskręcaniu , oklejeniu  całość boków laminujemy aby grafika się nie ścierała a także dopieszczamy wygląd zewnętrzny np. oklejamy boki płyt pod kolor.

Całość włączamy przyciskiem umieszczonym z tyłu obudowy. Automat startuje i odrazu ukazuje nam się ekran z wyborem gierki, wybieramy i jazda :-)

 

To tyle z grubsza opisałem co i jak trzeba zrobić aby cieszyć się grami z mame.

My standardowo wgrywamy ok. 400 gier z 3000 dostępnych. Można oczywiście postawić je wszystkie naraz jednak przełączanie listy ok. 3500 gier joyem jest zbyt czasochłonne więc skupiłem się na moich ulubionych: Mortale, Street Fightery, AvP, Punisher, C and D i wielu innych.

Odnośnie kosztów samodzielnego stworzenia to można się zamknąć w kwocie ok. 1000 – 1200 pln. + ok. 20 godz na złożenie. Frajda niesamowita a wygląd końcowy po prostu powala.

Oto filmy z działających maszyn


Wiadomo że nie wszystkim się musi podobać i pewnie wiele osób będzie marudzić że to i owo jest nie tak ale komentujcie  :-)

 

Tagi:

Oceń notkę
+ +63 -

Oceń profil
+ +3 -
pyjam
Ranking: 1668 Poziom: 30
PD: 4034
REPUTACJA: 1804
Miesięcznik PSX Extreme